Nejpřísnější protiepidemická opatření, tedy pátý stupeň tabulky PES, tuzemsko pravděpodobně nemine. Záležet bude na nárůstu počtu hospitalizovaných. Podle imunologa Václava Hořejšího jsme ale přísná opatření měli zavést už dávno. Kroky vlády tak hodnotí spíš jako politické.
„Nechápu to, přece když máme takový systém, měl by se dodržovat. Vláda má zkušenosti z minula, jak se nedostatečně připravila. Vadí mi, že nedodržujeme to, co jsme si stanovili,“ kritizuje postup vlády imunolog Václav Hořejší, který dodává, že u takových rozhodnutí asi hraje roli politika.
Lidé, kteří takto rozhodnou, na sebe berou velkou zodpovědnost. „Někteří lidé si užijí svátky, což odnesou další pobytem v nemocnici nebo dokonce úmrtím,“ varuje Hořejší.
„Pokud k tomu někdo přistupuje tak, že teď bude namísto sta lidí umírat dvě stě, ale vždyť jsou to jen staří lidé, tak je to hrozné,“ říká. Upozorňuje také, že tady nikdy tvrdý lockdown v podstatě nebyl. „Chodili jsme do práce a jediné, co bylo tvrdě postiženo, byl sektor služeb, a totéž by nás čekalo i teď. Neříkejme, že to je tvrdé uzamčení,“ doplňuje s tím, že k něčemu takovému došlo jen v čínském Wu-chanu.
Vláda je podle něj také odpovědná za to, kdy se česká populace proočkuje. „Odhady byly, že 30 procent obyvatelstva bude proočkováno někdy koncem června. Záleží, kolik bude dávek vakcín, a zda budou vyrobeny. S mírně pesimistickým pohledem by mohlo být obyvatelstvo proočkováno v září,“ myslí si Hořejší.
Plošné očkování od 16 let
Do dobrovolného očkování se ale zatím nemohou zařadit děti. „Normálně by měly být očkovány, ale problém je, že při testování vakcín se vycházelo z populace starší 16 let a nejsou data, jak je to bezpečné. Je to jen z formálních důvodů, aby nemohl mít někdo potíže. Není to tak, že by to na děti nefungovalo nebo podobně,“ podotýká.
Podle Hořejšího ale nepůjde očkování tak rychle a do té doby budou už i data, díky kterým se budou moci očkovat i děti. „Děti by přišly na řadu v druhé vlně nebo nakonec a do té doby budou ukončeny studie,“ myslí si.
Je ale otázkou, zda bude očkování plně platit i na novou mutaci koronaviru. „Hrozně málo o tom víme. Nepřímé důkazy ukazují, že se šíří o 70 procent rychleji, a to je veliký problém. Znamená to, že reprodukční číslo se tím zvyšuje o něco mezi hodnotou 0,4 až 0,7 – což je obrovský nárůst,“ podotýká. Zatím však neexistuje obava, že by covid měnil charakteristiku onemocnění. „Pacienti mají průběh zhruba stejný,“ dodává. Má ovšem starost o to, zda protilátky vakcíny budou zabírat ve stejné míře i na zmutovaný koronavirus.