Vyšší úrazovost u dětí
V letních měsících mají dětské urgentní příjmy plné ruce práce. Jen od začátku července například v pražské nemocnici Motol denně ošetřili zhruba sedmnáct dětí.
Podle lékařky Hany Bartošové, která pracuje na dětském urgentním příjmu ve Fakultní nemocnici v Motole, je nárůst zranění u dětí velmi patrný: „Nejvíce úrazů je ze sportovních nářadí, časté jsou zlomeniny dlouhých kostí, zranění hlavy a otřesy mozku.“
Bartošová také soudí, že jsou děti kvůli koronavirové krizi natěšené, až si budou venku moci hrát, a proto především zranění z venkovních sportů přibývá. „Zvýšil se nám ale i počet domácích úrazů,“ dodává.
Mezi ně nejčastěji patří pády ze schodů, z postelí nebo nárazy do nábytku. „Především v batolecím věku jsme zaznamenali nárůst množství zranění až o čtvrtinu,“ pokračuje lékařka. Obecně je ale největší počet úrazů ze sportu, ať se jedná o skákání na trampolíně nebo jízdu na kole.
Za posledních 40 let u dětí výrazně přibyly především zlomeniny předloktí, které vyžadují hospitalizaci. „V osmdesátých letech si děti zlámaly víceméně dolní končetinu nebo vznikly distální zlomeniny předloktí. Nejednalo se o nikterak závažné zlomeniny, stačilo je zasádrovat nebo napravit,“ vysvětluje primář dětské chirurgie Nemocnice Na Bulovce Karel Harvánek.
Naopak v letech devadesátých a prvních pěti letech 21. století začaly podle primáře narůstat počty závažných zlomenin střední části předloktí: „Tyto úrazy naopak vyžadovaly hlavně operační řešení.“