reklama

Někteří lékaři i studenti brojí proti očkování. Snažíme se chránit ohrožené, říká Válek

Někteří lékaři, zdravotní sestry, policisté, hasiči i studenti hlasitě protestují proti omezením, která se dotýkají neočkovaných. Kritika se snáší i na vakcíny, které podle odpůrců mohou poškodit zdraví. Další z řad lékařů a odborníků naopak vakcíny doporučují. Stojí si za tím, že mohou populaci chránit a případnou nákazu výrazně zmírnit.

reklama

Kvůli nátlaku na očkování vznikla deklarace lékařů, kterou podepsaly už bezmála dva tisíce z nich. Kritika se snáší například na neúčinnost očkování proti covidu. „Teď máme důkazy z Institutu Roberta Kocha, že proti omikronu očkování nefunguje vůbec. U těch, co onemocní, je úplně jedno, jestli byli očkovaní, nebo ne,“ uvedl Václav Hrabák, který je jedním z iniciátorů deklarace lékařů, pro CNN Prima NEWS.

Gynekoložka Dana Vorlíčková, která patří mezi protestující lékaře, očkování neodsuzuje. „Ať se naočkují lidé staří, polymorbidní, tedy ti, kteří mají spoustu diagnóz a léků, ať se možná naočkují i lidé obézní,“ řekla lékařka redakci.

Mezi kritiky patří i Jiří Janeček, místopředseda hnutí Otevřeme Česko vzniklé z iniciativy Chcípl PES. „Dnes se bohužel zjišťuje, že vláda lhala a lže nadále. Očkování není samospasitelné, očkováni by měli být lidé na základě dobrovolnosti a relevantních informací,“ nechal se slyšet Janeček.

K protestu se připojili i studenti. „Studenti jsou dehonestováni za své názory. Dokonce máme i příběhy, kdy nejsou připuštěni ke zkoušce, pokud nemají test nebo něco takového. Dokonce jedna studentka přišla na fakultu při medicínské zkoušce a první otázka byla, zda je očkována,“ uvedla zástupkyně studentské organizace Změna Matrixu Aneta Hlinčíková.

Opatření hájí Válek i Arenberger

Na druhé straně stojí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). „Myslím, že ta opatření jsou logická a smysluplná. My se snažíme nikoho nešikanovat, snažíme se chránit naše seniory a ty, kteří mohou na COVID-19 umřít. Snažíme se vyjít občanům maximálně vstříc a přitom přijímat rozumná opatření,“ uvedl Válek.

Podporu má u exministra a ředitele FN Královské Vinohrady Petra Arenbergera. „Potřebujeme zabránit tomu, aby virus vnikl do buněk, a to nám očkování zajišťuje ve velké míře, určitě brání proti těm nejtěžším průběhům,“ sdělil pro CNN Prima NEWS Arenberger.

Dodal, že virus nakonec postihuje v podstatě každého. „Proto je potřeba snížit tu citlivou populaci, abychom se s virem co nejlépe vypořádali,“ dodal exministr.

Netolický: Kraje chtějí posunout povinnou vakcinaci studentů

O povinné vakcinaci studentů chce s ministerstvem zdravotnictví ještě jednat Asociace krajů ČR. CNN Prima NEWS to řekl pardubický hejtman Martin Netolický (ČSSD). Nutnost studentského očkování chce posunout až na 1. září. „Je to snaha vyjít vstříc zejména maturitním ročníkům. Je trochu nepříjemné, když ve čtvrtém ročníku studia musí studenti měnit režim,“ řekl hejtman.

Podle něj by šlo o kompromisní řešení, které by bylo vstřícné vůči mladým lidem. V rámci krajů by mělo dojít k jednání ještě během ledna, čas na posunutí podle něj stále je. „Je to ale na dohodě zejména mezi resortem školství a zdravotnictví,“ dodal Netolický pro CNN Prima NEWS.

Tagy:

Hlavní zprávy

Při explozi domu v Liberci se zranilo 10 lidí včetně dětí. Někteří mají popáleniny
Požáry

Při explozi domu v Liberci se zranilo 10 lidí včetně dětí. Někteří mají popáleniny

Zranění po čtvrtečním ranním výbuchu v bytovém domě na okraji Liberce s následným požárem utrpělo deset lidí, mezi nimi i děti. Zranění jedné ženy je vážné, s popáleninami ji vrtulník přepravil do vinohradské nemocnice v Praze. V třípatrovém domě v Kateřinské ulici bylo v době výbuchu 15 lidí. Příčina a výše škod se bude teprve zjišťovat. Řekli to mluvčí záchranné služby a hasičů. Regionální mluvčí policie Vojtěch Robovský na webu policie uvedl, že přijali oznámení o možném výbuchu propanbutanové lahve.

Jste parodie na politika, vysmál se Topolánek Šlachtovi. Šéf Přísahy si to nenechal líbit

Expremiér Mirek Topolánek se na sociálních sítích ostře pustil do bývalého policisty Roberta Šlachty poté, co předseda Přísahy označil kandidáta na nového policejního prezidenta Martina Vondráška za kamaráda ODS a jeho případné jmenování za politizaci policie. Topolánek Šlachtovi mimo jiné sdělil, že je „parodií na politika“. Jeho poznámka nezůstala bez odezvy.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

Proti jadernému odpadu se postavím se samopalem v ruce: Obec na Vysočině úložiště nechce

Štamgast z hospody U kostela slibuje, že bude vesnici bránit se samopalem v ruce. Úložiště jaderného odpadu odmítají i farář se starostou. Vítejte v Rudíkově na Vysočině, dědině stojící na mohutném žulovém bloku. A právě do téhle skály by stát rád vyhloubil podzemní sklad pro vyhořelé palivo z atomových elektráren. „Nedovolíme to,“ říkají v Rudíkově. Mají ale reálnou šanci gigantické stavbě zabránit?

I příznaky zmutovaly. Místo úplné ztráty způsobuje omikron otupělost čichu. Co dalšího?

Britští vědci upozornili na řadu varovných příznaků signalizujících, že jste v počátečním stadiu nákazy omikronem. Jedná se například o bolest v krku, bolest hlavy, pocení, a to zejména v noci, a bolest uší. U mnohých pacientů omikron způsobuje i problémy s čichem, což byl jeden z prvních příznaků i předchozích variant, jenže tentokrát se projevuje trochu jinak.

reklama

Domácí zpravodajství

Nemůžeme si vyskakovat, covid jsme nezvládli. Bez očkování by to byl masakr, říká Kubek

Změn ve vládních opatřeních je už tolik, že je nejde všechny sledovat. Už se v nich neorientuju, přiznal šéf České lékařské komory Milan Kubek. V pořadu 360° upozornil, že i když některé evropské země už začaly rozvolňovat, se situací v České republice se dění v zahraničí srovnávat nedá kvůli menší proočkovanosti. „Nejsme zemí, která by si mohla dovolit příliš vyskakovat,“ řekl na CNN Prima NEWS.

reklama