Odběr z nosohltanu pro testování na koronavirus může být opravdu bolestivý. Pro některé je výtěr dokonce důvodem, proč se nenechat testovat vůbec. Možností je přitom mnohem více, neexistují pouze klasické PCR nebo antigenní testy. Zda jste pozitivní na COVID-19, lze zjistit například ze vzorků slin či moči.
Test z moči
Diagnostikovat koronavirus lze i z moči. Na trhu se objevil test, který vyjde zájemce asi na 400 korun. Výsledek se má dozvědět za deset minut. „Největší výhody našeho testu jsou v tom, jak velmi rychle ukazuje okamžitou virovou zátěž a taky predikuje klinický stav pacienta,“ uvádí distributor na svých webových stránkách.
Test funguje na základě aminokyselin, které jsou pro COVID-19 specifické a dají se detekovat právě v moči. Do odebraného vzorku pak stačí přidat takzvaný reaktant. „Vzorek ve zkumavce pění. Výsledky pěnivosti se pak hodnotí podle barevné škály,“ doplňuje výrobce. Součástí balení je i návod v českém jazyce.
Testy ze slin: Místo šťourání v nosohltanu si jen odplivnete do zkumavky
Na trh míří ultracitlivé PCR testy ze slin, které by mohly usnadnit testování. Na rozdíl od současných PCR a antigenních testů by se nejednalo o výtěr z nosohltanu, který lidem není příjemný. Společnost Diana Biotechnologies slibuje, že již brzy bude stačit „odplivnout si“ a odnést vzorek do laboratoře. Jak přesně testy společnosti sídlící ve Vestci u Prahy mají fungovat a kdy budou k dispozici široké veřejnosti, vysvětluje Václav Navrátil, Ph.D., spoluzakladatel a výkonný ředitel firmy.
Diagnostika ze slin
Na český trh se dostaly už i ultracitlivé PCR testy, které nákazu odhalí ze slin. „Pacient si odplivne do speciálně uzpůsobené zkumavky s náustkem. Tu zašroubuje a takto bezpečně uzavřenou zkumavku odnese do laboratoře,“ vysvětlil pro CNN Prima NEWS Václav Navrátil, spoluzakladatel a výkonný ředitel firmy. Cena pak závisí na jednotlivých laboratořích a pojišťovnách.
Laboratoře následně test vyhodnotí zhruba do 90 minut. Na rozdíl od ostatních PCR testů není nutná přístrojově náročná izolace genetické informace, která PCR testům obvykle předchází.
Kloktací test
Takzvané kloktací testy také využívají vzorek ze slin. Nový test na koronavirus vyvinutý vědci z Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci získal certifikát tuzemských úřadů (Státního ústavu pro kontrolu léčiv) a může být využíván k vyšetření na COVID-19.
Testovací sadu lze objednat na internetu, cena se pohybuje kolem 1 300 korun. Součástí balení je odměrka, do které se nabere obyčejná pitná voda. Po dobu 20 až 30 sekund si s ní člověk vykloktá, obsah poté vyplivne do přiložené zkumavky a odešle se na rozbor. Výsledek má testovanému přijít během 24 hodin.
Anální výtěry
Raritou mezi testovacími metodami jsou anální výtěry. Ty zatím praktikují v Číně, možné jsou například v hlavním městě Pekingu. Někteří experti tvrdí, že metoda je dokonce přesnější než klasické PCR testy a zvyšuje pravděpodobnost odhalení koronaviru.
Pro získání výsledků je třeba zavést do konečníku do hloubky asi tří až pěti centimetrů tampon a několikrát s ním otočit. Proces se musí provést dvakrát. Tampon se následně vyndá a uloží do nádoby na vzorky. Celá procedura by měla trvat asi deset vteřin.