Neskákejte vykukům na lep a neplaťte víc. Ekonom radí, na co si dát pozor u vyšší inflace

ZPRÁVY, Vladimír Pikora, Lukáš Kovanda - 10.11. v 09:00

Vyšší inflace za říjen se dala očekávat a nejedná se o nic zásadního. Shodli se na tom ekonomové ve vysílání CNN Prima NEWS, podle kterých mohou data svádět obchodníky k umělému zdražování. Hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda varuje spotřebitele, aby se nenechali zlákat strategií obchodních řetězců a nejrůznějších prodejen. Podle něj by lidé měli být nyní maximálně obezřetní a neměli by skákat na zvyšování cen.

Inflace v říjnu meziročně zrychlila podle Českého statistického úřadu na 8,5 procenta. Podle analytiků je to kvůli statistickým faktorům jako je zavedení úsporného tarifu v loňském roce. Nejedná se tedy o skokové zdražování, jakého mohli být spotřebitelé svědky v minulých měsících.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Nájmy raketově zdražují, zájem o byty přesto neutichá. Ekonom ukázal na hlavního viníka

Ekonom Lukáš Kovanda ve vysílání CNN Prima NEWS zdůraznil, že by lidé měli být před obchodníky obezřetní. „Čísla 8,5 procenta mohou využít obchodní řetězce a podniky, aby si na přelomu roku navýšily své obchodní marže a zisky. Lidé by měli být maximálně opatrní a neměli by jim skákat na lep. Zejména různým vykukům, kteří budou říkat, že inflace je opět vysoká. Je to ale jen statistický optický efekt,“ řekl Kovanda.

Podle něj se nejedná o další vlnu zdražování. „Možné zvyšování cen se může týkat například potravin, zejména v předvánočním shonu. Lidé by měli být extrémně obezřetní, protože prodejci budou chtít zneužít tzv. druhou vlnu zdražování, i když se o žádné nejedná. Budou si chtít namastit kapsu,“ dodal Kovanda.

S ním souhlasí i hlavní ekonom investiční skupiny CFG Vladimír Pikora. Podle něj je řešením větší konkurence, která by tlačila ceny dolů podobně jako například v Německu. „To znamená dostat na náš trh více distributorů a řetězců, aby vytvořila konkurenci. S tím musí reagovat i spotřebitel. Pokud je zboží drahé, tak ho opravdu nekupujte,“ řekl Pikora.

Ekonom uvedl příklad sladké pomazánky Nutella, kterou v poslední době zpropagoval premiér Petr Fiala (ODS). „Pokud se někomu zdá drahá, tak ať ji nekupuje, nebo si ji pořídí levněji jinde. To donutí dodavatele k tomu, aby ji zlevnili. Je to hodně o tom, že jsme ochotni ceny zaplatit,“ dodal Pikora.

Inflace razantně klesne v příštím roce

Podle analytiků lze stále pozorovat sestupnou tendenci spotřebitelské inflace. I přes statistické zrychlení v říjnu lze očekávat další zpomalování. A to v době, kdy odezní efekt úsporného tarifu z loňského roku. „Pokud bychom tento faktor nebrali v potaz, byla by říjnová inflace o téměř tři procentní body nižší a činila by 5,8 %. Po odeznění toho statistického vlivu se inflace opět vrátí na sestupnou trajektorii, přičemž lze očekávat pokles výrazně pod sedm procent,“ uvedl v komentáři pro CNN Prima NEWS partner poradenské skupiny Moore Petr Kymlička.

Český statistický úřad také uvedl, že v meziměsíčním srovnání byla inflace vyšší o 0,1 % kvůli růstu cen potravin. „To je obrat ve vývoji cen potravin v porovnání se zářím, kdy spotřebitelské ceny meziměsíčně klesly o 0,7 % díky poklesu cen potravin,“ dodal Kymlička.

Tagy: