Kolem změn v důchodech panují nejasnosti. Ministr Marian Jurečka (KDU-ČSL) zatím nesdělil, jestli se bude do odpracovaných let nutných pro důchod nově počítat třeba doba vysokoškolského studia. Už dříve přišel s návrhem, aby se doba, kdy musí člověk platit důchodové pojištění, zvýšila ze současných 35 let na 40 let. Tento návrh ostře zkritizoval předseda největší odborové organizace u nás Josef Středula.
Okolo změn v penzích, které chystá vláda Petra Fialy (ODS), je zatím víc otázek než odpovědí. Upozorňují na to někteří experti, kteří jinak vládu spíš chválí za to, že se ke změnám důchodového systému rozhoupala.
„Mám otazníky u prodloužení doby pojištění na 40 let, protože pan ministr nehovořil o tom, jestli se bude započítávat studium. Neví se také, jakým způsobem se vyřeší náročné profese,“ uvedla ke změnám v důchodovém systému ekonomka Danuše Nerudová.
ČTĚTE TAKÉ: Parodie politiky. Jsou jako Pat a Mat, tepal Havlíček ministry. Popsal i svou představu vlády
Jak se vládní politici rozhodnou, ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka zatím prozradit nechce. „Otázku započítávání doby studia na vysoké škole, případně doktorandského studia, budeme řešit v rámci celé důchodové reformy,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí.
Opozice je proti tomu, aby se studium do 40 let pojištění nezapočítávalo. Podle ní jde o jednoduchou matematiku. „Pokud se vysokoškolské studium do těchto let nebude započítávat, tak ten vysokoškolák nemá šanci odejít do předčasného důchodu,“ uvedla poslankyně SPD Vladimíra Lesenská.
Čas kvapí a konkrétních věcí prý opozice od ministra moc neviděla. „Vláda přichází co chvíli s něčím novým, ale pořád to není žádná důchodová reforma,“ kritizuje 1. místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček.
Není to reforma, ale „deforma“
„Myslíme si, že by vysokoškolské vzdělání mělo být započítáno do doby pojištění,“ uvedl ve vysílání CNN Prima NEWS předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Středula. Zároveň je také proti tomu, aby se doba pojištění prodlužovala. „Nedává to žádnou logiku,“ řekl.
Největší odborová organizace v Česku před jednáním s ministerstvem ohledně důchodové reformy podle jejího předsedy nedostala žádné podklady. „Proběhlo první jednání, druhé se má uskutečnit příští týden ve středu,“ uvedl Středula. Ani na tuto schůzku prý nedostal žádné podklady. Plány ministra Jurečky však neoznačil za reformu, ale za „deformu“. Všechny návrhy, o kterých se zatím hovoří, by totiž podle něj situaci důchodů zhoršily.
Termín, kdy by mělo ministerstvo představit kompletní důchodovou reformu, už Jurečka několikrát posunul. Aktuálně platí první půlka května.