reklama

Nevíme, kam až to s kauzou Berbr zajde. Fotbal se musí zachránit odspodu, říká Lípa

Tuzemský fotbal se otřásá v základech. Dlouhodobě kritizovaný místopředseda Fotbalové asociace České republiky Roman Berbr v pondělí rezignoval na základě kauzy, která souvisí s fixlováním zápasů v nižších soutěžích. Výkonný výbor svazu kvůli nastalým událostem také rozpustil komisi rozhodčích v čele s Jozefem Chovancem. „Fotbalu to poškozuje image, zároveň to může být do budoucna problém z hlediska podpůrných programů,“ řekl ke korupční aféře redaktor CNN Prima NEWS Ondřej Lípa v pořadu Nový den s Liborem Boučkem.

reklama
Může se stát, že Berbr bude spolupracovat s policií. Situace může nabrat vysoké obrátky a zasáhnout různá patra fotbalu a různé lidi

Jisté je, že tuzemský fotbal nyní čekají perné dny a týdny plné restrukturalizace. Redaktor Ondřej Lípa z CNN Prima NEWS strávil ve FAČR několik roků v pozici ředitele komunikace, před dvěma lety v asociaci skončil. O dění ve svazu tak má poměrně detailní představy.

„Teď přichází doba, kdy řada lidí okolo Romana Berbra bude řešit, co bude dál. Nikdo neví, kam až dosáhne vyšetřování policie. To je první věc. Za druhé se může stát, že Berbr bude spolupracovat s policií. Kdyby se to stalo, situace může nabrat vysoké obrátky a může to zasáhnout různá patra fotbalu a různé lidi. Scénářů je několik a mohou být pro český fotbal hodně nepříjemné,“ řekl Lípa.

Vše je zatím spíše v „prenatální“ fázi. Korupční kauza, jejíž hlavní figurou je zmiňovaný Berbr, odstartovala naplno minulý pátek, kdy policie vtrhla do budovy asociace na pražském Strahově a materiály zajišťovala také u Berbra doma v Plzni. Teď už bývalý funkcionář byl vzat do vazby.

Člověk slyší o situacích, které považuje za nespravedlivé

Z prvních dnů vyšetřování však vyplývá, že za dokonale čistý se český fotbal v posledních letech rozhodně nedal označit. Ovlivňovat se měly zápasy druhé a třetí ligy. Z obviněných 20 osob vyčnívá vedle Berbra především jméno Romana Rogoze, sportovního ředitele Slavoje Vyšehrad. Je podle Lípy korupce na nižších úrovních českého fotbalu běžná?

„Neřekl bych, že je běžná. Ale je patrné, že byla. Patřím mezi lidi, kteří se pohybují ve fotbale a zajímají se o něj, s podobnými situacemi přicházíme do styku. Ne přímo. Není to myšleno tak, že bychom se toho přímo účastnili. Nicméně se člověk doslýchá o situacích, které považuje za hodně nespravedlivé. Je zřejmé, že tyto věci se děly a dějí. Je to jen důsledek toho, jaká byla ve fotbale vytvořena struktura. Probíhá to už léta a prorostlo to celým českým fotbalem.

Za to, že k zákroku nedošlo už podstatně dříve, optikou Lípy pravděpodobně může nedostatek důkazů či malá odvaha některých lidí.

Teď je třeba systémovému pochybění čelit individuálními činy. „Lidé musí dostat prostor k tomu, aby si prostředí změnili sami. Odspodu. Nemohou spoléhat na to, že někdo nahoře řekne: ,My to teď celé pročistíme.‘ Tak to nefunguje,“ uvedl Lípa.

Rodící se skandál může pověst tuzemského fotbalu nemálo pošramotit v zahraničí. „I vzhledem k tomu, že Dagmar Damková (Berbrova manželka, pozn. red.) působí i ve strukturách FIFA, informace prorůstá světovým fotbalovým prostředím. Fotbalu to poškozuje image, zároveň to může být do budoucna problém z hlediska podpůrných programů. Záleží, jak to celé dopadne,“ řekl Lípa.

Musí se zvolit noví předsedové na okresech

Co se může stát v případě, že by se obvinění v čele s Romanem Berbrem nakonec vyhnuli odsouzení? „Jsem si docela jistý, že to takto neskončí. Na druhou stranu tady máme presumpci neviny. Pakliže by to s odsouzením nedopadlo, bude potřeba objasnit aspekty, proč se tedy celá záležitost vyšetřovala a kdo přinesl informace. Ale berme to tak, že Berbrovi bylo rovnou sděleno obvinění, nebyl přizván k tomu, aby podal vysvětlení a byl vzat do vazby. To znamená, že důkazy jednoznačně existují,“ konstatoval Lípa.

