reklama

Neodborná péče může způsobit smrt. Jak správně pomoci divokým zvířatům v nouzi?

Lidé najdou v trávě malého zajíčka nebo srnečka a v domnění, že jej matka opustila, ho odvezou do záchranné stanice. Nebo hůř, pomazlí se s ním a vesele pokračují v procházce. Přitom ani netuší, že jejich dotek odsoudil mládě k smrti.

reklama

„Pokud naleznete mládě zvěře, které v klidu leží například v trávě, na kraji pole, toto mládě není ohroženo. Jeho matka vás možná právě z dálky pozoruje. Je důležité místo, kde se mládě nachází rychle opustit a v ŽÁDNÉM případě se mláděte nedotýkat,“ upozorňuje myslivec Lubomír Hajný.

K tématu

V případě, že jste našli mládě či dospělého volně žijícího živočicha, který podle vašeho názoru potřebuje pomoc, je potřeba v první řadě kontaktovat nejbližší záchrannou stanici a poradit se s odborníkem. A to dřív, než na zvíře sáhnete nebo si ho dokonce odvezete domů. S vyhledáním nejbližší stanice vám může pomoci aplikace Zvíře v nouzi.

Pracovníci záchranných stanic varují i před snahou se o živočicha postarat na základě vlastních domněnek či rad na internetu. „Když najdete zraněného psa, tak ho taky vezmete k veterináři,“ říká Zuzana Pokorná ze Záchranné stanice hl. m. Prahy. Následky péče člověka, který nemá zkušenosti a hledá rady na sociálních sítích, mohou být fatální. „Třeba ptáčata se krmí po 15 minutách od rána do večera a někdo si myslí, že jim to stačí čtyřikrát za den,“ popisuje Pokorná.

Nestihli jste poslední díl našeho pořadu Prima Mazlíček? Pak si nenechte ujít náš Facebook stejně jako SOUTĚŽ s naším partnerem Fitmin, ve které můžete vyhrát krmivo pro svého chlupáče na celý život.

K tématu

Tagy: záchrana zvířat mláďata volně žijící živočichové záchranné stanice

Další hlavní zprávy

Politika

Jaroslav Faltýnek poslechne Babiše a kvůli schůzce v restauraci skončí ve vedení ANO

Jaroslav Faltýnek poslechne Babiše a kvůli schůzce v restauraci skončí ve vedení ANO

První místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek bude na svůj post ve straně rezignovat. CNN Prima NEWS to potvrdil důvěryhodný zdroj ze Sněmovny. K rezignaci Faltýnka vyzval šéf hnutí a premiér Andrej Babiš poté, co se Faltýnek sešel ve středu večer v restauraci na Vyšehradě s ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou (za ANO). Ten má na svůj post podle výzvy Babiše rezignovat také.

reklama
Advokátka: Prymulovi jako politikovi hrozí vyšší sankce než běžným lidem
Zázračný beton v Neapoli. Alkmaar si připsal skalp i bez 13 nakažených fotbalistů
Vláda ruinuje státní kasu. Exprezident Klaus: Hlavním viníkem je ministryně Maláčová
reklama
reklama
Byla to moje chyba, kaje se Faltýnek. S Prymulou probírali v restauraci misi zdravotníků

Roman Prymula

Domácí zpravodajství

Organizátor protestu: Vláda se snaží do davu nasadit provokatéry, magistrát vyhrožuje
Papaláši, kteří myslí, že pro ně pravidla neplatí, píše Kalousek o Prymulovi a Faltýnkovi
Další články
reklama
reklama