Velký strašák pejskařů v Brně
S jedním z velkých strašáků snad všech pejskařů se v těchto dnech potýkají v Brně. Jedná se o vysoké travní osiny, které už způsobily desítky vážných poranění u psů po celém městě. Kdyby se přitom takový plevel včas posekal, problém s osinami by podle veterinářů prakticky zmizel.
Zabodnutí osiny do tlapky nebo její spadnutí do ucha řeší v posledním týdnu veterinář Jiří Žák i třikrát denně. „Přední část osinky je hodně ostrá, takže je schopná probodnout i tlustou kůži. Problém je v tom, že má hodně roztřepené konečky, takže se tam šprajcne,“ vysvětlil Žák.
Čím déle pak zůstává osina v podkoží, tím horší jsou pak zdravotní komplikace. Proto je důležité psa po každé procházce pořádně prohlédnout. „Hlavním příznakem je velká bolest, pejsek kulhá, zvedá nožičku, nechce na ni chodit, líže si packu. Asi nejhorší zranění je, když to pejsek vdechne – hrozně třepají hlavou a velmi intenzivně frkají,“ popsal Žák.
Léčba pejska stojí i několik tisíc korun
O jednu z osin se nedávno poranil i sedmiletý krysařík paní Vlasty. Náročná léčba ji stála několik tisíc, proto od té doby při venčení svého pejska nespouští z dohledu. „Nemohl na packy, kňučel. Musíme ho hlídat, nepouštět do trávy,“ řekla majitelka psa.
Když je tráva čerstvě posekaná, psovi žádné zdravotní komplikace nehrozí. Na mnoha místech ale osiny dosahují až půlmetrové výšky. „Zeleň je velmi bujná a hodně rychle roste. Snažíme se udržovat lokalitu jak hodně nízko posekanou, tak i s vyššími rostlinami,“ uvedla mluvčí městské části Brnostřed Kateřina Dobešová.
V městské části Brno-střed se tráva kosí až osmkrát ročně a radnice slíbila, že ještě do konce tohoto týdne by měl přerostlý plevel u chodníků zmizet.