reklama

Nemocnice o prázdninách očekávají vysoký nárůst počtu dětských úrazů

V letních měsících mají dětské urgentní příjmy plné ruce práce. Jen od začátku července například v pražské nemocnici Motol denně ošetřili zhruba sedmnáct dětí.

reklama

Podle lékařky Hany Bartošové, která pracuje na dětském urgentním příjmu ve Fakultní nemocnici v Motole, je nárůst zranění u dětí velmi patrný: „Nejvíce úrazů je ze sportovních nářadí, časté jsou zlomeniny dlouhých kostí, zranění hlavy a otřesy mozku.“

Bartošová také soudí, že jsou děti kvůli koronavirové krizi natěšené, až si budou venku moci hrát, a proto především zranění z venkovních sportů přibývá. „Zvýšil se nám ale i počet domácích úrazů,“ dodává.

Mezi ně nejčastěji patří pády ze schodů, z postelí nebo nárazy do nábytku. „Především v batolecím věku jsme zaznamenali nárůst množství zranění až o čtvrtinu,“ pokračuje lékařka. Obecně je ale největší počet úrazů ze sportu, ať se jedná o skákání na trampolíně nebo jízdu na kole.

Za posledních 40 let u dětí výrazně přibyly především zlomeniny předloktí, které vyžadují hospitalizaci. „V osmdesátých letech si děti zlámaly víceméně dolní končetinu nebo vznikly distální zlomeniny předloktí. Nejednalo se o nikterak závažné zlomeniny, stačilo je zasádrovat nebo napravit,“ vysvětluje primář dětské chirurgie Nemocnice Na Bulovce Karel Harvánek.

Naopak v letech devadesátých a prvních pěti letech 21. století začaly podle primáře narůstat počty závažných zlomenin střední části předloktí: „Tyto úrazy naopak vyžadovaly hlavně operační řešení.“

Tagy:

Hlavní zprávy

Nečekaně zemřel kapelník skupiny Šlapeto. Slavnému hudebníkovi bylo 57 let
Kultura

Nečekaně zemřel kapelník skupiny Šlapeto. Slavnému hudebníkovi bylo 57 let

Ve věku 57 let zemřel hudebník z legendární kapely Šlapeto Radan Dolejš. O jeho úmrtí informovala na sociálních sítích zpěvačka a jeho kamarádka Eva Borská. Během svého života působil Dolejš také jako režisér a dramaturg. Jako scénárista například připravoval pro televizi Prima Slavnostní koncert k 65. narozeninám Karla Svobody či Královny muzikálů pro Kapku naděje v roce 2007.

Kuba: Leží na JIP a víme, že do dvou dnů zemřou. Neočkovaní podcenili covid jako Horká
Partie

Kuba: Leží na JIP a víme, že do dvou dnů zemřou. Neočkovaní podcenili covid jako Horká

Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS) v Partii naléhavě apeloval na očkování a popsal tristní situaci v některých nemocnicích. „Jsme společnost, která musí každého, kdo onemocní, nakonec do nemocnice přijmout. Je tam strašná spousta lidí, kterým říkali, ať se nenechají očkovat. Teď tam leží, mají morfin a my víme, že do dvou dní zemřou,“ prohlásil. Příkladem podceňování problému je podle něj smrt zpěvačky Hany Horké, která odmítala vakcinaci.

Vědce děsí nová mutace omikronu. Měla by získat vlastní řecké písmeno, myslí si

Nová mutace omikronu vědce děsí. Subvarianta s označením BA.2, které se též přezdívá „skrytá verze omikronu“, je podle dostupných dat přenosnější. Odborníci se proto obávají, že by mohla vyvolat další vlny pandemie po celém světě, již nyní by v některých zemích mohla dominovat. Apelují tak na to, aby varianta získala vlastní písmeno z řecké abecedy.

reklama

Domácí zpravodajství

Benešová k týrání vězňů: Bachaři ve Valdicích to nemají lehké, je to žalář plný vrahů

Bývalá ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) i současný šéf rezortu justice Pavel Blažek (ODS) považují podezření z týrání vězňů ve Valdicích za závažné. Na druhé straně nejsou přesvědčeni, že by šlo o systémové selhání. „Občas tam mají problémy, ale tento druh lidí, co tam sedí, eskaluje různá napětí,“ řekla Marie Benešová v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.

Nemusíme všechno měnit. Blažek zdůvodnil, proč proti vůli části ODS ponechá šéfa žalobců

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) potvrdil, že v nejbližší době nemá v plánu odvolávat nejvyššího státního zástupce Igora Stříže a nahrazovat jej někým jiným. Nemyslím si, že by se po každých volbách měli měnit všichni lidé ve státní správě,“ řekl Blažek v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Na Igora Stříže má tak zcela opačný názor než jeho stranický i vládní kolega Zbyněk Stanjura (ODS).

reklama