Nekompetentnost, našim podnětům nikdo nenaslouchá, tvrdí zástupce skiareálů

Lyžařský areál

Budoucnost skiareálů

Ani po pondělním jednání vlády nedostaly skiareály zelenou, aby mohly znovu přivítat lyžaře. Jasno by podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka mohlo být ve čtvrtek. Co na celou situaci říká prezident Asociace lanové dopravy a viceprezident České unie cestovního ruchu Jakub Juračka?

„Obrovské zklamání a skoro bych řekl nekompetentnost v tom, že vláda od nás od všech dostala spoustu podkladů. Pan ministr Havlíček minulý týden jednal s naším panem prezidentem. Ten mu dal podklady. Myslím, že celý stát viděl, co se o tom víkendu a v ty vánoční svátky na horách dělo. Nekoordinovanost, neuchopitelnost, přeplněnost a neřiditelnost celé té situace,“ uvedl v pořadu Nový den CNN Prima NEWS Juračka.

Pokud je vláda kompetentní, přenese zodpovědnost na nás

A pokračuje: „Myslím, že pokud by vláda byla kompetentní, tak by rozhodla o tom, že toho osmého v sobotu se na nás provozovatele přenese zodpovědnost za řízení českých hor. My jsme na to byli připraveni od října. Nabízeli jsme modely, nabízeli jsme omezení a restrikce sami na sebe a tato situace, která byla, nemusela vůbec vzniknout.“

Podle prezidenta asociace se situace neustále dokola opakuje. „My říkáme ‚A‘ a pořád slyšíme: ‚Nevíme, uvidíme, možná, počkejte, situace se vyvine, nevyvine.‘ Přijde mi, že to ratio, které předkládáme, buď nikdo nechce slyšet, nebo mu nikdo nenaslouchá. My prostě nevíme a nikdo nám zpětnou vazbu nedává.“

A jaké jsou návrhy skiareálů pro zabezpečení provozu? „Hlavní omezující faktor jsou parkoviště. Parkoviště definují naplněnost skiareálu. Víme, že průměrná naplněnost osob ve vozidlech jsou dva. Víme, že třetina lyžařů jde na běžky. To znamená, že těmi parkovacími plochami jsou kapacity skiareálů definovány dopředu. Ministerstvu zdravotnictví jsme dokonce nabízeli, že například snížíme objem prodaných skipasů v ten den. Že vymezíme jen jednodenní skipasy. Že budeme korigovat počet lidí ve skiareálu.“

Zveřejněné kompenzace ministr Havlíček nemůže myslet vážně

Ministrem Havlíčkem nově zveřejněné kompenzace pro skiareály a 400 korun na den na zaměstnance, o které mohou areály žádat, jsou podle něj neadekvátní. „Vláda si přeci nemůže myslet, že provozovatelé přežijí z nulových příjmů a z nějakých kompenzací. Průměrný přepočtený stav pracovních poměrů v těch menších areálech je nula až dva. Je to sezónní záležitost. Já si myslím, že to pan ministr Havlíček vůbec nemůže myslet vážně.“

Havlíček: Lidé na sjezdovkách nejsou nebezpečím, chci znovu otevřít skiareály

Lidé, kteří se pohybují venku po lyžařských sjezdovkách, nejsou ohrožením. V Hlavních zprávách na CNN Prima NEWS to prohlásil vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu a také dopravy Karel Havlíček (za ANO). Ten chce i nadále bojovat za znovuotevření lyžařských středisek. Provozovatel Skiareálu Lipno Matěj Kratochvíl pak pro CNN Prima NEWS upozornil, že aktuální vládní kompenzace 400 korun za zaměstnance na den nejsou adekvátní.

Provozovatelé skiareálů vládě navrhovali i model, který funguje v Rakousku. „Vláda říká: ‚V Rakousku se lyžuje, líbí se nám rakouský model.‘ Ale furt neříká to ‚B‘. V Rakousku už penziony, hostince, ubytovací kapacity, hotely i skiareály dostávaly 80 procent tržeb loňského roku. To je adekvátní. Protože nám vznikají náklady v průběhu celého roku, před sezónou to vyeskaluje do zasněžování.“

„Říkali jsme panu Havlíčkovi, že jsme přišli přes Vánoce o 30 až 35 procent tržeb celé sezóny, ale vynaložili jsme 50 procent nákladů celé sezóny. To znamená, že ideální stav (kompenzací) je 80 procent, protože my musíme zaplatit leasingy, o tom se vůbec nemluví,“ vysvětlil. „Všichni máme úvěry, leasingy, splácíme technologie, platíme zaměstnance, pojistky, x povinných věcí. To musíme zaplatit a nemáme z čeho. Protože pokud vám někdo zastaví příjem, tak tiskárnu na peníze nemáme, z nebe peníze nepadají a, pokud je nedovezou zákazníci, tak asi nepřijdou.“

Provozovatelé opatření respektovali

A čeká některá střediska krach? „Záleží na tom, jestli vůbec a kdy nás otevřou. A opakuji: jestli vůbec. Já opravdu moc nevěřím tomu, že k tomu dojde v brzké době. A pokud vláda nepřijde s rozumnými kompenzacemi, tak to, kdo zkrachuje a jak rychle, se ukáže první týden v únoru,“ předpovídá Juračka.

Během krátké doby, kdy byla střediska otevřená, měl prezident Asociace lanové dopravy od provozovatelů v drtivé většině pozitivní reference. „Krom jednoho střediska mi všichni provozovatelé říkali, že lidi chodili, děkovali za to, že mají vůbec co dělat. Dokonce chodili vyslovovat jakousi podporu: ‚Pojďte, budeme jezdit, přispějeme vám, co byste potřebovali.‘“

I tak se však našli tací, kteří si chaos ve vysvětlování a nevysvětlování opatření vybíjeli na provozovatelích. „Třeba nerespektováním rozestupů nebo tím, že na sedačce pro šest nechtěli jezdit po třech, a obraceli svůj hněv proti provozovateli, který je vlastně víc bitý než veřejnost.“ Nicméně Juračka ujistil, že provozovatelé veškerá vládní opatření opravdu dodržovali.

A jak se tváří na zprávy o množství odpadků po lidech na sjezdovkách? „Za mě bohužel musím říct, že toto by lyžaři nedělali. Lyžař si váží upraveného svahu. Ví, že když vyjede nahoru, sjede dolu a nechá za sebou odpadky, tak na ně v dalším kole zase narazí. To nedělají lyžaři, to dělají lidi, kteří si myslí, že sníh a sjezdovka je veřejným statkem. Ale ono to tak není. Sjezdovka je součástí provozovny skiareálu a majetkem provozovatele. A zatím pořád ještě si myslím, že soukromý majetek je soukromý majetek,“ dodal Juračka s tím, že pokud provozovatelé otevřeli sjezdovku, je to jejich právo, ale pokud sjezdovku neotevřeli a vstup na ni zakázali, měla by to veřejnost respektovat.

Tagy: