Neodborná péče může způsobit smrt. Jak správně pomoci divokým zvířatům v nouzi?

mladý zajíc

Prima Mazlíček: Proč nesbírat mláďata ve volné přírodě?

Lidé najdou v trávě malého zajíčka nebo srnečka a v domnění, že jej matka opustila, ho odvezou do záchranné stanice. Nebo hůř, pomazlí se s ním a vesele pokračují v procházce. Přitom ani netuší, že jejich dotek odsoudil mládě k smrti.

„Pokud naleznete mládě zvěře, které v klidu leží například v trávě, na kraji pole, toto mládě není ohroženo. Jeho matka vás možná právě z dálky pozoruje. Je důležité místo, kde se mládě nachází rychle opustit a v ŽÁDNÉM případě se mláděte nedotýkat,“ upozorňuje myslivec Lubomír Hajný.

V případě, že jste našli mládě či dospělého volně žijícího živočicha, který podle vašeho názoru potřebuje pomoc, je potřeba v první řadě kontaktovat nejbližší záchrannou stanici a poradit se s odborníkem. A to dřív, než na zvíře sáhnete nebo si ho dokonce odvezete domů. S vyhledáním nejbližší stanice vám může pomoci aplikace Zvíře v nouzi.

Pracovníci záchranných stanic varují i před snahou se o živočicha postarat na základě vlastních domněnek či rad na internetu. „Když najdete zraněného psa, tak ho taky vezmete k veterináři,“ říká Zuzana Pokorná ze Záchranné stanice hl. m. Prahy. Následky péče člověka, který nemá zkušenosti a hledá rady na sociálních sítích, mohou být fatální. „Třeba ptáčata se krmí po 15 minutách od rána do večera a někdo si myslí, že jim to stačí čtyřikrát za den,“ popisuje Pokorná.

Nestihli jste poslední díl našeho pořadu Prima Mazlíček? Pak si nenechte ujít náš Facebook stejně jako SOUTĚŽ s naším partnerem Fitmin, ve které můžete vyhrát krmivo pro svého chlupáče na celý život.

Tagy: