Příliš mnoho pojišťoven může škodit
Transformovat české nemocnice se nedaří tak rychle, jak předpokládala například Všeobecná zdravotní pojišťovna. Jen letos ji i proto čeká ztráta přes pět miliard korun a příští rok prý nebude o moc lepší. Pokud se tempo přeměny nemocnic nezmění, už za dva roky se největší pojišťovna může podle svého ředitele dostat do finančních potíží. Pomoct má proto snížení počtu akutních lůžek a centralizace péče. Podle poslance a člena správní rady VZP Toma Philippa (KDU-ČSL) si české zdravotnictví žije nad poměry.
Všeobecná zdravotní pojišťovna má v plánu zrušit 5000 akutních lůžek a vytvořit z nich lůžka následné péče. Jenomže to jde mnohem pomaleji, než pojišťovna předpokládala. „V letošním roce dochází zhruba k úspoře něco přes tisíc lůžek,“ uvedl ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeněk Kabátek.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Na zdravotní péči nebudou peníze, varuje Kubek. Znovu by zavedl poplatky u lékaře
Tato lůžka se podle ředitele VZP změnila buď na jednodenní péči, následnou péči nebo třeba stacionáře. Podle Kabátka k rychlejším změnám chybí ale vůle. „Když se to týká konkrétního poskytovatele, je reakce vždy mnohem váhavější,“ sdělil Kabátek.
Jednání se zřizovateli nemocnic zkomplikovaly i krajské volby, protože řada regionů má nové hejtmany. „Vyjednáváme s pojišťovnami, abychom tuto dostupnost zajistili. Samozřejmě i my plánujeme, že budeme rozšiřovat lůžka následné péče,“ sdělil hejtman Plzeňského kraje Kamal Farhan (ANO).
„Ministerstvo zdravotnictví by mělo připravit celostátní plán pro zdravotnictví, který zohlední regionální specifika. Na platformě asociace povedu racionální dialog a tlak směrem k ministerstvu, aby se to stalo,“ řekl hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO).
„Ve věci transformace lůžkového fondu jde o nastavení smluvního vztahu mezi pojišťovnami a poskytovateli zdravotní péče. Do tohoto vztahu nemůže ministerstvo zdravotnictví nikterak zasahovat,“ sdělil mluvčí ministerstva zdravotnictví Jan Řežábek.
Philipp: České zdravotnictví si žije trošku nad poměry
Jen za letošní rok očekává VZP schodek pět miliard korun. Ten příští bude ještě o téměř další tři miliardy vyšší. „Záporné saldo bude kryto ze zůstatků na běžném účtu,“ popsal poslanec a člen správní rady VZP Tom Philipp (KDU-ČSL).
Deficit po pondělním jednání správní rady očekává i pojišťovna ministerstva vnitra a to 1,7 miliardy korun. „Ministerstvo zdravotnictví tím, jak píše deficitní úhradovou vyhlášku, vysává rezervy zdravotních pojišťoven,“ řekl Farhan. „České zdravotnictví si žije trošku nad poměry, protože zdravotní plán je už několikátý rok po sobě schodkový,“ sdělil Philipp.
„Úhradová vyhláška pro rok 2025 je finančně vyrovnaná. Zdravotní pojišťovny nicméně mohou připravovat vlastní zdravotně pojistné plány dle svých finančních možností,“ popsal Řežábek.
Zatím se zavřelo třeba interní oddělení v Hustopečích, Všeobecná fakultní nemocnice v Praze zrušila přes sto lůžek, ve Šternberku se z dětského oddělení stal stacionář. Kompletní přehled bude mít VZP hotový do konce letošního roku.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Drtí nás velké řetězce, stěžují si malé lékárny. Vadí jim cenová válka a nedostupnost léků