reklama

Nejsme tu od toho, abychom se báli. Zůstaneme s vámi až do konce, vzkazují záchranáři

Záchranáři pracují už od jara kvůli koronavirové epidemii ve vysilujícím nasazení i tempu. Lidé denně zahlcují jejich telefonní linky dotazy ohledně příznaků i závažnosti onemocnění. Přesto záchranáři fungují na sto procent. „Zůstaneme s vámi až do konce pandemie,“ řekl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové ředitel Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy Petr Kolouch. Hostem byl také záchranář Jakub Štětka.

reklama

Petra Koloucha zatím nechávají počty nakažených klidným. „Nevíme, kolik lidí zemřelo na jiné nemoci, to je to neporovnatelné. Číslo mě neděsí, protože naše absolutní čísla na 24 hodin nejdou nahoru, a to je zásadní. Je to zhruba 350 výjezdů, jsme na horní hranici našich 24hodinových jízd mnoho let zpátky. Zhruba deset procent našich pacientů má covid nebo souvislost s covidem,“ řekl ředitel pražské záchranky.

Podobně se na situaci dívá i záchranář Jakub Štětka. „Naše pracovní tempo je v podstatě stabilní. Jedeme takhle několik let, akorát s tím rozdílem, že nám situaci komplikuje oblékání do infekčních setů, když jedeme na pozitivního nebo suspektního pacienta s covidem,“ uvedl Štětka.

Podle Štětky záchranáři suplují i roli praktických lékařů, a to nejen v době pandemie. Zároveň ale říká, že na linku záchranné služby několikrát denně volají lidé s dotazy, jaké léky brát či zda mohou mít koronavirus. „Tím nastává situace, že operační středisko je zatížené. Neříkám, že úplně přetížené, ale myslím, že je to na horní hranici. Teď mi říkal pan ředitel, že se plánuje, že tam bude někdo z hygieny přímo konzultovat příznaky, jestli má vyjet záchranná služba, nebo ne,“ řekl Štětka.

Dodržujte 3R, vyzval záchranář

Kolouch uvedl, že vesměs ale záchranná služba funguje ve stejném režimu jako dřív. „Jsme tam, kde nás potřebujete. Než se v první vlně nastartovaly všechny infomační linky, byl několik dní nápor pro linku 155 a 112 náročný. Nicméně, máme manuál, jak vyzpovídat nemocné s covidem, abychom mohli ještě před výjezdem rozhodovat, jestli vyslat nebo nevyslat skupinu,“ popsal šéf pražských záchranářů.

Záchranáři k pacientům v současné situaci často vyjíždějí v infekčních setech, které je před nákazou koronavirem chrání. „Pro nás je to limitující, musíme se oblékat třeba třikrát, čtyřikrát za den a příjemné to není, komplikuje to naši práci,“ sdělil Štětka. Veřejnost také vyzval, aby dodržovala hygienická opatření, zejména potom pravidlo 3R (roušky, ruce, rozestupy, pozn. red.) a zabránili tak nákaze záchranářů. „Kdo potom bude lidi vozit, když budeme nemocní?“ ptal se Štětka.

Štětka: Kdybychom byli šokovaní, nemohli bychom pracovat

Kolouch se žádného kolapsu v rámci záchranné služby nebojí. „Nejsme tu od toho, abychom měli obavy. Zůstaneme s vámi až do konce celé pandemie – tak, jako to bylo při všech událostech, které kdy záchranná služba řešila. Máme tu velký epidemiologický tým, jsem přesvědčen, že dělají každý den všechno pro to, aby data byla kontrolovaná, aby se nemocnice dokázaly připravit. Pro nás je klíčové, aby fungoval dispečink lůžek. Jsem přesvědčený, že to zvládneme,“ komentoval Kolouch.

Přesto ale někteří záchranáři situaci vnímají jako náročnou. „Je to dlouhé a únavné, trvá to od jara. Úleva byla přes léto, teď to zase nabralo na obrátkách. V provozu je pacientů víc, častěji se oblékáme do infekčních setů. Jsme ale záchranáři, to je naše práce. Kdybychom byli šokovaní, nemohli bychom to dělat,“ dodal Štětka.

Tagy:
360⁰ Pavlíny Wolfové pandemie záchranáři zdravotníci zdravotnická záchranná služba koronavirus COVID-19 Petr Kolouch Jakub Štětka

Hlavní zprávy

Afghánci jsou na pokraji hladomoru. Polovina lidí nemá co jíst, tálibové jsou bezradní

Hospodářská situace v Afghánistánu se neustále zhoršuje. Zhruba polovina obyvatel země nemá co jíst, devíti milionům lidí hrozí hladomor. Tálibánské vládě, která není schopna situaci efektivně řešit, příliš nenahrává ani počasí. Teploty v Afghánistánu již začaly klesat pod bod mrazu, což krizi v budoucnu pravděpodobně ještě prohloubí.

Německo má po 16 letech novou vládu. Merkelovou vystřídal kancléř Scholz

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier ve středu odpoledne jmenoval novou vládu sociálnědemokratického kancléře Olafa Scholze. Vicekancléřem je spolupředseda Zelených Robert Habeck a ministrem financí je šéf liberálních svobodných demokratů (FDP) Christian Lindner. Ministerstvo financí je díky právu veta považováno po kancléřském úřadu za druhý nejvyšší post v německé vládě.

Fiala bude možná muset Zemanovi ustoupit. Pro žalobu není důvod, míní Svoboda

Pakliže se prezident Miloš Zeman rozhodne nejmenovat ministrem zahraničí Jana Lipavského (Piráti), kompetenční žaloba situaci nejspíše nevyřeší. Uvedl to bývalý šéf diplomacie Cyril Svoboda (KDU-ČSL) v pořadu 360°. Nový premiér Petr Fiala (ODS), by mohl situaci dočasně vyřešit tak, že převezme resort zahraničí pod sebe a začne jednat o jiném kandidátovi na ministra.

Vakcína je na omikron krátká. Účinkuje až 40krát hůř než u jiných variant, varují vědci

Očkovací látka Comirnaty od firem Pfizer a BioNTech by v případě jihoafrické mutace omikron mohla mít až 40krát menší účinnost než u původního koronaviru. Uvedl to tým Afrického výzkumného zdravotnického ústavu (AHRI). Soudí tak na základě testování 12 různých vzorků. Přesto by vakcína měla v drtivé většině případů zabraňovat těžkému průběhu nemoci.

reklama

Domácí zpravodajství

Čachry s bezinfekčností v Česku jen kvetou. Jaké triky odmítači používají nejčastěji?

Češi se snaží obejít, co se dá. V současnosti hlavně vládní restrikce, podle nichž je pro vstup do určitých zařízení nutné ukázat doklad o očkování nebo o prodělání nemoci. Kromě falšování zmíněných dokumentů nebo vyhledávání míst, kde se tato nařízení nedodržují, někteří odmítači očkování zvolili riskantnější taktiku, jak se opatřením vyhnout.

Prodělání covidu místo očkování není bezpečné. Hrozí vážný průběh a dlouhodobé následky

Pro neočkované osoby platí v České republice v podstatě lockdown. Bez covidového pasu se nedostanou například do restaurace či do kadeřnictví. Snadnější život mají kromě očkovaných jen ti, kteří v posledních šesti měsících covid prodělali. Toho se snaží někteří lidé využít a nemocí se chtějí nechat nakazit dobrovolně. Snaha chytit covid však může být velmi riziková, jak ukazují některé případy.

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil

I když prvňáček příklady vypočítal správně, spletl si zadání. Učitelka základní školy ho proto nekompromisně ohodnotila známkou „pět“ a test mu celý opravila červenou barvou. Na necitlivé hodnocení upozornil školní psycholog a učitel Robert Čapek. Za takový přístup by podle něj učitelka zasloužila hodinovou výpověď. Podobně se k přístupu pedagožky staví i další odborníci i rodiče.

reklama