Podle něj momentální krizi nezvrátí pár osob, které by se nově chopily řízení českého fotbalu. „Fotbal se musí zachraňovat odspodu a začít se čistit sám. Lidi ‚dole‘ nezajímá, že je předsedou svazu Martin Malík nebo kdokoliv jiný. Oni chtějí hrát fotbal. A chtějí to dělat s čistou hlavou. Chce to tedy zvolit nové okresní předsedy, dát tam osoby, které mají úmysl to dělat pro daný okres. Nemusejí být závislí na fotbalové asociaci. Poté to půjde nahoru. Kraje a tak dále,“ vysvětlil na závěr Lípa.

Tunelování plzeňského svazu

V rámci všech obvinění nejde podle nových informací pouze o problém s „cinknutými“ zápasy. Podle informací webu Lidovky.cz se Berbr a spol. dopouštěli tunelování Plzeňského krajského fotbalového svazu, kterému 66letá hlavní postava kauzy do pondělí předsedala. Mělo dojít k vytvoření fiktivních faktur za služby, které ale ve skutečnosti nebyly provedeny. Jádrem plnění „byly“ semináře mládežnických trenérů.

Berbr, se zmíněným Romanem Rogozem, bývalým fotbalistou a funkcionářem Michalem Káníkem, který už byl v minulosti spojen s ovlivňováním utkání, a rozhodčím Tomášem Grimmem takto, podle policie, vytunelovali 850 tisíc korun. Tyto prostředky měly posléze posloužit k tomu, aby si kvarteto udrželo ve fotbalovém prostředí vliv.

Tagy:

Hlavní zprávy

Británii zachvátila benzinová panika. Palivo nemá na pumpy kdo vozit, některé zavírají
Velká Británie

Británii zachvátila benzinová panika. Palivo nemá na pumpy kdo vozit, některé zavírají

Nepanikařte, prosila Automobilová asociace (AA) v pátek řidiče. Některé benzinové pumpy, především společnosti BP, kvůli nedostatku řidičů kamionů museli své čerpací stanice uzavřít. Mnozí lidé však žádosti nebrali na vědomí a u benzinek se tvoří dlouhé fronty. Vyšší poptávku zaznamenala i společnost Shell či Esso, i ty mají některé stanice uzavřené.

Zdechovský: Kauza Turów je o aroganci Polska. Léta byli agresivní, teď musí jednat
360°

Zdechovský: Kauza Turów je o aroganci Polska. Léta byli agresivní, teď musí jednat

Spor mezi Českem a Polskem kvůli dolu Turów graduje. Kauza se už promítla i do vztahu občanů obou zemí na hranicích. „Vztahy Poláků a Čechů jsou výborné, ale tato kauza je o aroganci polské strany. Říkali, že to vyřeší, to se nestalo. Dnes bychom měli tlačit na to se dohodnout, lidé chtějí jen vodu,“ řekl v pořadu 360° europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

Koho volíte, když nevolíte? Příklad ukazuje, jak pomáháte nejsilnější straně

Už víš, koho budeš volit? To je v současnosti zřejmě nejčastější otázka v Německu. V neděli se v sousední zemi uskuteční volby do Spolkového sněmu, jejich výsledek rozhodne o budoucí vládnoucí koalici. Nejčtenější německý deník Bild v této souvislosti poznamenal, že žádná z kandidujících stran nemá v současnosti vysoký podíl hlasů a kdyby existoval seznam nevoličů, byl by nejsilnější politickou silou v Německu. Ale i nevoliči ve skutečnosti rozhodují o vítězi.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších českých stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Žádná civilizace nevydrží věčně. Italská Aquileia podává svědectví o zániku té antické

Temné mračno divokého kmene zažehovalo oheň požárů, všude padala setba smrti. Tak český kunsthistorik Jaromír Neumann vylíčil zničení antické Aquileie kmeny Hunů v roce 452. Třistatisícové město, druhé největší po starověkém Římu, od té doby živoří a nyní má jen tři tisíce obyvatel. Většina antických rozvalin zůstává zatím v hlíně, což je i důvod, proč Aquileiu chrání UNESCO.

Mami, nechci umřít. Dvacetiletá učitelka mateřské školy prohrála boj s covidem

Mami, já nechci umřít. Tak zněla poslední slova dvacetileté Cleo Shepherdové, která řekla své matce krátce předtím, než ji lékaři uvedli do umělého spánku. Dívka měla těžký průběh covidu. Nejdříve jí selhaly ledviny, později srdce. Z kómatu se už Shepherdová bohužel neprobudila. Její blízcí založili veřejnou sbírku. Vybrané peníze poslouží na pohřeb mladé ženy.

reklama

Domácí zpravodajství

Bohbot ze Svobodných: Více než 5 procent muslimů v zemi znamená problémy a nebezpečí

Bezpečnostní expert a stínový ministr vnitra trojkoalice Trikolory, Svobodných a Soukromníků David Bohbot (Svobodní) by měl obavy, pokud by Česká republika v budoucnu přijímala více migrantů muslimského vyznání. „Kdykoliv muslimská komunita v evropských státech překlopí 5 procent, jsou problémy a je nebezpečno,“ řekl v pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama