Nejúčinnější ochrana před RS viry? Prevence a podání monoklonálních protilátek, o nichž ale ví málokdo

Začíná jako běžné nachlazení, během několika hodin se ale dokáže změnit v postrach všech rodičů. Nákaza RS viry, tedy respiračními viry, za život nemine snad nikoho. Ovšem právě pro nejmladší z nás bývá nejnebezpečnější a leckdy si vyžádá i hospitalizaci dítěte v nemocnici. Záludnost onemocnění tkví především v nemožnosti jej léčit. Současný medicínský postup zahrnuje pouze tlumení příznaků. Méně či více nepříjemné zkušenosti zazněly v pořadu Co na to vaše zdraví.

Dcera Lucie Papežové se narodila plánovaným císařským řezem jako zdravé dítě - v termínu a s váhou téměř 3,5 kg. Když jí bylo půl roku, objevily se zdravotní potíže, které zpočátku nenasvědčovaly ničemu neobvyklému. „V zimě začala mít potíže s dýcháním, měla ucpaný nos, trošku jí stoupala teplota. Nicméně bylo to zimní období, takže jsme si říkali, že to je obyčejná rýma, nějaké virové onemocnění, ale víc jsme to neřešili,“ vypráví matka děvčátka ve vysílání CNN Prima News. Podobný příběh přitom zažívají i další rodiny.

Když ale teplota během krátké doby opovážlivě stoupla, rodiče i s dcerkou vyrazili pro pomoc do nemocnice, což se ukázalo jako správné rozhodnutí. Následovala hospitalizace a když se stav dítěte nelepšil ani po 24 hodinách na kyslíku, přišel na řadu přesun na jednotku intenzivní péče, kde strávilo další tři dny. „Ležela na kyslíku, všude z ní trčely hadičky, měla v hlavičce zavedenou kanylu. Ani nevěděla, že tam jsme, vůbec nevnímala. Celkem pět dnů a šest nocí jsme strávili v nemocnici,“ vzpomíná na těžké chvíle Lucie Papežová.

ČTĚTE TAKÉ: RS viry: Nejčastější příčina infekcí dýchacích cest u dětí, které nelze léčit

Nemocnice hospitalizují ročně stovky dětí s RS viry

Zatímco pro školáka je taková infekce nepříjemností, kterou vyřeší během pár dní strávených doma v klidu, novorozence a batolata obvykle čeká velmi podobný scénář popsaný výše. RS viry v jejich dýchacích cestách vytvářejí tzv. syncytia, shluky buněk, které napomáhají snazšímu šíření v těle. „Děťátko dostane rýmu, začne kašlat, objeví se teplota, ale poměrně záhy dochází také k dechovým problémům, a proto většina těchto malých dětí končí na dětských odděleních,“ potvrzuje častý průběh dětská lékařka Romana Bělohlávková.

Kromě novorozenců a kojenců k nejohroženějším skupinám dále patří senioři a chronicky nemocní lidé.

Důvodem je i fakt, že nejmenší děti nemají dostatečně vyvinuté dýchací svaly a nejsou schopny efektivně vykašlat hleny. V případě těžké infekce pak může nastat i nedostatečné okysličení krve.

A tohle jsou další zkušenosti maminek, které je sdílí na sociálních sítích:

„Mám měsíční miminko a dostalo z RS virů. Zápal plic je na JIPce a na intubaci. Jsem z toho úplně hotová.“

„Ač to vypadá drasticky, tak nám na to zahlenění hodně pomohla elektrická odsávačka, i když už ty poslední dny jsme nemohli odsávat. Udělaly se jí polypy v nose a krvácelo to. Dále měla inhalace a snažila jsem se jí dávat co nejvíce odstříkaného mléka. Na prso se mi přes to zahlenění nedokázala přisát.“

První výskyt a přenos nákazy:

  • Kapénkami, cestou vstupu je respirační trakt, vzácně oční sliznice
  • Přímým kontaktem, např. polibek osoby s RSV infekcí
  • Prostřednictvím kontaminovaných předmětů, např. z kliky u dveří a následného dotyku tváře bez předchozího umytí rukou

RSV byl objeven v roce 1956.

