Češi v KHL: Jaškin bude kapitánem. „Céčko“ dostal v klubu, kterému fandí Putin

Není tajemstvím, že ruský prezident Vladimir Putin je velkým hokejovým fanouškem. A jestli se nějaký klub řadí mezi jeho oblíbené, pak jím bude SKA Petrohrad z Kontinentální hokejové ligy. Ten patří blízkému příteli hlavy státu, oligarchovi Borisi Rotenbergovi, zatímco jeho syn ho trénuje. Kouč teď zvolil kapitánem týmu českého hokejistu Dmitrije Jaškina.

Žádná jiná hokejová značka není s režimem Vladimira Putina tak spjatá jako SKA Petrohrad. Právě tento klub si pro svůj návrat po neúspěšné štaci v zámořské Arizoně vybral Dmitrij Jaškin, hokejista narozený v ruském Omsku reprezentující Česko. Přitom měl nabídky na to, aby v NHL zůstal. Ovšem laso z východní části Evropy bylo zřejmě po finanční stránce neodolatelné…

Mnozí lidé navrhují, aby tuzemský svaz napodobil Švédsko či Finsko a zakázal hráčům působícím v KHL nosit národní dres. Ohledně hokejových angažmá v ruské soutěži se po začátku války na Ukrajině vede vášnivá debata. Velká část společnosti bere podpis smlouvy – či pokračování štace – v zemi agresora za hrubě neakceptovatelnou věc.

Podle legendárního gólmana Dominika Haška je jakákoliv práce českého občana v Rusku podporou ruského režimu a války na Ukrajině. Kromě Jaškina ho budou takto „podporovat“ také obránci Michal Jordán s Liborem Šulákem a útočník Rudolf Červený. Ale kolem 29letého Jaškina bude zřejmě největší šrumec.

Zaprvé se před dvěma lety ještě coby útočná síla Dynama Moskva stal nejužitečnějším hráčem celé soutěže. Zadruhé byl nyní jmenován kapitánem SKA Petrohrad. „Céčko“ na hruď mu „přišil“ trenér Roman Rotenberg, syn miliardáře Borise Rotenberga – Putinova přítele. Zajímavé mimochodem je, že před tím, než se postavil na střídačku v jednom z největším ruských klubů, nikdy hokej nehrál. A ani netrénoval.

Rád informuje fanoušky o dění v organizaci prostřednictvím sociální sítě Telegram. V posledních dnech děkoval plynovému gigantu Gazprom za finanční podporu. A také se v ruštině i angličtině o víkendu rozepsal o tom, proč bude Jaškin oficiální duší týmu. „Je to pravý lídr a své vůdcovství by měl přenést i na led. Mladší hráči mu naslouchají, takže to je podle mě důvod, proč se stal právoplatným kapitánem,“ uvedl kouč, jehož obličej na profilové fotce na Telegramu i Instagramu zakrývá ruská vlajka.

Nová éra KHL startuje 3. září. Oproti předchozím ročníkům bude postrádat řadu vynikajících zahraničních hokejistů, kteří po invazi usoudili, že hrát v Rusku za současných okolností není to pravé. Na rozdíl od hrstky jiných hráčů, mezi něž patří i Jaškin.

Tagy:
Vladimir Putin KHL Dmitrij Jaškin sport Rusko Michal Jordán SKA Petrohrad Rudolf Červený NHL Boris Rotenberg Roman Rotenberg Libor Šulák