Otázka povinného očkování je čistě politické rozhodnutí. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl člen České vakcinologické společnosti Igor Kohl. Co se týče postupu řešení pandemie, omezil by hlavně účast na hromadných akcích.
Česká vláda zvažuje zpřísnit opatření. Ve hře je takzvaný rakouský model, tedy konec uznávání negativních testů, v některých částech země navíc budou moci neočkovaní vyjít z domu jen v nejnutnějších případech. Politici tím chtějí motivovat lidi k vakcinaci.
Je čas řešit čtvrtou dávku vakcíny? Ještě nemáme data ze třetí, říká část odborníků
Od spuštění třetí dávky očkování proti koronaviru neuběhly ani dva měsíce, přesto se v odborných kruzích už debatuje o čtvrté várce vakcinace. Evoluční biolog Jaroslav Flegr dokonce nastínil intervaly, ve kterých by se další posilovací dávka měla aplikovat. Jiní experti ale podotýkají, že za tak krátkou dobu neexistují o účinnosti třetí dávky žádná relevantní data, proto je příliš brzy se o časových rozestupech pro čtvrtou dávku vůbec bavit.
Má být o povinném očkování v Česku vůbec řeč?
Je to čistě politické rozhodnutí. U zdravotníků ho zavedli Italové, tedy jižani, u kterých člověk nepředpokládal, že povinné očkování přijmou s nějakou velkou slávou. Nakonec ho akceptovali. Je to stejné, jako když tam ze dne na den zakázali kouřit v restauracích nebo hotelech. Tenkrát jsem do Itálie často dojížděl, měl jsem tam firmu.
Nedokázal jsem si představit, jak to budou dodržovat. Čekal jsem protesty, ale opatření přijali. Je potřeba uvážit, co má v dané chvíli větší váhu. Jestli určité omezení osobních práv za cenu dostání epidemie pod kontrolu, nebo zachovat osobní práva jednotlivce v plném rozsahu a tím pádem poškodit ekonomiku a společnost jako takovou.
A váš osobní pohled?
Z lékařského hlediska by mohlo být očkování povinné, ale těžko říct, jak bychom ho jako společnost akceptovali.
Rakouský model je řešením, ale nejsem jeho zastánce.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch prohlásil, že kdo prodělal covid, ať se naočkuje. Epidemie tím pro něj skončí. Souhlasíte?
Určitě pro něj neskončila, jelikož očkování chrání proti hospitalizaci a úmrtí „jen“ jednotlivce. Je výjimečné, aby lidé, které mají tři dávky, na nákazu zemřeli. Ale na druhou stranu stále mohou onemocnět. Další věc je, zda by neměli být i testováni. Člověk se může nakazit a mít bezpříznakový průběh, ale virus na sliznicích prostě má. Může tak nakazit nechráněné osoby.
Prouza: Firmy by při lockdownu musely zavřít. Vláda na jejich podporu nemá peníze
Česku hrozí kvůli horšící se epidemické situaci lockdown. Podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáše Prouzy by další zavření znamenalo masivní propad české ekonomiky. „Musíme prosit obyvatelstvo, aby se očkovalo a chovalo rozumně. Nemůžeme být obětí deseti procent lidí, kteří ignorují všechna pravidla,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS.
Co si myslíte o zavedení rakouského modelu, tedy v krajním případě faktického lockdownu pro neočkované?
Je řešením, ale pokud lidé nebudou navštěvovat hromadné akce, nejsem jeho zastánce. V restauraci se jich tolik nenakazí, tam sedí 50 lidí, kteří mají od sebe značný distanc. Jenže když je na stadionu ledního hokeje 10 až 15 tisíc lidí, tak je větší šance, že se neočkovaní a nechránění nakazí a budou virus šířit dál.
To, o čem mluvíte, by tedy měl být další postup vlády?
Ano, zkrátka zpřísnit pravidla pro návštěvy hromadných akcí. Nemyslím zrovna divadla, ale velké koncerty či sportovní zápasy. Nemusí je zakázat úplně, ale udělat opatření, která minimalizují možnost přenosu. Lidé mohou sedět s rozestupy několika volných sedaček.
Vakcíny nejsou zastaralé, ale byly vyvíjeny za jiných podmínek.
Velkým tématem je klesající účinnost vakcín, které nejsou tak odolné vůči novým mutacím. Čeká nás další přeočkování?
Firmy se o vývoj nových vakcín pokoušejí i s ohledem na to, že by přišla další varianta. Ted došlo k mutaci delty, jmenuje AY.4.2 a je přibližně o 15 procent infekčnější než původní delta. Je těžké predikovat, co bude dál a zda to nebude pokračovat jako doteď, tedy další a další vlnou. Možná ale dojde k promoření světové populace a očkovalo by se obdobně jako u chřipky, tedy přibližně jednou ročně.
Lékař: Vláda opatření zkouší metodou pokus-omyl. Něco opráší a doufá, že se trefí
Česká vláda plánuje opět zpřísnit opatření proti šíření koronaviru. Ve hře je takzvaný rakouský scénář, tedy konec uznávání negativních testů jako průkazu bezinfekčnosti. Spekuluje se také o formě lockdownu v podobném stylu jako loni na podzim či letos na jaře. Přednosta Kliniky infekčních chorob Fakultní nemocnice Brno Petr Husa ve vysílání CNN Prima NEWS nejen českou vládu za vyhlašování opatření zkritizoval. Restrikce se prý jen opakují a zkouší se, zda tentokrát zaberou.
Jsou aktuálně používané vakcíny zastaralé?
Nejsou, ale byly vyvíjeny za trochu jiných podmínek, kdy se nepředpokládaly jednotlivé varianty viru alfa, beta a delta. Účinnost je teď opravdu nižší, než byla při jejich zavedení.
Takže nás čekají další dávky…
Už teď je potřeba očkovat a dávat třetí posilovací dávky. Ukázalo se, že ochrana po půl roce klesá. Když se udávalo, že Pfizer měl na začátku účinnost kolem 94 %, po šesti měsících je to jen něco přes 50 %. Posilovací dávka je opravdu nutná.
Nemám ale křišťálovou kouli, abych řekl, jak to bude s vakcínami do budoucna. Pokud bude nová a odolná vůči mutacím, měli by se jí očkovat ti, kteří naočkovaní ještě nejsou. Hlavně pak rizikové skupiny – senioři a osoby s těžkými onemocněními. Podle toho, jaká by vakcína ve skutečnosti byla, řešilo by se, jestli nepodat další dávku i ostatním, u někoho tedy už čtvrtou v pořadí.
Celé očkovací schéma by tedy nemuselo začít znovu?
Nemyslím si. U lidí, kteří budou mít dokončené očkování aktuálními vakcínami, by opravdu mohla stačit jen jedna další dávka.