zdroj: SZÚ

RS viry fakta a čísla

  • V celosvětovém měřítku mohou respirační syncyciální viry za téměř 7 % úmrtí dětí do 1 roku
  • V roce 2021 bylo v ČR s RSV infekcí hospitalizováno téměř 1500 dětí do 11 měsíců
  • V ČR každoročně v důsledku RSV infekce zemřou 3 až 4 kojenci
  • Inkubační doba se pohybuje v rozmezí 2 až 8 dní
  • Období nakažlivosti trvá 3 až 8 dní

Jak ovšem uvádí Státní zdravotní ústav, nakažlivý je člověk 1 až 2 dny před objevením příznaků. Malé děti s porušenou imunitou pak mohou virus šířit i po jejich odeznění a to až po dobu 4 týdnů. RS viry přežívají na předmětech mnoho hodin, na kontaminovaných rukou pak asi 25 minut.

3-8 dní, člověk je nakažlivý 1-2 dny před začátkem příznaků, malé děti a lidé s porušenou imunitou mohou virus šířit i po odeznění příznaků onemocnění až 4 týdny. RSV přežívá na předmětech (hračky, kapesníky, lůžkoviny atd.) mnoho hodin, kratší dobu, cca 25 minut, přežívá na kontaminovaných rukách.

Nejúčinnější způsob ochrany? Prevence a málo známé monoklonální protilátky

Léčba RSV infekce je podle odborníků problematická, protože ji nelze léčit cíleně. „Léčí se pouze takzvaně symptomaticky. Snažíme se tedy zmírnit příznaky, což v ambulantní péči znamená, že můžeme tomu dítěti pouze snižovat teplotu, pokud má horečku, snažit se, aby to dítě dostávalo dostatek tekutin a ty děti, které skončí pak s těžšími stavy v nemocnicích, je možné podat kyslík, tekutiny do žíly a v těch nejtěžších případech je samozřejmě možné napojit na dýchací přístroj. To už jsou opravdu závažné situace, ke kterým dochází méně často, ale nic jiného, žádné léky na to, a toto onemocnění nepomáhají,“ vysvětluje v pořadu Co na to vaše zdraví dětský lékař Daniel Dražan.

Dobrou zprávou ovšem je, že existuje šance, jak se onemocnění vyhnout, a to jsou monoklonální protilátky. „To není klasická očkovací látka, jak ji znají maminky z ordinací dětských lékařů, kdy se třeba očkuje tetanus, záškrt, černý kašel... To znamená, že dítě dostává už hotovou protilátku do svého těla, která pomůže infekci předcházet. Kdežto u aktivního očkování je to tak, že my vpravujeme do těla část třeba viru nebo bakterie a imunitní systém si vytváří svoje protilátky,“ objasňuje Romana Bělohlávková, jak ochrana funguje.

Imunita po prodělání nákazy RS viry je pouze slizniční a není trvalá.

Vakcína proti RSV je ve vývoji, dosud není dostupná

Jak ale dále dodává, ne každý o možnosti chránit ještě nenarozené dítě před RS viry ví. „U nás očkování těhotné matky rutinně neprobíhá. Vakcína je dostupná, nicméně není tady o ni širší povědomí, takže není používána. Je poměrně finančně náročná a monoklonální protilátky u nás bohužel stále nejsou plošně dostupné, i když v řadě vyspělých zemí, v západní Evropě a v Severní Americe je to už vlastně dneska metoda, která se dá považovat za rutinní,“ říká Daniel Dražan.

Pro ty, kdo aplikaci monoklonálních látek neprodělali, pak platí tradiční způsoby ochrany před nákazou, především tedy vyhýbání se nemocným s RSV a místům s vysokou koncentrací lidí, a kojení. Konkrétní tipy na ochranu podle Státního zdravotního ústavu dále jsou:

  • časté a opakované mytí rukou mýdlem a teplou vodou, případně dezinfekčními gely
  • Při kašli a kýchání si zakrývejte ústa kapesníkem, který následně vyhodíte do koše
  • Omezení dotýkání rukou a obličeje v případě kontaktu s kontaminovanými předměty
  • Nepůjčování osobních věcí, např. telefonů, nádobí, hraček
  • Dbalost na zdravý životní styl
  • Otužování a pohyb (na čerstvém vzduchu), časté větrání
  • Dostatečný spánek

Klíčovou roli při včasné detekci onemocnění hraje i nadále ostražitost rodičů a každého z nás. Při projevech onemocnění bychom měli být ohleduplní k druhým, zůstat doma a nešířit tak onemocnění dále.

Tagy: