Mimořádný summit NATO v Bruselu odsoudil ruskou agresi na Ukrajině
Nejdůležitější je, aby Západ zůstal jednotný v postupu proti ruské invazi na Ukrajinu, uvedl po jednání Severoatlantické aliance a skupiny zemí G7 v Bruselu americký prezident Joe Biden. Zdůraznil také, že pokud Rusko při invazi na Ukrajinu použije chemické zbraně, Spojené státy na takový krok odpoví. „Kdyby je použilo, odpověděli bychom. Povaha reakce by závisela na povaze použití,“ řekl Biden.
Čtvrteční večerní vrcholná schůzka evropského bloku je věnovaná už měsíc trvající ruské invazi na Ukrajinu, reakci Unie a také bezpečnostním a ekonomickým dopadům posledního vývoje na sedmadvacítku.
Rusko by podle názoru amerického prezidenta mělo být vyloučeno ze skupiny zemí G20. Pokud s tím ale nebudou souhlasit ostatní členské státy, měla by mít naopak Ukrajina možnost zúčastnit se vrcholného setkání této skupiny, které je plánované na listopad na Bali.
Biden na tiskové konferenci prohlásil, že NATO nikdy nebylo tak jednotné, jako je dnes. „NATO nikdy, nikdy nebylo tak jednotné jako dnes. Putin jako důsledek toho, že se pustil do Ukrajiny, dostává přesný opak toho, co zamýšlel,“ řekl. Ruský prezident Vladimir Putin mu prý v telefonátech na začátku roku naznačil, že Severoatlantická aliance nezůstane podle jeho názoru jednotná.
Zelenskyj: Ruští vojáci nechápou, co je důstojnost. Asi je naučili jen zabíjet
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj poděkoval členům Evropské rady za uvalení sankcí na Rusko, ale řekl, že přišly „trochu pozdě“. Mezitím pokračuje 25. den ruské invaze. Ukrajinci obklíčili Rusy ve třech větších městech severozápadně od Kyjeva. Zdá se, že Irpiň už mají znovu téměř pod svou kontrolou. Čtvrteční ruský raketový útok na Charkov si vyžádal minimálně šest obětí. Spojené státy a Evropská unie podniknou konkrétní společné kroky ke snížení evropské závislosti na ruských energiích.
„Putin sázel na to, že NATO bude rozdělené. Během našich časných hovorů v prosinci a na začátku ledna mi bylo jasné, že si nemyslí, že zůstaneme soudržní,“ uvedl Biden.
Šéf Bílého domu oznámil, že Spojené státy jsou připravené vyčlenit více než jednu miliardu dolarů na humanitární pomoc pro Ukrajinu. Mohou podle něj také přijmout 100 000 ukrajinských uprchlíků.
Biden se rovněž vyjádřil k čínskému postoji k válce na Ukrajině. Uvedl, že čínskému prezidentu Si Ťin-pchingovi nevyhrožoval, ale poukázal na počet amerických a zahraničních společností, které opustily Rusko. Čína si podle něj uvědomuje, že její ekonomická budoucnost je těsněji spjata se Západem než s Ruskem. Peking proto varoval, že pokud Kremlu pomůže, bude čelit důsledkům svého rozhodnutí.
Biden hovořil i o nadcházející návštěvě Polska, kam má dorazit v pátek. Doufá prý, že se mu podaří setkat s ukrajinskými uprchlíky. Z bezpečnostních důvodů ale nezveřejnil podrobnosti své cesty.