reklama

Nemocnice o prázdninách očekávají vysoký nárůst počtu dětských úrazů

V letních měsících mají dětské urgentní příjmy plné ruce práce. Jen od začátku července například v pražské nemocnici Motol denně ošetřili zhruba sedmnáct dětí.

reklama

Podle lékařky Hany Bartošové, která pracuje na dětském urgentním příjmu ve Fakultní nemocnici v Motole, je nárůst zranění u dětí velmi patrný: „Nejvíce úrazů je ze sportovních nářadí, časté jsou zlomeniny dlouhých kostí, zranění hlavy a otřesy mozku.“

Bartošová také soudí, že jsou děti kvůli koronavirové krizi natěšené, až si budou venku moci hrát, a proto především zranění z venkovních sportů přibývá. „Zvýšil se nám ale i počet domácích úrazů,“ dodává.

Mezi ně nejčastěji patří pády ze schodů, z postelí nebo nárazy do nábytku. „Především v batolecím věku jsme zaznamenali nárůst množství zranění až o čtvrtinu,“ pokračuje lékařka. Obecně je ale největší počet úrazů ze sportu, ať se jedná o skákání na trampolíně nebo jízdu na kole.

Za posledních 40 let u dětí výrazně přibyly především zlomeniny předloktí, které vyžadují hospitalizaci. „V osmdesátých letech si děti zlámaly víceméně dolní končetinu nebo vznikly distální zlomeniny předloktí. Nejednalo se o nikterak závažné zlomeniny, stačilo je zasádrovat nebo napravit,“ vysvětluje primář dětské chirurgie Nemocnice Na Bulovce Karel Harvánek.

Naopak v letech devadesátých a prvních pěti letech 21. století začaly podle primáře narůstat počty závažných zlomenin střední části předloktí: „Tyto úrazy naopak vyžadovaly hlavně operační řešení.“

Další hlavní zprávy

Nouzový stav

Začaly kontroly mezi okresy. Lidé si dávají echo, jak se vyhnout policistům

Začaly kontroly mezi okresy. Lidé si dávají echo, jak se vyhnout policistům

  • Aktualizováno

Od pondělního rána kontrolují policisté pohyb mezi okresy. Na více než 500 vytipovaných místech po celé republice musejí lidé při namátkových kontrolách předkládat dokumenty, kterými dokazují, proč chtějí daný okres opustit. Někteří si už začali na sociálních sítích nahlašovat místa, kde stojí policisté. Jedna kontrola trvá jen pár minut, policisté zatím žádné konflikty nehlásí.

Andrej Babiš

Klepu se a brečím. Jsme na tom hůř než všichni, stěžuje si Babišová

Klepu se a brečím. Jsme na tom hůř než všichni, stěžuje si Monika Babišová

Manželka premiéra Andreje Babiše (ANO) Monika se prý rozplakala po slovech svého muže, že kdosi chtěl zastřelit členy jeho rodiny. Ministerský předseda to uvedl v pořadu Partie Terezie Tománkové CNN Prima NEWS. Premiér v neděli ve vysílání CNN Prima NEWS prohlásil, že kvůli hrozbě manželku poslal mimo republiku, konkrétně do Dubaje, navzdory doporučením ministerstva zahraničí necestovat. Jeho žena webu Blesk zprávy sdělila, že se kvůli tomu „klepe“ a nic o tom nevěděla.

Fotbal

Rozzuřený Trpišovský prokopl dveře. Slavia po bouři v kabině otočila se Slováckem

Rozzuřený Trpišovský prokopl dveře. Slavia po bouři v kabině otočila se Slováckem

Slavia Praha v současné formě není zvyklá prohrávat, a proto když o poločase svítí na tabuli nepříznivý výsledek 1:2, tečou „sešívaným“ nervy. V ligovém šlágru na Slovácku průběžný stav a ne úplně dobrý výkon svého týmu těžko rozdýchával trenér Jindřich Trpišovský. Jeho zlobu o pauze pocítili slovně hráči a fyzicky dveře šatny. Kouč, který o víkendu oslavil 45. narozeniny, do nich pořádným kopancem udělal díru.

Rok s koronavirem. Připomeňte si zlomové okamžiky od prvního případu po tisíce obětí
Babiš: Když lockdown nezabere, zpřísníme na Velikonoce. Vláda projedná zavření hranic
Chcípl PES: Dostáváme se do totality, vláda poštvává ozbrojené síly proti občanům
Vzpoura a další debakl. Schalke je v těžké krizi, během sezony vyhodilo čtyři trenéry
reklama
reklama
Babiš: Chtěli nás zastřelit, tak jsem vyhnal ženu do Dubaje. O ničem nevěděla

Andrej Babiš

Domácí zpravodajství

KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Šéf Senátu: Část mzdy lidí na home office by mohli dostat potřebnější. Musíme se podělit
Další články
reklama
reklama