Obavy z šíření nové jihoafrické varianty koronaviru v pátek zacloumaly světovými finančními trhy. Akcie padaly nejvíce za poslední rok, měny méně rozvinutých zemí oslabovaly vůči euru či dolaru. Dotklo se to také české koruny, která oslabila na jarní úrovně. A finanční trhy mají vždy určitý náskok před reálnou ekonomikou. Co to pro nás znamená?
Když se loni na konci zimy v Evropě objevily první případy nového typu koronaviru, který dnes známe pod označením SARS-CoV-2, málokoho napadlo, že stojíme na prahu globální zdravotní, ale i ekonomické katastrofy. Jistě, současná pandemie jen těžko snese srovnání s tou, která svět postihla na konci první světové války, a i hospodářské škody jsou nepoměrně menší než ty ve 30. letech minulého století způsobené Velkou hospodářskou krizí.
Černý pátek na finančních trzích: Jihoafrická varianta covidu drtí korunu i akciové burzy
Ještě před dvěma týdny se zdálo, že euro bude stát méně než 25 korun. Tak rychle začala koruna posilovat poté, co Česká národní banka nečekaně razantně zvýšila své úrokové sazby. Konec pracovního týdne ovšem přinesl zvrat, za kterým stojí obavy z rozšíření nové mutace koronaviru.
Jenže jak se zdá, tak ani z prvního, ani z druhého nejsme zdaleka venku. Přestože jsme si to už několikrát mysleli, nejsilněji pak zřejmě na začátku letošního léta. Svědčily o tom nejen údaje o počtu nakažených, hospitalizovaných a o přírůstcích počtu úmrtí, ale i signály nasvědčující tomu, že se globální ekonomika robustně probouzí k životu.
Věřili jsme, že to máme za sebou
Věhlasné instituce se začaly předhánět v tom, která předpoví pro letošní rok silnější hospodářský růst a kdo přesněji spočítá, kdy se která země ekonomicky vrátí na předcovidovou úroveň. První pochybnosti o rychlosti překonání koronavirové lapálie se začaly objevovat během léta, kdy z některých koutů světa přicházely zprávy o nových ohniscích nákazy.
Skepse narůstala po zprávách o rapidním zdražování důležitých surovin včetně energií, o narušení globálního dopravního řetězce nebo o příliš pomalém postupu očkování proti koronaviru. Bylo jen otázkou času, kdy se zjistí, že se někde objevila nějaká nová varianta koronaviru, která bude schopna prolomit imunitu získanou vakcinací či proděláním covidu, případně obojím.
Nebezpečná mutace covidu z JAR už je v Evropě. Vakcíny mohou ztratit 40 procent účinnosti
Nebezpečná varianta koronaviru už je v Evropě. První případ nákazy variantou B.1.1.529 hlásí belgická Lovaň. Nakaženou je mladá dospělá žena, která se vrátila z Egypta a Turecka. Tuzemská vláda rozhodla, že Češi, kteří přicestují z JAR, musejí do izolace. Britský ministr zdravotnictví Sajid Javid si myslí, že nová varianta může snížit efektivitu vakcín minimálně o 40 procent.
Bum prásk, a je to tady. Jihoafrická republika a Botswana se staly líhní varianty, která obsahuje 32 mutací viru a která může podle britského ministra zdravotnictví Sajida Javida snížit efektivitu současných očkovacích látek nejméně o 40 procent. Jihoafrická varianta je navíc podle posledních zpráv již v Evropě. Kdo si vybaví, jak rychle se koronavirus loni na jaře rozšířil z Itálie, je mu jasné, jak velkému problému budeme opět čelit.
Ještě to není nejblbější
O vážnosti situace svědčí právě i reakce finančních trhů. Ty se sice chovají trochu jako „hysterka“, jenže toto přehánění je právě typické na počátcích velkých potíží. Tak jako se světem šíří nákaza koronavirem, se krize přelévají z finančního světa do reálné ekonomiky.
Finanční trhy v tomto ohledu už pěknou řádku let slouží jako poměrně spolehlivá křišťálová koule, která dovede předpovědět vývoj dní, týdnů a měsíců příštích. Jedno však tahle „věštírna“ nedokáže – odhadnout hloubku a délku průšvihu, do kterého se globální ekonomika řítí. Vidíme ale, jak nesnesitelně křehká je a jak málo stačí k jejímu nalomení.
Koronavirová pandemie ukázala, jak zranitelní jsme. Neznamená to, že bychom měli plošně usilovat o deglobalizaci, nýbrž o něco rozumněji řídit rizika, než jsme činili dosud. Ono to zase bude všechno dobré, jen nevíme kdy. Možná až to bude úplně neblbější, začne se to obracet k lepšímu. Držme si klobouky a palce.