Německé gymnastky zbořily tradice a oblékly legíny. V Tokiu zaujal i „Kapitán Bombarďák“

Když si nedávno norské plážové házenkářky oblékly místo bikin šortky, obletělo to celý svět. Hlavně kvůli tomu, že tím porušily stanovená pravidla a vyfasovaly pokutu. Proti tradicím se vzepřely teď na olympiádě v Tokiu také německé gymnastky. V rámci boje proti sexualizaci sportovkyň oblékly dlouhé legíny, nikoliv „uniformu“ v bikinovém stylu.

Oblečení gymnastek má svoji zakořeněnou podobu již dlouhá desetiletí. Je přiléhavé a jako bikini zakrývá jen část pozadí. Právě to je některým sportovkyním nepříjemné, necítí se v tomto úboru komfortně. To muži nastupují v dlouhých kalhotách s volnějším střihem.

A Němky se rozhodly konat. Třpytivé estetické prvky nechyběly, ovšem úbor, který oblékly v Tokiu, byl o poznání delší, než je zvykem. Spodní část tvořily legíny.

Ve stejném „mundúru“ nastoupily německé gymnastky už na dubnovém mistrovství Evropy. Myslí si, že oděv, který toho příliš mnoho nezakrývá, podporuje sexualizaci sportovkyň a může vybízet k obtěžování.

„My ženy se chceme cítit dobře ve vlastní kůži. Ve sportovní gymnastice to jde hůř a hůř, jak vyrůstáte z dětského těla. Jako malá holka jsem v gymnastickém oblečení neviděla problém. Ale jakmile jsem přišla do puberty, začala mi menstruace a já jsem se začala cítit čím dál tím více nepohodlně,“ říkala německá reprezentantka Sarah Vossová pro BBC.

Gymnastické prostředí pamatuje několik skandálů zahrnujících sexuální obtěžování, známý je například případ amerického lékaře Larryho Nassara. Ten se měl nevhodně chovat k více než 250 ženám, a to včetně gymnastek. Právě jedna z nich – Maggie Nicholsová – na znepokojivé Nassarovy praktiky jako první upozornila, díky čemuž nakonec lékař skončil u soudu. Vyfasoval několik nevídaně vysokých trestů a do konce života vězení neopustí.

To německé gymnastky za svoji revoluci a porušení tradic na olympiádě nedostanou ani finanční pokutu. Na rozdíl od norských plážových házenkářek, které musí zaplatit v přepočtu 38 000 korun za to, že na mistrovství Evropy oblékly místo bikin šortky. Ty totiž porušily pravidla Evropské házenkářské federace, která určuje, jak má „dres“ vypadat.

„Na dívky, které jsou na mistrovství Evropy v plážové házené, jsme velmi hrdí. Řekly, že už toho bylo dost. Stojíme za vámi a podporujeme vás. Nadále budeme bojovat za změnu mezinárodních pravidel pro oblečení,“ uvedla norská federace.

Kuriózní případ se dostal až ke slavné americké zpěvačce Pink, která se za skandinávské házenkářky postavila a nabídla, že pokutu uhradí.

Kapitán Bombarďák

V Tokiu nezaujalo pouze oblečení u německých gymnastek. Vlnu reakcí vyvolal také norský triatlonista Kristian Blummenfelt, který disciplínu složenou z plavání, jízdy na kole a běhu ovládl a vybojoval olympijské zlato.

Jeho bílý outfit, se kterým proběhl cílovou pásku a dosáhl na největší úspěch kariéry, se totiž zejména v průběhu 10kilometrového běhu stal takřka průhledným. Mohl za to pot způsobený extrémním horkem a velkou námahou. Dres zprůsvitnil tak, že to skoro vypadalo, jako by Blummenfelt žádný trikot neměl.

Oblečení pro triatlon se po závodě stalo terčem kritiky, například jeden australský televizní komentátor zmiňoval, že kdokoliv se pod návrh tohoto trikotu podepsal, měl by být vyhozen.

I sociální sítě přinesly na módní faux pas řadu reakcí. Jeden komentující poznamenal: „Ať už designoval norské oblečení pro triatlon na olympiádě kdokoliv, musel se inspirovat u Kapitána Bombarďáka.“ Tím narážel sérii komiksových knížek s originálním názvem Captain Underpants.

Tagy:
gymnastika tradice Evropa Tokio Olympijské hry oblečení olympijské hry sport Letní olympijské hry v Tokiu 2021 sexualizace Sarah Vossová Larry Nassar Kristian Blummenfelt Letní olympijské hry 2021 legíny