reklama

Šéfka Trikolóry: Nejsme antivax. V Británii ale třetí dávky vakcíny mají neblahé účinky

Trikolóra není antivax a nevymezuje se proti očkování jako takovému, hájila se předsedkyně hnutí Zuzana Majerová Zahradníková. Pouze je dle svých slov proti povinné a plošné vakcinaci, především co se týče dětské populace. Zároveň v pořadu Divoká karta dodala, že očkování třetí dávkou mělo ve Velké Británii spíše neblahé účinky. Nedokázala ovšem říct, ze které studie tyto konkrétní závěry pochází. Místopředseda hnutí Přísaha Jaroslav Pelc její slova zpochybnil – podle něj není pravda, že by byly vakcíny nebezpečné.

reklama

Ve sbírce zákonů v pátek vyšla vyhláška, která od března zavádí povinné očkování proti nemoci COVID-19 pro lidi nad 60 let a některé profese. Kandidát na ministra zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) zopakoval, že plošnou povinnou vakcinaci podle věku odmítá, nastupující vláda ji proto plánuje zrušit. Kraje se mezitím připravují také na očkování dětí od 5 do 11 let.

Proti tomuto záměru se postavilo několik spolků i politických hnutí včetně Trikolóry. Předsedkyně Zuzana Majerová Zahradníková nicméně odmítla, že by se stavěla proti očkování jako takovému.

„Trikolóra nikdy nebyla antivax. My jsme čistě a jasně pro dobrovolnost očkování. Nebudu segregovat lidi na státní zaměstnance a nestátní zaměstnance – všechno to jsou lidé. Zdraví je otázka každého člověka a jeho vlastního rozhodnutí,“ hájila se šéfka hnutí v pořadu Divoká karta.

Nejspíše reagovala na skutečnost, že se v posledních několika měsících objevila na demonstracích, kde se shromáždili lidé vystupující proti očkování, zástupci dezinformační scény či osoby, které zpochybňovaly zaplněné nemocnice či samotnou existenci covidu. Mezi nimi byl i Volný blok či DSSS.

Nemyslí si, že by benefity očkování proti koronaviru jednoznačně převažovaly nad rizikovostí. Očkování dětí Majerová Zahradníková odmítla s tím, že nemoc pro ně nepředstavuje vážné riziko. Zmínila rovněž výzkumy, které prý poukazují na nepříznivé vedlejší účinky posilujících dávek. Nedokázala ale říct, ze které studie takové závěry pocházely.

„Už je několik výzkumů – tu zkratku si teď opravdu nepamatuji – které poukazují na to, že naopak průběhy třetí dávky očkování ve Velké Británii měly víc neblahých účinků než těch pozitivních. Ať už je to dušnost, embolie, rozjetí roztroušené sklerózy…“ vyjmenovala Majerová Zahradníková bez konkrétnějších informací, o jakou studii vlastně šlo.

Není pravda, že jsou vakcíny nebezpečné, kontroval Pelc

Naopak místopředseda hnutí Přísaha Jaroslav Pelc bude očkování svých dětí zvažovat. Zdůraznil, že se koronavirus nevyhýbá ani těm nejmladším. „I malé děti mohou skončit na jednotkách intenzivní péče a mohou zemřít. Neznám případ, že by to dítě zemřelo na očkování. Myslím, že jsou ty benefity jasné,“ navázal na diskuzi.

Na rozdíl od Majerové Zahradníkové si nemyslí, že by očkovací preparáty proti koronaviru představovaly vážné riziko.

„Jak tady zaznívá, že ty vakcíny nejsou bezpečné, to není absolutně pravda. Tady se argumentuje tím, že jsou stále v nějakém stadiu testování. Ano, ale jen ohledně toho, že dobíhají monitoringy jednotlivých lidí. Třeba k tomu, jaká je účinnost vakcíny. Nejsou všespásné, ale nejsou nebezpečné. Nebyly by jinak schváleny v tomto režimu,“ dodal Pelc v pořadu Divoká karta.

Proti očkování těch nejmenších dětí se vymezil předseda Aliance pro budoucnost Pavel Sehnal. Uznal ale, že riziko přenosu je například u studentů středních škol vyšší, přičemž odkazoval na americké studie. „Pak by bylo ke zvážení, jestli středoškolákům nenabízet očkování,“ podotkl Sehnal.

Tagy:
očkování vakcína Trikolóra Zuzana Majerová Zahradníková koronavirus COVID-19 Petr Pelc Přísaha Pavel Sehnal třetí dávka Divoká karta Aliance pro budoucnost

Hlavní zprávy

Občas dobrý sluha, většinou ale zlý pán. Kdo je a odkud se bere démon zvaný inflace
Finance

Občas dobrý sluha, většinou ale zlý pán. Kdo je a odkud se bere démon zvaný inflace

Inflace v Česku je nejvyšší od roku 2008. Inflace znehodnocuje úspory a snižuje kupní sílu mezd. Rozumně vysoká inflace je pro ekonomiku zdravá. Inflace je přijatelnější než deflace, ale zase se nesmí vymknout kontrole. O inflaci koluje celá řada omylů, polopravd a mýtů, a tak je třeba uvést různá tvrzení na pravou míru. Co je její příčinou, kdy vadí a kdy naopak může prospívat?

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi

Potěším vás, začal jsem chodit. S pomocí hole v levé ruce a bodyguardem, který mě drží za pravou ruku. V rozhovoru pro Frekvenci 1 to prozradil prezident Miloš Zeman s tím, že je nadále na vozíku, ale udělá alespoň několik kroků. Ve svém vyjádření si však neodpustil kritiku na účet předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) kvůli jejímu výroku o Viktoru Orbánovi.

Ohlasy z fotobanky, provozovatel v Záhřebu. Hřib se pochlubil oceněním od pochybného webu

Zdeněk Hřib (Piráti) to schytal od kritiků i vtipálků poté, co se na sociálních sítích pochlubil oceněním v žebříčku nejlepších evropských primátorů. Cenu mu udělila stránka Mayors of Europe (Starostové Evropy), jejíž pozadí ale vzbuzuje nemalé pochybnosti. Není například zřejmé, kdo za ní stojí, podle databází by ji měl spravovat chorvatský neziskový think tank. Samotná stránka navíc není příliš zabezpečená a v sekci s ohlasy používá fotky lidí z fotobank. Hřib se po kritice už k ocenění nevyjádřil, reagoval pouze jeho poradce.

Konec testů. Bez očkování nebudou smět Francouzi ani do kina, ani do vlaku

Francouzský parlament v neděli schválil zákon, který znemožní neočkovaným lidem vstup do restaurací, kulturních a sportovních zařízení či dálkových dopravních spojů. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury. Ve Francii se nyní šíří vysoce nakažlivá koronavirová varianta omikron, za uplynulý den přibylo v této zemi se 67 miliony obyvatel 278 129 nových případů infekce.

reklama

Domácí zpravodajství

Ryby měly spálené bělmo a pěnu u úst. Rybáři vytáhli z Labe stovky mrtvých zvířat

Na Labi pod výtokem z papíren Mondi ve Štětí na Litoměřicku zaznamenali rybáři hromadný úhyn ryb, včetně trofejních kusů. Z řeky už jich vytáhli stovky kil. Přímo na místě Česká inspekce životního prostředí odebrala vzorky vody, ze kterých se bude zjišťovat, jaká látka a odkud ryby otrávila. Výsledky by měly být známé příští týden. Rybáři předpokládají, že další uhynulé kusy se nacházejí dál po proudu.

Protesty proti opatřením v Plzni: Odpůrci zaplnili půlku náměstí, demonstrovali i lékaři

Odpůrci opatření proti šíření covidu a povinného očkování vybraných profesí a lidí nad 60 let v neděli odpoledne zaplnili téměř polovinu plzeňského náměstí Republiky. Akce s názvem „Devět kroků ke svobodě. Probudíme Plzeň?“ začala před 14:00. Policie dosud nezaznamenala narušení veřejného pořádku. Akci pořádala iniciativa Chcípl PES, která organizuje demonstrace po celém Česku.

reklama