reklama

Někdy mi přijde, že si Babiš útoky na sebe vymýšlí sám, říká komentátor

Komentátor MF Dnes Petr Kolář a politolog Ladislav Mrklas se ve vysílání CNN Prima NEWS shodli, že kauza Pandora Papers hnutí ANO nijak zvlášť neuškodí. V té figuruje mimo jiné i premiér Andrej Babiš (ANO), který je podezřelý z toho, že zakládal offshorové firmy a přes ně měl nakupovat nemovitosti ve Francii. To však předseda vlády popírá.

reklama

Novináři v rámci projektu Pandora Papers viní politiky a celebrity z podezřelých transakcí a využívání offshorových firem, což jsou společnosti sídlící v daňových rájích, ale podnikající například v Česku. V seznamu zmíněných jmen figuruje i jméno Andreje Babiše. Kauza se prý týká více než 300 Čechů.

„Nabízí se otázka, proč z Čechů bylo zmíněno jen premiérovo jméno,“ zmínil politický komentátor Petr Kolář. Web Investigace.cz uvedl, že si Babiš v červenci roku 2009 pomocí francouzské právní kanceláře DB Artwell Avocats a panamské právní kanceláře Alcogal nechal anonymně a diskrétně založit firmy, kde figurovali nastrčení ředitelé. Podle webu premiér de facto půjčoval peníze sám sobě.

I když Babiš připustil, že postup, kterým před 12 lety nakupoval nemovitosti ve Francii, nebyl vhodný pro politika, zároveň odmítá, že by vlastnil nějaký offshore či se dopustil praní peněz. Také se důrazně ohradil vůči podezřením, že by porušil zákon.

Premiér opět v roli oběti

Podle premiéra jde o spiknutí, za kterým stojí podnikatel Zdeněk Bakala a které má poškodit hnutí ANO před sněmovními volbami. Podle Koláře však kauza Babišovi nijak zvlášť neuškodí.

„Kauza naštvala odpůrce ANO. Podporovatele to naopak utvrdilo v tom, že je pan premiér obětí nespravedlivých útoků. Někdy mi přijde, že si Babiš na sebe útoky vymýšlí sám. Kauzy ho totiž staví do role oběti a v lidech to často vyvolává ochranitelské pudy,“ řekl Kolář. V souvislosti s tím zmínil události ze zářijového zahájení kampaně hnutí ANO v Ústí nad Labem.

Že incident Babiše s jeho synem Andrejem Babišem mladším premiérovi v oblíbenosti spíš pomohl, si myslí i komentátor Reflexu Bohumil Pečinka. Ten na začátku září ve vysílání CNN Prima NEWS zmínil, že jednání Babiše mladšího a dokumentaristy Víta Klusáka přidalo hnutí ANO dvě procenta.

Podle politologa Ladislava Mrklase jsou informace ohledně zjištění Pandora Papers pro běžné voliče velmi složité. „Záležitost je komplikovaná, jenom vysvětlit pojem offshore je na dlouhé povídání. Velká část voličů nechápe, o co jde. Mohlo by to ještě více polarizovat politickou scénu,“ uvedl Mrklas.

Zároveň dodal, že by kauza mohla vést k vyšší volební účasti. Podle komentátora Koláře by také někteří voliči, kteří zvažovali volbu hnutí ANO, mohli přeběhnout k hnutí SPD nebo k Přísaze Roberta Šlachty. V tomto případě by ale nešlo o velký počet lidí, protože jádro voličů ANO je velmi pevné.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jsi můj štít a meč. Ovčáček se pustil do Senátu i koalic, Zemana spojuje s Churchillem

Aktualizováno

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček se na Twitteru ohradil proti kritice, která se na Hrad snesla kvůli návštěvě šéfa Sněmovny Radka Vondráčka (ANO) u Miloše Zemana. Podle něj je v „médiích a mezi politiky takový řev“ kvůli tomu, že se začala hroutit „pracně budovaná lež o nemohoucím panu prezidentovi“. Ovčáček zpochybnil i slova šéfa Senátu Miloše Vystrčila (ODS) o tom, že případná aktivace článku 66 Ústavy by byla k ochraně prezidenta jakožto instituce i osoby.

Jednání lidí v Zemanově okolí působí jako boj o čas, myslí si senátor Oberfalzer

Senátor Jiří Oberfalzer (ODS) v pořadu 360° na CNN Prima NEWS řekl, že jednání lidí v okolí prezidenta Miloše Zemana působí jako boj o čas. „Čtvrteční vystoupení jeho manželky mi přišlo lidské a uvěřitelné. Hlavní sdělení bylo, aby byl Zeman v klidu a mohl se uzdravit. Lze si ho ale vysvětlit i tak, že kancelář prezidenta chtěla podtrhnout blokaci informací,“ konstatoval.

Sledujte nedělní Partii: Kdy vznikne nová vláda? Dorazí Havlíček, Vondra i Fiala z SPD

Kdy budeme mít novou vládu? Nejen to bude téma nedělní Partie. Hosty budou Karel Havlíček z Hnutí ANO, Alexandr Vondra z ODS, Radim Fiala z SPD a Martin Jiránek z Pirátské strany, jeden z kandidátů na obsazení funkce ministra průmyslu a obchodu. Jakou roli sehraje zdraví prezidenta republiky? Ve druhé části diskuse se zeptáme současného a bývalého předsedy Senátu Miloše Vystrčila a Milana Štěcha. Sledujte od 11 hodin na CNN Prima NEWS.

Den před koncem lákala Bohemia Energy zákazníky. O peníze nepřijdete, vzkazuje lidem

Skupina Bohemia Energy se ohradila proti zprávám o svém krachu. Všem svým závazkům prý dostojí a lidé o své peníze nepřijdou, vzkazuje společnost veřejnosti. „Ke krachu ani insolvenci v žádném případě nedochází,“ uvedla tisková mluvčí energetické skupiny Hana Novotná. Na přechodu odběratelů k dodavateli poslední instance to podle Energetického regulačního úřadu nic nemění.

Útočník pobodal v kostele britského poslance. Politik v nemocnici zraněním podlehl

Aktualizováno

Britský konzervativní poslanec David Amess zemřel poté, co jej v pátek pobodal útočník. Policie předpokládaného pachatele činu zadržela, pětadvacetiletý muž je podezřelý z vraždy. Útok se stal krátce po poledni místního času (14:05 SELČ) v kostele v Leigh-on-Sea 60 kilometrů na východ od Londýna při setkání s voliči v Amessově volebním obvodu. Vyšetřování vraždy britského poslance Amesse prozatím vede protiteroristická jednotka, zatím však nedošla k závěru, že se jednalo o teroristický čin.

reklama

Domácí zpravodajství

Preventivní testy na covid od prosince nebude hradit stát. Mění se i podmínky karantény

Aktualizováno

Preventivní testy na COVID-19 by se mohly přestat hradit z veřejného zdravotního pojištění od 1. prosince, bude to navrhovat ministerstvo zdravotnictví, řekla v pátek novinářům hlavní hygienička Pavla Svrčinová. Testy zůstanou zdarma pro děti do 12 let. Podle ministra Adama Vojtěcha (za ANO) budou i další výjimky, například pro lidi, kteří už mají první dávku očkování. Ministerstvo rovněž navrhne, aby karanténu pro lidi po kontaktu s nakaženým koronavirem bylo možné po sedmi dnech ukončit negativním testem.

reklama