reklama

Nemocnice se vracejí k běžnému provozu, přísná opatření ale zůstávají

Kvůli koronaviru musely nemocnice v březnu odložit veškerou neakutní péči, včetně operací. Bylo nutné zajistit dostatek míst pro případné pacienty s koronavirem. Pandemie ale ustupuje a oddělení vyčleněná pro nemocné COVID-19 jsou nevyužita. Proto už se mohou nemocnice pomalu vracet k běžnému provozu. Zůstává ale povinnost přísných protipandemických opaření.

reklama

Přístrojová dezinfekce prostor, termokamery u vstupů do nemocnic, dvoumetrové rozestupy, hygienické a ochranné pomůcky. To je jen zlomek opatření, která nemocnice v rámci prevence  přijaly.

„V následujících dvou týdnech najíždíme na standardní provoz a v následujících dnech jsme schopni se navrátit zhruba k 80 procentům běžné produkce. Začátkem června bychom byli schopni najet na standardní provoz,“ popisuje situaci ředitel Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně Vlastimil Hajdák.

Pro pacienty máme nachystanou dezinfekci na ruce, můžou použít i naše rukavice. Pak se posadí do čekárny a čekají na ošetření lékařem,“ doplňuje jedna ze sester. Podobně postupují i v dalších nemocnicích. V Ostravě měří příchozím teplotu při vstupu do nemocnice, sepisují s nimi krátký dotazník o tom, zda přišli do styku s nákazou koronavirem. Všude jsou stojany na hygienu rukou a informace o tom, že v ambulanci mohou být jen tři pacienti.

Dají se čekat potíže s bezpečnou vzdáleností

V určitých případech mohou s dodržováním dvoumetrových rozestupů nebo omezeného počtu pacientů nastat problémy, přiznávají lékaři. „Pokud by dvacet pacientů mělo akutně potíže, no tak rozestupy v čekárně mít nebudou, protože prioritní jsou ty potíže, které musíme vyřešit. Pokud jsou pacienti bez potíží objednáni na preventivní kontrolu nebo vyšetření, tak se je snažíme rozmisťovat tak, aby mezi nimi byly rozestupy a nebylo jich v čekárně víc než tři,“ vysvětluje reálné situace ředitel Všeobecné fakultní nemocnice v Praze David Feltl.

Přechod zpět k běžné péči začaly některé nemocnice připravovat už v polovině dubna. „Ten postup není úplně jednoduchý, my jsme začali zhruba od 16. dubna. Začali jsme pacienty pomalu obvolávat, ty, kteří už byli pozváni k operacím, jsme znovu pozvali,“ popisuje ředitel ostravské fakultní nemocnice Jiří Havrlant.

Pacienti se stále ještě bojí jít k lékaři, říká ředitel nemocnice

Podle průzkumu, který si CNN Prima NEWS nechala vytvořit, potřebovalo za poslední měsíc k lékaři 35 % mužů a 43 % žen. 39 % mužů a 48 % žen se ale lékaře obávalo navštívit. 49 % mužů a 57 % žen pak k lékaři vůbec nešlo. Podle ředitele pražského IKEMu je strach a opatrnost u pacientů patrná. „Pravdou je, že pacienti se ještě pořád bojí do ordinací vracet, protože přeci jenom máme ještě roušky, a ten život nevypadá běžně. Přestože se jim snažíme vysvětlovat hygienická opatření, která tady máme, jak vidíte, ordinace zatím jaksi zacpány nejsou, připravili jsme rozestupy, dezinfekce, vytvořili jsme vlastní systémy, které zajišťují, že pacienti přijdou v časových intervalech,“ popsal ředitel Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Michal Stiborek.

Pro ambulantní pacienty v IKEMu mají vlastní objednávkový systém, který přes SMS zprávu vyzve pacienty ke vstupu do budovy. Všichni pacienti, kteří půjdou na operaci, projdou testem na COVID-19 a návrat ke standardní péči bude pozvolný.

Na některé zákroky si teď pacienti počkají delší dobu

„U těch plánovaných výkonů – třeba žlučníkové kameny – pacient může počkat čtyři až pět měsíců, a pak si zase bude muset udělat znovu předoperační vyšetření. To je daň za pandemii. V tuhle chvíli jsme zhruba na šedesáti procentech kapacity, rádi bychom se v září dostali na sto procent,“ popsal ředitel Všeobecné fakultní nemocnice v Praze David Feltl.

Také v brněnské nemocnici bude časový skluz podle ředitele patrný. „Ale budeme se snažit v průběhu roku ty operace dohnat. Největší skluz máme u ortopedických operací. To znamená u operací velkých kloubů a u endoprotetiky,“ upřesnil Vlastimil Hajdák. Nemocnice si i nadále nechávají některá vyčleněná lůžka pro pacienty s nákazou COVID-19. Například v IKEMu je to šest lůžek, ve Fakultní nemocnici Ostrava šedesát a u svaté Anny v Brně dvanáct.

Tagy:

Hlavní zprávy

Přeplněné cely i mučení. CNN odkrývá děsivé tajemství americké věznice v Afghánistánu
Zahraničí

Přeplněné cely i mučení. CNN odkrývá děsivé tajemství americké věznice v Afghánistánu

Americká základna Bagrám v Afghánistánu – symbol moci i krutosti. Na místní přistávací dráze dosedala letadla s prezidenty i armádními veliteli. Uvnitř se ale nacházela věznice s brutální pověstí. Vězni zde měli být tvrdě vyslýcháni i mučeni. Celý rozsah krutých podmínek ale vychází najevo až nyní po odchodu amerických vojáků ze země. Štáb CNN bývalou základnu navštívil a reportér Nic Robertson barvitě popsal, co tam viděl. Podívejte se na exkluzivní reportáž.

Nesnažte se mě najít. Snoubenec zavražděné blogerky sdílel tajemný vzkaz
USA

Nesnažte se mě najít. Snoubenec zavražděné blogerky sdílel tajemný vzkaz

Případ snoubenců Gabby Petitové a Briana Laundrieho je čím dál tajemnější. Poté, co pátrací skupina v neděli nalezla tělo mladé blogerky, se lidé začali ptát, jakou roli v její smrti sehrál Laundrie, který se pohřešuje od 14. září. Jak nyní ukazují jeho příspěvky na sociální síti, 23letý muž byl pravděpodobně fascinován smrtí. Policie po něm nadále pátrá.

KOMENTÁŘ: Král je stejně jako Babiš nahý. Pokud to spolu s Jágrem nevidíme, máme problém

Způsob, jakým se šéf českého hokeje Tomáš Král postavil k důkazům o své údajné estébácké minulosti, lze označit za slabošský. Následná reakce Jaromíra Jágra pak svědčí o tom, že se stále nedokážeme důstojně vypořádat s jizvami po nedávné minulosti. Přiznat si: I takové věci se v mém světě děly. A někdy též: Ano, pochybil jsem. Mrzí mě to.

Ochrana klimatu není drahá, musíme s ní začít hned, říká poslanec za německé Zelené

Do voleb v Německu zbývají tři dny. Po nich a po vytvoření nového kabinetu skončí šestnáctiletá vláda kancléřky Angely Merkelové, kterou by chtěla nahradit kandidátka německých Zelených Annalena Baerbocková. Na jaře se to zdálo reálné, podle posledních průzkumů již méně. „Ale i s 16 či 18 procenty by Zelení dosáhli svého nejlepšího výsledku v historii a byl by to úspěch,“ říká v exkluzivním rozhovoru pro CNN Prima NEWS poslanec německého Spolkového sněmu a lídr hamburské kandidátky Manuel Sarrazin.

Pollert: Chtít po neočkovaných platit si léčbu je totéž, jako požadovat to po kuřácích

Deset milionů Čechů nežije zdravě, řekl lékař Lukáš Pollert v pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. Je proto podle něj nemyslitelné, aby si lidé odmítající očkování platili náklady spojené s následnou léčbou. Je to stejné, jako bychom kuřákům řekli, ať platí, když dostanou infarkt, zdůraznil. S tímto tvrzením však nesouhlasil biolog Jaroslav Flegr.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Kdo byl hokejista Prokop, který si vzal život? Talent s budoucností a spoluhráč hvězd

Hokejistovi Tomáši Prokopovi bylo pouhých 27 let, když se rozhodl ukončit svůj život. Autem najel pod vlak nejspíše kvůli nešťastné lásce. Před časem se s ním totiž podle všeho rozešla jeho přítelkyně. Prokopova kariéra je silně provázaná s českobudějovickým hokejem. Zahrál si ale i v jiných českých klubech i v zahraničí. Patřil také do mládežnických reprezentací.

reklama

Domácí zpravodajství

Okamurův mluvčí Hamáček a kulomety na hranicích. Politici perlili v superdebatě

Středeční Speciál 360°: Hlas lidu na CNN Prima NEWS byl plný emocí, hádek a osobních urážek či konfliktů. Šéf SPD Tomio Okamura například vpálil předsedovi ČSSD Janu Hamáčkovi, že by ho jako svého mluvčího nebral ani zadarmo. Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček by proti migraci bojoval potápěním lodí a šéf Sněmovny Radek Vondráček z hnutí ANO opakoval, že Česko není pro uprchlíky cílovou zemí. Připravili jsme pro vás přehled nejsilnějších výroků čtyř zúčastněných politiků.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama