Flegr po smrti zpěvačky: Snad lidé pochopí, že vědci vidí dál než kamarádi na Facebooku

Bylo to zcela absurdní. Od začátku jsem tušil, že šlo o omyl, takže mě to nerozhodilo. Těmito slovy reagoval evoluční biolog Jaroslav Flegr na prohlášení Jana Reka, syna zesnulé zpěvačky Hany Horké. Ten v příspěvku na sociálních sítích vinil některé odborníky a odmítače očkování ze smrti své matky.

„Bylo to zcela absurdní. Tušil jsem, že to byl omyl, takže mě to nerozhodilo. Ten pán to už dementoval a vysvětlil,“ uvedl ve vysílání CNN Prima NEWS Jaroslav Flegr. „V té společnosti lidí, ve které se objevilo mé jméno, jsem se však necítil komfortně,“ přiznal biolog.

Zpěvačka Hana Horká zemřela o víkendu. Covidem se nejprve nakazili její nejbližší, následně se nemoc potvrdila i u ní. Ona sama, na rozdíl od rodiny, očkovaná nebyla.

Její syn Jan Rek poté na sociálních sítích zveřejnil příspěvek, ve kterém z její smrti zčásti vinil některé odborníky či proslulé odmítače očkování a protikoronavirových opatření. Status byl později smazán, CNN Prima NEWS ho má k dispozici. „Sebrali jste mi maminku, která si na vašem základě stavěla veškeré svoje argumenty. Pohrdám vámi,“ napsal Rek. V příspěvku označil třeba zpěváka Daniela Landu či stomatologa Romana Šmuclera. Padlo právě i jméno Jaroslava Flegra.

Syn Hany Horké později přiznal, že šlo o omyl. Flegr totiž dlouhodobě patří k zastáncům očkování.

Zpěvačka zemřela v 57 letech. Podle jejího syna se koronavirem nakazila úmyslně. „Ve spoustě věcí jsem s ní souhlasil, ale když došlo na lámání chleba, co se týče očkování, postavila si kolem sebe tlustou zeď. Nakazit se chtěla kvůli certifikátu i protilátkám,“ uvedl Rek.

„Byla tam cílená ignorace různých faktů a komentářů, které dokazovaly opak toho, co říkala. Vždy v tom byl ale podtón, že vše zařídí příroda a sami se známe nejlépe. Pořád stála na straně volby,“ uzavřel její syn.

Zodpovědnost je veliká

Biolog Jaroslav Flegr v pořadu 360 na CNN Prima NEWS v souvislosti s úmrtím zpěvačky zmínil, že se podle něj současná společnost potýká nejen s pandemií koronaviru, ale také epidemií tzv. memů. „Jako společnost jsme selhali. Objevil se tu nový fenomén, epidemie memů. Šíření nepravdivých zpráv nebo sexy zpráv, které jsou tak šokující, že je lidé sdílí dál. To je hlavní důvod, proč se u nás rozšířilo spoustu nesmyslů o covidu,“ uvedl.

„Doufám, že lidé pochopí, že vědci tu nejsou od toho, aby lidi zmanipulovali nebo přihrávali farmaucetickým společnostem velké peníze, ale že dělají vědu, která vidí trošičku dál a přesněji, než vidí kamarádi na Facebooku,“ řekl Flegr.

Psycholog a psychiatr Tomáš Rektor vzápětí apeloval hlavně na odborníky, aby před tím, než vypustí něco do světa, vážili svá slova. „Když špatně poradím pacientovi a on se na základě toho špatně rozhodne, nesu za to plnou zodpovědnost. A pokud budu mluvit ve veřejném prostoru a lidé se budou řídit mými radami, doporučeními, nebo i dost často pouhými náznaky, skutečně věřím tomu, že ta zodpovědnost je veliká,“ uzavřel Rektor.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
21:05

Válka na Ukrajině den po dni. Vše o průběhu, sankcích i české stopě

20:31

Putin řekl Macronovi a Scholzovi, že je připraven znovu jednat s Kyjevem o míru

19:54

V evropských městech se konají shromáždění za vstup Ukrajiny do Evropské unie

19:20

Bývalý královský mariňák teď bojuje za Ukrajinu

Živě
ON-LINE: Vojákem v libovolném věku. Putin ruší horní hranici pro vstup do ruské armády

Rusové obnovili ofenzivu u Slovjansku, útočí i v dalších oblastech Donbasu. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj požádal Západ, aby co nejdříve poslal na Ukrajinu další salvové raketomety. Také řekl, že Donbas bude opět ukrajinský. Ruský poslanec Alexej Žuravljov se ve vysílání státní televize Rossia1 obořil na německého kancléře Olafa Scholze. Putin řekl Macronovi a Scholzovi, že je připraven znovu jednat s Kyjevem o míru. Ruský prezident také podepsal zákon, který ruší horní věkovou hranici pro vstup do ruské armády, uvádí ruská média.

Soutěžte o vstupenky na ČESKOSLOVENSKÝ ROCKFEST 2022

Ve dnech 3. až. 4 června 2022 se uskuteční 2. ročník Československého Rockfestu, který bude větší, hlasitější, hudebně našlápnutější a hlavně na celé 2 dny! Festival proběhne ve venkovním areálu před pavilonem P na Brněnském výstavišti.A vy teď máte možnost vyhrát vstupenky na tuto velkolepou show. Tak neváhejte a soutěžte s námi!

Nadějný úvod, pak kanadská smršť a debakl. Češi si na MS zahrají jen o bronz

Na finále mistrovství světa bude česká hokejová reprezentace čekat minimálně 13 let. A jestli národní tým získá po dekádě aspoň bronzovou medaili, se uvidí v neděli. Semifinále s Kanadou prohrála parta Kariho Jalonena 1:6, ačkoliv v první třetině držela vedení. Jenže ve druhé přišla smršť javorových listů, která zápas zlomila. O cenný kov si Češi v neděli zahrají proti USA.

Sledujte Partii s Jurečkou a Juchelkou: Pomáhá vláda českým občanům rychle a efektivně?

Vláda rodinám slíbila pět tisíc korun na dítě, nezůstane ale jen u slibu? Pomáhá vláda efektivně a rychle? Partie Terezie Tománkové nabídne názorový duel ministra práce a sociálních věcí z KDU-ČSL Mariana Jurečky a poslance za hnutí ANO Aleše Juchelky. Ve druhé části bude pokračovat velká politická diskuse s ministrem kultury Martinem Baxou z ODS, předsedou pirátských poslanců Jakubem Michálkem, šéfem Ústavně-právního výboru Radkem Vondráčkem z ANO a poslancem Janem Hrnčířem z SPD. Nedělní Partie startuje v 11 hodin.

Kávu si osladím o trochu dráž. Indie omezila vývoz cukru a jeho ceny jdou nahoru

Druhá nejlidnatější země světa přitvrzuje svou exportní zemědělskou politiku. Indie krátce po zákazu vývozu pšenice přistoupila také k výraznému omezení exportu cukru. Tamní farmáři mohou do zahraničí během letošní cukrové sezóny dodat nejvýše deset milionů tun sladidla. Jeho ceny proto začaly šplhat vzhůru. Jak dopadne zákaz exportu indického cukru na Česko?

Bestiální vražda Agáty, kterou rozčtvrtil manžel. Její malé dcerce pomáhají sousedi

Uběhly téměř tři měsíce od hrůzného činu, ke kterému došlo ve slovenské obci Budča na Zvolensku. Muž tam měl zavraždit a rozčtvrtit svoji ženu. I po uplynulé době však vyšetřování nepostupuje a kriminalisté nevědí, kde tělo pohřešované ženy je. Mezi místními se však zvedla vlna solidarity a sousedi Agátině malé dcerce, o kterou se nyní starají prarodiče, uspořádali sbírku.

Domácí zpravodajství

Nehoda na Pardubicku s tragickou dohrou. V autě bylo pět nezletilých, jeden zemřel

Při dopravní nehodě dodávky na silnici v Kladrubech nad Labem na Pardubicku v sobotu nad ránem zemřel na místě jeden z pěti cestujících, ostatní skončili v nemocnici. Vozidlo narazilo do stromů. Všichni v autě byli nezletilí. Řidič navíc nevlastnil řidičský průkaz, řekla mluvčí krajské policie Markéta Janovská. Nehoda se stala okolo 2:30, na místě zasahoval také vrtulník letecké záchranné služby.

Divoké počasí v Česku. Připravte se na deště i teploty přes 30 stupňů Celsia

Se slunečným počasím se musíme na nějakou dobu rozloučit. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) bude o víkendu a v první polovině nadcházejícího týdne převážně zataženo. Počítat také můžeme s dešťovými přeháňky a bouřkami. Teploty v noci klesnou až k 2 °C. Naopak v druhé polovině týdne se začne výrazně oteplovat. Teploty se mohou vyšplhat až k tropickým 32 °C.