reklama

Nejsme disciplinovaní, říká Neumannová k pandemii v Česku. Vzpomíná na bájné Nagano

Před 16 lety ve stejném areálu zazářila. Ve středu začíná mistrovství světa v klasickém lyžování v německém Oberstdorfu, kde Kateřina Neumannová v roce 2005 získala svoji první zlatou medaili ze šampionátu. Nejen o tom mluvila slavná lyžařka v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS. Je to přesně 23 let, co se vrátila se zlatými hokejisty z olympiády v Naganu. A řeč přišla také na tuzemskou pandemickou situaci.

reklama

Na místě, kde ve středu začíná mistrovství světa v klasickém lyžování, vybojovala Neumannová před 16 lety zlatou medaili v závodě na 10 kilometrů volně. Oberstdorf tedy u slavné bývalé české reprezentantky vyvolává příjemné vzpomínky.

„Získala jsem tam své první velké zlato. Byly tam i méně povedené závody, nicméně vzpomínka na zlatou medaili přebije všechny ostatní. Už jen proto, že jsem vyhrála jen o 1,2 sekundy, bylo to drama do úplného konce. Nejen pro mě, ale i pro diváky,“ uvedla Neumannová.

A zhodnotila také letošní trať. „Je tam jedno zásadní těžké stoupání, kde se bude rozhodovat většina závodů. Nebude to zadarmo. I krátké sprinterské tratě jsou velmi náročné. Ke všemu se dá minimálně v prvních dnech šampionátu očekávat velmi teplé počasí. To bude komplikovat život nejen lyžařům, ale také servismanům,“ prohlásila.

K tématu

Oproti časům, kdy Neumannová úřadovala na trati, český tým ztratil na síle. „Vzpomínám právě na šampionát v roce 2005, kdy jsme o medaile bojovali ve všech disciplínách. Tak úžasné to asi teď čekat nemůžeme,“ poznamenala k tomu, že bronzovou „placku“ vybojovalo i mužské duo Dušan Kožíšek a Martin Koukal v týmovém sprintu.

„Na druhou stranu v aktuální sezoně ukázali naši reprezentanti několik pěkných výsledků v čele s Kateřinou Razýmovou, předvedl se i Michal Novák. Těším se na všechny a celkově celé závodění. Konečně tam bude kompletní světová špička,“ řekla olympijská vítězka z Turína v roce 2006.

Právě to je její nejslavnější úspěch kariéry. Neumannové se podařilo vyskočit na olympiádě na pódiu nejvýše až při vůbec poslední příležitosti. V závodě na 30 kilometrů předvedla drtivý finiš a ulovila zlato. V cíli jí pak běžela jako první pogratulovat tehdy dvouletá dcerka Lucie. Z tohoto momentu vznikly památné fotografie.

Řidič musel z okna stírat šampaňské

Neumannová kromě turínských her zazářila i na jim předcházejících v Salt Lake City a těch ještě více vzdálených v roce 1998 v japonském Naganu. Tam si doběhla pro stříbro a bronz, další velký zážitek na ni čekal, když se vracela domů. Z Asie totiž cestovala leteckým speciálem, na jehož palubě byli také hokejoví hrdinové, kteří v Naganu nečekaně ovládli takzvaný turnaj století. Přesně před 23 lety přistálo letadlo s cenným nákladem v Praze, kde čekala nadšená masa lidí.

K tématu

„Je těžké vybavit si jednu konkrétní vzpomínku. Bylo to ohromně dlouhých 48 hodin, které začaly odjezdem z Nagana do Tokia. Ale asi nikdy nezapomenu na to, že když jsme pak jeli autobusem z Ruzyně do centra, řidič musel stěrači stírat šampaňské nebo nějaký sekt, který nám fanoušci z venku stříkali na okna. To je něco, co se už pravděpodobně nestane. Tedy určitě ne mně,“ usmála se Neumannová.

Různé historky léta kolují už o letecké přepravě ze vzdáleného Japonska do České republiky. „Byli jsme tam fajn parta. Bylo hezké, že nás kluci hokejisti vzali i s holkami ze štafety mezi sebe, nedělaly se rozdíly, jestli je tam někdo hokejista, nebo lyžařka. Užila jsem si to se vším všudy,“ zavzpomínala dále Neumannová.

I když to za dva roky bude už 25 let, legendární olympiáda stále zůstává v živé paměti. „S některými hokejisty z Nagana se vídám celkem často. Například Martina Ručinského vídám na tenise na Štvanici, stejně tak Jardu Jágra. Někteří ale zmizeli za oceán a vlastně jsem je od roku 1998 neviděla. Vzpomínky ale zůstanou navždycky. Přijde mi, že to bylo celkem nedávno a ono už to bude za chvíli čtvrt století,“ prohlásila.

Neměli bychom se snažit věci obcházet

Nagano bylo ryzím symbolem vítězství, které je v dnešní pandemické době poměrně vzdálené. V čem je podle Neumannové největší potíž? „Podle mě jsme málo disciplinovaní. To, že jsme jako Češi v minulosti uměli například obejít nějaké věci, se teď úplně nehodí zkoušet. Necítím se dostatečně erudovaná na to, abych rozklíčovala, kde je problém, ale podle mě jedním z nich může být právě disciplinovanost,“ uvedla Neumannová.

Oba rodiče má starší 80 let. „Proto jsme se snažili řídit zdravým rozumem. V první fázi, která skončila nedávno naočkováním, jsme dělali maximum pro to, abychom je ochránili. Odstěhovala jsem je na Šumavu, kde mám naštěstí alternativu v podobě chalupy. Já sama pak sportuji, jak to jen jde, dělám vše pro to, abych co nejvíce ochránila i sebe. Ale snaha o to, pohybovat se co nejvíce venku, je jasná,“ vypočítala.

Se svojí nyní 17letou dcerou také naplno zažívá distanční výuku. „Lucka je v tomto naprosto v pohodě, protože na tuto formu výuky už byla zvyklá z minulosti, kdy studovala rok v Americe. A když se vrátila, z hlediska sportování také měla ve škole trochu jiný režim, takže se to pro ni stalo standardem. Nic nového. Největším problémem je, že mladá generace teď nemá přímý kontakt s kamarády, ať už ve škole, nebo i při sportu, který také teď funguje ve velmi individuálním režimu. To je větší problém než samotná škola,“ uzavřela 48letá Neumannová.

K tématu

Tagy: lyžování Nový den Kateřina Neumannová Nagano olympijské hry sport Oberstdorf mistrovství světa v klasickém lyžování 2021 Turín

Další hlavní zprávy

Rozhovor

Filip Smoljak: Řeknu vám, co jsou Zdeněk Svěrák a jeho syn Jan zač

Filip Smoljak: Řeknu vám, co jsou Zdeněk Svěrák a jeho syn Jan zač

Už několik let se jeden ze synů režiséra Ladislava Smoljaka domáhá autorských práv a z nich pramenících odměn za svého zesnulého otce. Vede několik soudních sporů, kde proti němu častokrát stojí Zdeněk Svěrák, který s jeho tatínkem dlouhá léta spolupracoval a založil s ním divadlo Járy Cimrmana. Dřív byli skoro jako rodina, dnes si nemohou přijít na jméno. Svůj boj ovšem vede Filip Smoljak sám, jeho sourozenci od něj dali ruce pryč.

Blatný: Kdyby vznikalo druhé ministerstvo zdravotnictví, rezignuji
Jurečka odsoudil výhrůžky Babišovi. I mě chtěli podříznout jako ovci, popsal exministr
Přibylo přes devět tisíc nakažených. Jde o třetí nejvyšší víkendový nárůst
Revoluce v očkování se zatím nekoná. Vakcíny přitom nechybí, jen se nestačí vyočkovat
reklama
reklama
Práce na prvním vesmírném hotelu začnou v roce 2025. Najdete v něm bar i lázně

Věda a technologie

Domácí zpravodajství

Nejlepším celovečerním filmem je Šarlatán, na Českých lvech bodoval i Hynek Bočan
Další články
reklama
reklama