Povolební vyjednávání v Praze je i po mnoha týdnech stále zaseknuté bez větší naděje na posun. Letošní čekání na pražského primátora je již nejdelší v historii samostatné České republiky. Od zářijových voleb už uplynulo přes 50 dní a dosud není známa ani podoba budoucí magistrátní koalice. Současná situace připomíná spíše zákopovou válku. V jaké podobě by příští koalice mohla nakonec vzniknout?
1. Koalice na vládním půdorysu
Bezprostředně po zveřejnění výsledků komunálních voleb deklarovala vítězná koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL), že se pokusí vytvořit koalici na vládním půdorysu, tedy s Piráty a se STAN. Hlavním důvodem byl především tlak samotných vládních představitelů, aby nevznikla koalice s hnutím ANO.
Čižinský: Spolu vypsalo talentovky na fackovacího panáka. Neblokujte nás, zní z ODS
Jednání o pražské koalici mezi vítězem voleb Spolu, STAN a nově vzniklou Aliancí pro stabilitu (Piráti a Praha sobě), stále pokračují a nezdá se, že by se blížila svému konci. Podle Jana Čižinského, předsedy Prahy sobě, je spolupráce jeho strany s Piráty obranou proti možnému rozpadu radnice kvůli sněmovním volbám. Absence nové magistrátní rady je podle starosty Prahy 7 chybou koalice Spolu, coby vítěze voleb. Zástupce ODS Tomáš Portlík, starosta Prahy 9, to ale v pořadu 360° na CNN Prima NEWS striktně odmítl a viní naopak Alianci pro stabilitu.
Překážkou jednání však od počátku byla osobní nevraživost mezi jednotlivými představiteli Spolu a Pirátů v důsledku vyhrocené volební kampaně, především mezi současným a bývalým primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti) a Bohuslavem Svobodou (ODS).
Přes oboustranné předvolební útoky nakonec obě strany deklarovaly ochotu jednat. Velmi brzy se však vyskytly další překážky. Piráti například odmítali, že by v radě mohl sedět trestně stíhaný člověk, což se konkrétně týká lidoveckého Jana Wolfa. Spolu na to však odmítalo přistoupit, jelikož je politik stíhán pouze za hlasování v městské komisi. Pirátům vadí také osoba lídra pražské TOP 09 Jiřího Pospíšila kvůli jeho bývalému asistentovi Jiřímu Femrovi, o kterém se hovořilo v souvislosti s kauzou Dozimetr. Podle představitelů Spolu si navíc Piráti v počátku jednání řekli o primátorský řetěz, což bylo pro vítěznou koalici nepřijatelné.
Jednání o takto postavené koalici je však aktuálně zablokované kvůli vytvoření Aliance pro stabilitu mezi Piráty a Prahou sobě. Vítězná koalice Spolu totiž zatím nepřipouští jednání s uskupením kolem starosty Prahy 7 Jana Čižinského. Navrhuje nadále spolupráci, ve které by Spolu mělo výraznou většinu.
Nabídka Spolu:
- Spolu – 6 mandátů (3 mandáty ODS včetně pozice primátora, 2 mandáty TOP 09 včetně náměstka primátora, 1 mandát KDU-ČSL)
- Piráti – 3 mandáty včetně pozice 1. náměstka primátora
- STAN – 2 mandáty včetně pozice náměstka primátora
2. Široká koalice
Krok Pirátů a Prahy sobě k vytvoření Aliance pro stabilitu značně zablokoval vyjednávání o koalici. Více než měsíc po volbách obě uskupení prohlásily, že veškerá jednání povedou pouze společně. Lídr Prahy sobě Čižinský pro CNN Prima NEWS uvedl, že koalice Aliance, Spolu a STAN by měla zajistit stabilitu po celé volební období. „My ani Piráti nechceme být fackovacím panákem v koalici. Takhle nejlépe obhájíme zájem našich voličů,“ řekl.
Průzkum: Pražanům vadí neschopnost politiků dohodnout se na koalici. Z patu viní Piráty
Drtivé většině Pražanů vadí současná „patová“ situace, kdy se v hlavním městě měsíc a půl od voleb stále nedaří sestavit většinovou koalici. Vyplývá to z průzkumu společnosti SANEP. Dotázaní mimo jiné hodnotili jednotlivé strany. Nejlépe dopadlo hnutí SPD, s jehož účastí v radě však žádná ze zvažovaných variant nepočítá.
Tak širokou spolupráci však odmítá Spolu. „Když by tam byla Praha sobě, nedává to pro nás smysl vzhledem k tomu, že volby vyhrála opozice. Nechceme být pouze přívěskem. Pokud uděláte několik týdnů po volbách alianci, jak to má člověk ze strany Pirátů vnímat jinak než jako blok nebo truc?“ ptal se ve vysílání CNN Prima NEWS starosta Prahy 9 Tomáš Portlík (ODS).
Podle Čižinského má vítězné Spolu momentálně na výběr buď koalici právě s Aliancí pro stabilitu, nebo s hnutím ANO. Návrh široké koalice se tak nyní zablokoval kvůli neochotě obou stran ustoupit v jednáních. Piráti a Praha sobě však na společném postupu nadále trvají.
Návrh Aliance:
- Spolu – 5 radních včetně primátora
- Aliance – 5 radních
- STAN – 1 radní
3. Kompromisní varianta STAN
Stejně jako dochází trpělivost Pražanům, nelíbí se dosavadní průběh jednání také hnutí STAN, které přišlo s vlastními variantami řešení. Obává se totiž spojení Spolu s hnutím ANO.
Svěřte nám funkci primátora, navrhuje kompromis hnutí STAN. Chce tak vyřešit pat v Praze
Pět týdnů od komunálních voleb stále není jasno, kdo příští čtyři roky povede Prahu. Do řešení patové situace se aktuálně vložilo hnutí STAN, které nabízí dvě varianty, jak by mohla být příští rada složena. Ve hře je podle lídra hnutí v hlavním městě Petra Hlaváčka také kompromisní varianta, kdy by právě on zastával funkci primátora. Současný náměstek pro územní rozvoj tak chce zabránit opoziční smlouvě mezi Spolu a hnutím ANO.
„Stačí zdravý rozum, pár ústupků na všech stranách a máme stabilní radu tvořenou demokratickými stranami. Neměli jsme ambici vést vyjednávání, nekladli jsme si podmínky, v tuto chvíli ale cítím povinnost navrhnout takový postup, aby v Praze nevznikla ‚oposmlouva‘ Spolu s ANO a skrytou podporou SPD,“ sdělil lídr STAN Petr Hlaváček. Hnutí tak nabídlo své další dvě varianty, které by mohly dle jejich slov rozhýbat jednání.
„Situace je zablokována, ODS nechce vstoupit do současné vlády. My nepodpoříme žádnou variantu, ve které by bylo hnutí ANO,“ uvedl zase pro CNN Prima NEWS zastupitel Jan Lacina. Hnutí tak nabídlo své další dvě varianty, které by mohly dle jejich slov rozhýbat jednání. Jedna z nich by překvapivě dala hnutí STAN primátorské křeslo.
1. varianta:
- Spolu – 5 radních včetně primátora
- Aliance – 4 radní
- STAN – 2 radní
2. varianta s primátorem z hnutí STAN
- Spolu – 6 radních
- Aliance – 4 radní
- STAN – primátor
4. „Opoziční smlouva“ či spojení s ANO
Koalice Spolu by však měla možná snazší cestu prostřednictvím dohody s hnutím ANO. Hnutí koncem října dokonce koalici Spolu nabídlo dočasnou podporu menšinové rady Spolu. Přestože to vítězové voleb zatím odmítli, do budoucna to nevylučují.
Prahu by mohla dočasně vést menšinová rada Spolu s tolerancí ANO, připustil Pospíšil
Pražští zastupitelé přerušili ustavující zasedání do 24. listopadu a zdá se, že k žádným posunům ve vyjednávání budoucí vládní koalice nedošlo. Hlavní město tak stále řídí rada z minulých voleb. Podle Jiřího Pospíšila (TOP 09) zůstává prioritou Spolu spolupráce na vládním půdorysu s Piráty a STAN. V případě, že by se ale dohodu dojednat nepodařilo, nevylučuje využití nabídky hnutí ANO, které je ochotné dočasně podporovat menšinovou vládu koalice TOP 09, KDU-ČSL a ODS.
„Zatím jsme o nabídce ANO neuvažovali. Pokud se nám ale dohoda na vládním půdorysu nepodaří, mohly by takovéto modely případně přijít na stůl,“ popsal Pospíšil úvahy koalice Spolu ve vysílání CNN Prima NEWS.
Jiní členové koalice se však cítí do takovéto spolupráce tlačeni právě výše zmíněnými snahami Pirátů a Prahy sobě. „Mám pocit, že se nás někdo snaží dohnat do koalice s ANO, se kterým nejednáme o žádné koalici, nereagovali jsme ani na jejich nabídku. Pod pláštíkem toho argumentu se dělá vše pro to, aby tam ta stará rada vydržela co nejdéle,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Portlík.
Pokud by však nakonec Spolu chtělo s ANO o nějaké spolupráci jednat, muselo by se obejít bez STAN. „My nepodpoříme žádnou variantu, ve které by bylo hnutí ANO,“ říká Lacina. Koalice Spolu a ANO by měla pouze těsnou většinu 33 zastupitelů ze 65. Pokud by se tedy někomu z ODS, TOP 09 nebo KDU-ČSL tato varianta nelíbila, mohla by velmi rychle skončit.