Nová varianta koronaviru omikron vytlačila předchozí dominantní deltu, kvůli které ministerstvo zdravotnictví loni nařídilo nemocnicím nakoupit monoklonální protilátky, hlavně pak lék Regeneron. Ty ale na omikron nezabírají, a nemocnice tak zřejmě budou muset stovky dávek za desítky milionů korun vyhodit. Škodu jim zřejmě nikdo neproplatí.
Loni na jaře, ještě za vlády Andreje Babiše, nařídilo ministerstvo zdravotnictví nemocnicím nakoupit lék Regeneron, který byl proti tehdy převládající variantě delta účinný. Objednávka čítala dvanáct tisíc dávek, každá za zhruba 65 tisíc korun. Vše ale musela zaplatit zdravotnická zařízení.
Na podzim, když přišla další vlna koronaviru, nařídila bývalá vláda další objednávku. „Monoklonálních protilátek byl nedostatek a vědělo se jen o deltě, na kterou zabíraly,“ potvrdila pro web Lidovky.cz mluvčí Nemocnice na Bulovce Eva Libigerová. Podle ředitele motolské nemocnice Miloslava Ludvíka to měla být objednávka až za miliardu korun.
Omikron je jako plamenomet. Dávek očkování může být i nekonečně mnoho, uvedl Válek
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v rozhovoru pro Blesk odmítl možnost vyhlášení dalšího lockdownu. Zároveň připustil, že očkovacích dávek může být teoretický nekonečně mnoho, vakcinace však prý povinná nebude.
Proti variantě omikron je ale Regeneron neefektivní. „Žádné z monoklonálních protilátek, které jsou v současné době v Česku k dispozici, nejsou proti variantě omikron účinné,“ uvádí stanovisko Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES).
Nemocnice mají na skladech stovky dávek
Podle informací Lidovky.cz leží ve skladě Fakultní nemocnice Motol téměř čtyři stoky dávek v hodnotě dvacet milionů korun. „Pokud je nepoužijeme do dvou týdnů, tak už nám zůstanou a budeme je muset vylít,“ řekl Ludvík.
Ještě o 150 dávek více má na skladě Nemocnice Na Bulovce. „Vzhledem k jejich neúčinnosti na omikron je nejspíš už nevyužijeme,“ uvedla Libigerová. Léky v hodnotě 32 milionů korun tak zřejmé zůstanou nevyužity.
O tom, že monoklonální protilátky na omikron nezabírají, ministerstvo zdravotnictví prý ví. „Situaci řešíme, více k tomu teď říci nemohu,“ řekl mluvčí resortu Ondřej Jakob. Ředitel motolské nemocnice uvedl, že ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) byl ke zrušení objednávky „velmi skeptický“.
Omikron má být oproti deltě o 99 % méně smrtící. Je slabší než chřipka, tvrdí vědci
Svět shromažďuje o koronavirové variantě omikron stále více informací, z většiny studií vyplývá, že se tento druh viru sice rychleji šíří než předchozí patogeny, zato je ale výrazně méně smrtící. Komplexní analýza listu Daily Mail naznačuje, že by omikron mohl zabíjet až o 99 procent méně než delta, a mohl by být dokonce ještě méně nebezpečný než klasická chřipka.
O trochu lépe je na tom Brno. Tamní fakultní nemocnice má na skladě asi 60 dávek. Mluvčí Veronika Plachá uvedla, že jde o minimální zásoby, které využijí během několika následujících dní a nebudou muset nic vyhazovat.
Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně má ještě zhruba 300 dávek monoklonálních protilátek. „Těžko říct, jestli vše využijeme. Samozřejmě záleží na vývoji epidemie a na dalších mutacích,“ uvedla mluvčí Dana Lipovská.
Nové léky pro Česko
V boji proti variantě omikron má naopak pomoci nový lék Molnupiravir, který se prodává pod názvem Lagevrio. V České republice by nyní mělo být 14 400 dávek. Výhodou oproti Regeneronu má být i to, že je levnější a lidé ho užívají v tobolkách. Ve hře je i lék Paxlovid od firmy Pfizer. Toho Česko údajně objedná 50 tisíc balení.