reklama

Nemocnice se vracejí k běžnému provozu, přísná opatření ale zůstávají

Kvůli koronaviru musely nemocnice v březnu odložit veškerou neakutní péči, včetně operací. Bylo nutné zajistit dostatek míst pro případné pacienty s koronavirem. Pandemie ale ustupuje a oddělení vyčleněná pro nemocné COVID-19 jsou nevyužita. Proto už se mohou nemocnice pomalu vracet k běžnému provozu. Zůstává ale povinnost přísných protipandemických opaření.

reklama

Přístrojová dezinfekce prostor, termokamery u vstupů do nemocnic, dvoumetrové rozestupy, hygienické a ochranné pomůcky. To je jen zlomek opatření, která nemocnice v rámci prevence  přijaly.

„V následujících dvou týdnech najíždíme na standardní provoz a v následujících dnech jsme schopni se navrátit zhruba k 80 procentům běžné produkce. Začátkem června bychom byli schopni najet na standardní provoz,“ popisuje situaci ředitel Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně Vlastimil Hajdák.

Pro pacienty máme nachystanou dezinfekci na ruce, můžou použít i naše rukavice. Pak se posadí do čekárny a čekají na ošetření lékařem,“ doplňuje jedna ze sester. Podobně postupují i v dalších nemocnicích. V Ostravě měří příchozím teplotu při vstupu do nemocnice, sepisují s nimi krátký dotazník o tom, zda přišli do styku s nákazou koronavirem. Všude jsou stojany na hygienu rukou a informace o tom, že v ambulanci mohou být jen tři pacienti.

Dají se čekat potíže s bezpečnou vzdáleností

V určitých případech mohou s dodržováním dvoumetrových rozestupů nebo omezeného počtu pacientů nastat problémy, přiznávají lékaři. „Pokud by dvacet pacientů mělo akutně potíže, no tak rozestupy v čekárně mít nebudou, protože prioritní jsou ty potíže, které musíme vyřešit. Pokud jsou pacienti bez potíží objednáni na preventivní kontrolu nebo vyšetření, tak se je snažíme rozmisťovat tak, aby mezi nimi byly rozestupy a nebylo jich v čekárně víc než tři,“ vysvětluje reálné situace ředitel Všeobecné fakultní nemocnice v Praze David Feltl.

Přechod zpět k běžné péči začaly některé nemocnice připravovat už v polovině dubna. „Ten postup není úplně jednoduchý, my jsme začali zhruba od 16. dubna. Začali jsme pacienty pomalu obvolávat, ty, kteří už byli pozváni k operacím, jsme znovu pozvali,“ popisuje ředitel ostravské fakultní nemocnice Jiří Havrlant.

Pacienti se stále ještě bojí jít k lékaři, říká ředitel nemocnice

Podle průzkumu, který si CNN Prima NEWS nechala vytvořit, potřebovalo za poslední měsíc k lékaři 35 % mužů a 43 % žen. 39 % mužů a 48 % žen se ale lékaře obávalo navštívit. 49 % mužů a 57 % žen pak k lékaři vůbec nešlo. Podle ředitele pražského IKEMu je strach a opatrnost u pacientů patrná. „Pravdou je, že pacienti se ještě pořád bojí do ordinací vracet, protože přeci jenom máme ještě roušky, a ten život nevypadá běžně. Přestože se jim snažíme vysvětlovat hygienická opatření, která tady máme, jak vidíte, ordinace zatím jaksi zacpány nejsou, připravili jsme rozestupy, dezinfekce, vytvořili jsme vlastní systémy, které zajišťují, že pacienti přijdou v časových intervalech,“ popsal ředitel Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Michal Stiborek.

Pro ambulantní pacienty v IKEMu mají vlastní objednávkový systém, který přes SMS zprávu vyzve pacienty ke vstupu do budovy. Všichni pacienti, kteří půjdou na operaci, projdou testem na COVID-19 a návrat ke standardní péči bude pozvolný.

Na některé zákroky si teď pacienti počkají delší dobu

„U těch plánovaných výkonů – třeba žlučníkové kameny – pacient může počkat čtyři až pět měsíců, a pak si zase bude muset udělat znovu předoperační vyšetření. To je daň za pandemii. V tuhle chvíli jsme zhruba na šedesáti procentech kapacity, rádi bychom se v září dostali na sto procent,“ popsal ředitel Všeobecné fakultní nemocnice v Praze David Feltl.

Také v brněnské nemocnici bude časový skluz podle ředitele patrný. „Ale budeme se snažit v průběhu roku ty operace dohnat. Největší skluz máme u ortopedických operací. To znamená u operací velkých kloubů a u endoprotetiky,“ upřesnil Vlastimil Hajdák. Nemocnice si i nadále nechávají některá vyčleněná lůžka pro pacienty s nákazou COVID-19. Například v IKEMu je to šest lůžek, ve Fakultní nemocnici Ostrava šedesát a u svaté Anny v Brně dvanáct.

Tagy:

Hlavní zprávy

Kuba: Leží na JIP a víme, že do dvou dnů zemřou. Neočkovaní podcenili covid jako Horká
Partie

Kuba: Leží na JIP a víme, že do dvou dnů zemřou. Neočkovaní podcenili covid jako Horká

Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS) v Partii naléhavě apeloval na očkování a popsal tristní situaci v některých nemocnicích. „Jsme společnost, která musí každého, kdo onemocní, nakonec do nemocnice přijmout. Je tam strašná spousta lidí, kterým říkali, ať se nenechají očkovat. Teď tam leží, mají morfin a my víme, že do dvou dní zemřou,“ prohlásil. Příkladem podceňování problému je podle něj smrt zpěvačky Hany Horké, která odmítala vakcinaci.

Benešová k týrání vězňů: Bachaři ve Valdicích to nemají lehké, je to žalář plný vrahů

Bývalá ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) i současný šéf rezortu justice Pavel Blažek (ODS) považují podezření z týrání vězňů ve Valdicích za závažné. Na druhé straně nejsou přesvědčeni, že by šlo o systémové selhání. „Občas tam mají problémy, ale tento druh lidí, co tam sedí, eskaluje různá napětí,“ řekla Marie Benešová v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.

Nemusíme všechno měnit. Blažek zdůvodnil, proč proti vůli části ODS ponechá šéfa žalobců

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) potvrdil, že v nejbližší době nemá v plánu odvolávat nejvyššího státního zástupce Igora Stříže a nahrazovat jej někým jiným. Nemyslím si, že by se po každých volbách měli měnit všichni lidé ve státní správě,“ řekl Blažek v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Na Igora Stříže má tak zcela opačný názor než jeho stranický i vládní kolega Zbyněk Stanjura (ODS).

Američtí diplomaté si stěžovali na „akustické útoky“. Máte to ze stresu, řekla CIA

Americká zpravodajská služba CIA nepředpokládá, že za „akustickými útoky“ na americké diplomaty by stála celosvětová kampaň cizí mocnosti. Agentura došla k přesvědčení, že většina hlášených případů se dá vysvětlit environmentálními faktory nebo nediagnostikovanými zdravotními stavy. CIA nicméně pokračuje ve vyšetřování asi dvou desítek případů, které zatím zůstávají nevysvětleny. U možných obětí tzv. havanského syndromu vyvolala zpráva nevoli.

reklama

Domácí zpravodajství

Je načase zrušit opatření proti covidu. Následujme Británii, vyzývají někteří experti

Jen za pátek přibylo v Česku téměř 30 tisíc nakažených koronavirem. Počty hospitalizovaných ale zatím nijak zvlášť nerostou. Není pochyb, že tento trend způsobuje nová varianta omikron, která je sice mnohonásobně nakažlivější než předešlé mutace, ale také výrazně méně patogenní. Někteří odborníci dokonce vyzývají vládu, aby zrušila veškerá opatření, podobně jako to udělala Velká Británie.

Farský se mandátu poslance vzdát nemůže. Brání mu v tom odcestování do USA, tvrdí Blažek

Poslanec hnutí STAN Jan Farský již odletěl do Spojených států na několikaměsíční studijní pobyt. Ačkoli se nakonec pod tlakem rozhodl vzdát svého mandátu, v současné době tak učinit nemůže. Uvedl to ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). „Pokud nenalezne právnické řešení, bude muset přiletět,“ řekl v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.

reklama