reklama

Nejsme tu od toho, abychom se báli. Zůstaneme s vámi až do konce, vzkazují záchranáři

Záchranáři pracují už od jara kvůli koronavirové epidemii ve vysilujícím nasazení i tempu. Lidé denně zahlcují jejich telefonní linky dotazy ohledně příznaků i závažnosti onemocnění. Přesto záchranáři fungují na sto procent. „Zůstaneme s vámi až do konce pandemie,“ řekl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové ředitel Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy Petr Kolouch. Hostem byl také záchranář Jakub Štětka.

reklama

Petra Koloucha zatím nechávají počty nakažených klidným. „Nevíme, kolik lidí zemřelo na jiné nemoci, to je to neporovnatelné. Číslo mě neděsí, protože naše absolutní čísla na 24 hodin nejdou nahoru, a to je zásadní. Je to zhruba 350 výjezdů, jsme na horní hranici našich 24hodinových jízd mnoho let zpátky. Zhruba deset procent našich pacientů má covid nebo souvislost s covidem,“ řekl ředitel pražské záchranky.

Podobně se na situaci dívá i záchranář Jakub Štětka. „Naše pracovní tempo je v podstatě stabilní. Jedeme takhle několik let, akorát s tím rozdílem, že nám situaci komplikuje oblékání do infekčních setů, když jedeme na pozitivního nebo suspektního pacienta s covidem,“ uvedl Štětka.

Podle Štětky záchranáři suplují i roli praktických lékařů, a to nejen v době pandemie. Zároveň ale říká, že na linku záchranné služby několikrát denně volají lidé s dotazy, jaké léky brát či zda mohou mít koronavirus. „Tím nastává situace, že operační středisko je zatížené. Neříkám, že úplně přetížené, ale myslím, že je to na horní hranici. Teď mi říkal pan ředitel, že se plánuje, že tam bude někdo z hygieny přímo konzultovat příznaky, jestli má vyjet záchranná služba, nebo ne,“ řekl Štětka.

Dodržujte 3R, vyzval záchranář

Kolouch uvedl, že vesměs ale záchranná služba funguje ve stejném režimu jako dřív. „Jsme tam, kde nás potřebujete. Než se v první vlně nastartovaly všechny infomační linky, byl několik dní nápor pro linku 155 a 112 náročný. Nicméně, máme manuál, jak vyzpovídat nemocné s covidem, abychom mohli ještě před výjezdem rozhodovat, jestli vyslat nebo nevyslat skupinu,“ popsal šéf pražských záchranářů.

Záchranáři k pacientům v současné situaci často vyjíždějí v infekčních setech, které je před nákazou koronavirem chrání. „Pro nás je to limitující, musíme se oblékat třeba třikrát, čtyřikrát za den a příjemné to není, komplikuje to naši práci,“ sdělil Štětka. Veřejnost také vyzval, aby dodržovala hygienická opatření, zejména potom pravidlo 3R (roušky, ruce, rozestupy, pozn. red.) a zabránili tak nákaze záchranářů. „Kdo potom bude lidi vozit, když budeme nemocní?“ ptal se Štětka.

Štětka: Kdybychom byli šokovaní, nemohli bychom pracovat

Kolouch se žádného kolapsu v rámci záchranné služby nebojí. „Nejsme tu od toho, abychom měli obavy. Zůstaneme s vámi až do konce celé pandemie – tak, jako to bylo při všech událostech, které kdy záchranná služba řešila. Máme tu velký epidemiologický tým, jsem přesvědčen, že dělají každý den všechno pro to, aby data byla kontrolovaná, aby se nemocnice dokázaly připravit. Pro nás je klíčové, aby fungoval dispečink lůžek. Jsem přesvědčený, že to zvládneme,“ komentoval Kolouch.

Přesto ale někteří záchranáři situaci vnímají jako náročnou. „Je to dlouhé a únavné, trvá to od jara. Úleva byla přes léto, teď to zase nabralo na obrátkách. V provozu je pacientů víc, častěji se oblékáme do infekčních setů. Jsme ale záchranáři, to je naše práce. Kdybychom byli šokovaní, nemohli bychom to dělat,“ dodal Štětka.

Tagy:
360⁰ Pavlíny Wolfové pandemie záchranáři zdravotníci zdravotnická záchranná služba koronavirus COVID-19 Petr Kolouch Jakub Štětka
Dlouho tu nebudete, vzkázal gayům a lesbám Pollert. To jste lékař? podivil se Kalousek
Lidé

Dlouho tu nebudete, vzkázal gayům a lesbám Pollert. To jste lékař? podivil se Kalousek

„Nebojme se LGBT a buďme na ně milosrdní. Vždyť je to slepá vývojová větev, dlouho tu nebudou a navíc zachraňují planetu od přemnožení primátů,“ napsal na Twitteru lékař a bývalý olympionik Lukáš Pollert. Jeho prohlášení vzápětí vyprovokovalo k reakci hned několik veřejně známých osobností. „Proč máte potřebu ponižovat lidi, kteří vám nic neudělali a neohrožují vás?“ vytkl mu například bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Zemřela ikonická postava z filmu Rafťáci. Svou dceru přežila o deset let

Ve filmu Rafťáci se Olga Schmidtová představila v roli zapomnětlivé babičky, která svému „vnukovi“ neustále dávala rybí tuk. Diváci si jí však mohli všimnout i ve snímcích, které režíroval Zdeněk Troška: v trilogii Slunce seno... či v komedii Babovřesky. Herečka zemřela již koncem června ve věku 95 let, o jejím skonu se však veřejnost dozvěděla až nyní.

Meghan žádá po lidech 40 minut času. Narozeninové video jí kazil žonglující Harry

Vévodkyně ze Sussexu Meghan Markleová ve středu oslavila 40. narozeniny. Ve videu, které odpoledne sdílela na internetových stránkách své charitativní organizace Archewell, oznámila novou iniciativu na pomoc ženám při návratu do práce. Kampaně se zúčastní i známé osobnosti. Příspěvek Meghan je plný smíchu a okořeněný vystoupením jejího manžela Harryho. Vévodkyně se veřejně prezentovala poprvé od narození dcery Lilibet.

Život s lupénkou je jako na houpačce. Chvilky úlevy střídá bolest a úporné svědění

S lupénkou se 66letý Václav potýká od svých 23 let. Přestože ho tato autoimunitní nemoc nikdy neohrožovala na životě, dokázala mu velmi znepříjemnit život. Lupénka neboli psoriáza je nemoc, která je nejen viditelná na pohled a pacienti často trpí po psychické stránce, ale také je bolestivá a omezující. Naštěstí už existuje biologická léčba, díky které se po mnoha letech cítí lépe.

Bratislavu čekají další protesty proti opatřením. Kotleba chce blokádu hlavního města

Uplynulý týden zažilo slovenské hlavní město Bratislava demonstrace odpůrců očkování a protikoronavirových opatření. Ti se mnohdy dostali do křížku nejen s policií, ale i s běžnými kolemjdoucími. Nyní dojde na druhé kolo protestů. Do Bratislavy mají na čtvrtek a pátek zamířit stovky nespokojenců. Kontroverzní předseda krajně pravicové Lidové strany Naše Slovensko Marian Kotleba dokonce hovoří o tom, že s demonstranty provede blokádu Bratislavy.

reklama

Domácí zpravodajství

Nové seriály i programové schéma. Prima odstartovala Hvězdnou sezónu ve velkém stylu

Skupina Prima si pro letošní podzim přichystala opravdu hvězdný program. Novinkou mezi seriály je 1. MISE, která představí výcvik dvanácti mladých lékařů určených pro nasazení do prestižního mezinárodního oddílu. Další nový počin je komediální krimiseriál Dvojka na zabití, neméně atraktivní bude i vesnická romance Hvězdy nad hlavou. Sezónu zahájila ve velkém stylu speciální tiskovou konferencí.

Babiš v Babišově: Mobilní očkování v pohraničí potvrdilo registrační chaos i nezájem Romů

Vítkov je zapadlé šestitisícové městečko u vojenského prostoru Libavá, kde voliči milují Andreje Babiše, loni v krajských volbách tady hnutí ANO získalo 37 procent hlasů. Ve středu do Vítkova zavítal mobilní očkovací tým a s ním i ministerský předseda. K avizované propagaci vakcinace mezi Romy nedošlo, akce navíc ukázala na byrokratický chaos spojený s očkováním.

reklama