Nemocnice se vracejí k běžnému provozu, přísná opatření ale zůstávají

Restart nemocnic

Restart nemocnic v ČR

Kvůli koronaviru musely nemocnice v březnu odložit veškerou neakutní péči, včetně operací. Bylo nutné zajistit dostatek míst pro případné pacienty s koronavirem. Pandemie ale ustupuje a oddělení vyčleněná pro nemocné COVID-19 jsou nevyužita. Proto už se mohou nemocnice pomalu vracet k běžnému provozu. Zůstává ale povinnost přísných protipandemických opaření.

Přístrojová dezinfekce prostor, termokamery u vstupů do nemocnic, dvoumetrové rozestupy, hygienické a ochranné pomůcky. To je jen zlomek opatření, která nemocnice v rámci prevence  přijaly.

„V následujících dvou týdnech najíždíme na standardní provoz a v následujících dnech jsme schopni se navrátit zhruba k 80 procentům běžné produkce. Začátkem června bychom byli schopni najet na standardní provoz,“ popisuje situaci ředitel Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně Vlastimil Hajdák.

Pro pacienty máme nachystanou dezinfekci na ruce, můžou použít i naše rukavice. Pak se posadí do čekárny a čekají na ošetření lékařem,“ doplňuje jedna ze sester. Podobně postupují i v dalších nemocnicích. V Ostravě měří příchozím teplotu při vstupu do nemocnice, sepisují s nimi krátký dotazník o tom, zda přišli do styku s nákazou koronavirem. Všude jsou stojany na hygienu rukou a informace o tom, že v ambulanci mohou být jen tři pacienti.

Dají se čekat potíže s bezpečnou vzdáleností

V určitých případech mohou s dodržováním dvoumetrových rozestupů nebo omezeného počtu pacientů nastat problémy, přiznávají lékaři. „Pokud by dvacet pacientů mělo akutně potíže, no tak rozestupy v čekárně mít nebudou, protože prioritní jsou ty potíže, které musíme vyřešit. Pokud jsou pacienti bez potíží objednáni na preventivní kontrolu nebo vyšetření, tak se je snažíme rozmisťovat tak, aby mezi nimi byly rozestupy a nebylo jich v čekárně víc než tři,“ vysvětluje reálné situace ředitel Všeobecné fakultní nemocnice v Praze David Feltl.

Přechod zpět k běžné péči začaly některé nemocnice připravovat už v polovině dubna. „Ten postup není úplně jednoduchý, my jsme začali zhruba od 16. dubna. Začali jsme pacienty pomalu obvolávat, ty, kteří už byli pozváni k operacím, jsme znovu pozvali,“ popisuje ředitel ostravské fakultní nemocnice Jiří Havrlant.

Pacienti se stále ještě bojí jít k lékaři, říká ředitel nemocnice

Podle průzkumu, který si CNN Prima NEWS nechala vytvořit, potřebovalo za poslední měsíc k lékaři 35 % mužů a 43 % žen. 39 % mužů a 48 % žen se ale lékaře obávalo navštívit. 49 % mužů a 57 % žen pak k lékaři vůbec nešlo. Podle ředitele pražského IKEMu je strach a opatrnost u pacientů patrná. „Pravdou je, že pacienti se ještě pořád bojí do ordinací vracet, protože přeci jenom máme ještě roušky, a ten život nevypadá běžně. Přestože se jim snažíme vysvětlovat hygienická opatření, která tady máme, jak vidíte, ordinace zatím jaksi zacpány nejsou, připravili jsme rozestupy, dezinfekce, vytvořili jsme vlastní systémy, které zajišťují, že pacienti přijdou v časových intervalech,“ popsal ředitel Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Michal Stiborek.

Pro ambulantní pacienty v IKEMu mají vlastní objednávkový systém, který přes SMS zprávu vyzve pacienty ke vstupu do budovy. Všichni pacienti, kteří půjdou na operaci, projdou testem na COVID-19 a návrat ke standardní péči bude pozvolný.

Na některé zákroky si teď pacienti počkají delší dobu

„U těch plánovaných výkonů – třeba žlučníkové kameny – pacient může počkat čtyři až pět měsíců, a pak si zase bude muset udělat znovu předoperační vyšetření. To je daň za pandemii. V tuhle chvíli jsme zhruba na šedesáti procentech kapacity, rádi bychom se v září dostali na sto procent,“ popsal ředitel Všeobecné fakultní nemocnice v Praze David Feltl.

Také v brněnské nemocnici bude časový skluz podle ředitele patrný. „Ale budeme se snažit v průběhu roku ty operace dohnat. Největší skluz máme u ortopedických operací. To znamená u operací velkých kloubů a u endoprotetiky,“ upřesnil Vlastimil Hajdák. Nemocnice si i nadále nechávají některá vyčleněná lůžka pro pacienty s nákazou COVID-19. Například v IKEMu je to šest lůžek, ve Fakultní nemocnici Ostrava šedesát a u svaté Anny v Brně dvanáct.

Tagy: