Höschl o dopadech pandemie
Přinesli před Poslaneckou sněmovnu šibenici s výhružným nápisem. Podle demonstrantů na ní skončí všichni vlastizrádci. Kritika směřovala k poslancům, kteří měli projednávat nový pandemický zákon. Činy demonstrantů u Malostranského náměstí odsoudila část veřejnosti i mnoho politiků. Je šibenice s výhružkami za hranou? O tom se ve vysílání CNN Prima NEWS rozpovídal psychiatr Cyril Höschl.
V úterý ráno uspořádala před Sněmovnou na Malostranském náměstí iniciativa Chcípl PES protestní akci. Demonstranti chtěli vyjádřit nesouhlas s navrhovanou novelou pandemického zákona, kterou prosazuje současná vládní koalice.
Účastníci akce na místo přinesli i šibenici s oprátkou a nápisem „Všichni vlastizrádci a jejich přisluhovači skončí na šibenici“. Představitelé iniciativy Chcípl PES sice toto chování odsoudili a veřejně se od něj distancovali. Někteří účastníci akce si však nadále stojí za tím, že žádnou pomyslnou hranici nepřekročili.
Už jednou jsem proti pandemickému zákonu hlasoval, jde to bez něj, říká vládní senátor
Senátor Zdeněk Hraba (STAN) zastupující v horní komoře Parlamentu vládní koalici hlasoval už proti minulému návrhu pandemického zákona. „Zvládnout covid lze i bez něj,“ řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS v souvislosti s novým zněním této normy. Na druhou stranu je podle něj pandemický zákon oproti platnému krizovému zákonu „slabým čajem“. Podle právníka a představitele Iniciativy 21 Jindřicha Rajchla (Trikolóra) jde o zásah do lidských práv a svobod občanů.
„Mají viset! Tu šibenici jsem tam pomáhal tahat já a nikdo mě nepřesvědčí, že tam neměla být,“ napsal jeden z protestujících. „Kdo věří, že zde neproběhne násilí, je blázen. Dojde k občanské válce, protože všechny nenásilné prostředky jsou již vyčerpány a politici se nám smějí,“ přidal se další. Podle psychiatra Cyrila Höschla je jednání lidí, kteří dotáhli šibenici před Sněmovnu, pochopitelné a plyne z frustrace.
„Nechci takové skutky omlouvat, jsou neomluvitelné, ale rovněž pochopitelné a přirozené, když je člověk frustrován. Někteří lidé frustraci ventilují technikami odvozenými od přímé agrese a emočními výbuchy. Ti, kteří řeší své frustrace agresí, většinou hledají viníka kolem sebe,“ uvedl s tím, že takovým lidem by prospělo vyhledání psychiatrické či psychologické pomoci. „Těžko přesvědčit lidi, kteří se považují za zdravé, aby se šli léčit,“ dodal Höschl.
Rakušan: Opravdu chtějí někoho pověsit?
Akt se šibenicí pobouřil i některé politiky. „Nikdo nemůže nikomu vyhrožovat smrtí. Opravdu chtějí autoři někoho pověsit? A za co? Za zradu čeho? Za přisluhování komu? Může být majitel šibenice konkrétnější?“ tázal se na Twitteru vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).
Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) nepřímo vyzval k jednání policii. „Opravdu musí policie tyto věci tolerovat? Co když se někomu něco stane? Tolerovat tyto extrémisty se může české společnosti hodně vymstít,“ varoval.
Podobného názoru byl také exministr financí a bývalý šéf TOP 09 Miroslav Kalousek. „Vážená policie, toto už jsou nebezpečné projevy extremismu, kterým byste neměli nečinně přihlížet. V téhle zemi by nikdo nikomu šibenicí beztrestně vyhrožovat neměl,“ prohlásil.
Poslanci se nakonec v úterý novelou pandemického zákona ani nezabývali, a to kvůli vetu zákonodárců z hnutí SPD. Schůze Sněmovny, na které by se zmíněná novela měla řešit, tak proběhne až příští úterý.