reklama

Nemocní lidé stále častěji volí smrt doma. Kvůli covidu odmítají jít do nemocnice

Smrtelně nemocní lidé, kteří jsou covid pozitivní nebo trpí jinými závažnými nemocemi, stále častěji chtějí zemřít doma. Děsí je představa, že by kvůli koronavirové pandemii naposledy viděli své blízké jen přes sklo nebo video, uvádí americké průzkumy.

reklama

„Ve spojitosti s nemocí COVID-19 jsme rozhodně zaznamenali, že smrtelně nemocní pacienti chtějí zůstat doma,“ uvedla Judi Lundová, viceprezidentka Národní organizace hospicové a paliativní péče, která dohlíží na dodržování předpisů. Lidé podle ní stále častěji odmítají jít do pečovatelského domu nebo nemocnice, píše web New York Post.

Hospicová zařízení napříč Spojenými státy hlásí až dvouciferný procentuální nárůst v počtu pacientů, kteří vyžadují domácí péči. Před pandemií koronaviru se přitom pracovníci hospiců starali o umírající pacienty především v zařízeních dlouhodobé péče a v menší míře v domácnostech.

Mnohé rodiny podle odborníků dříve váhaly, zda zvládnou o své smrtelně nemocné příbuzné pečovat doma. Ne každý zvládl nebo si mohl dovolit přizpůsobit chod domácnosti denní péči o umírající nejbližší.

Lidé mají díky práci z domova více času na své blízké

Během pandemie se však mnohé změnilo. Lidé začali ve velkém pracovat z domova, a tak mají na svou rodinu mnohem více času. „S covidem se vše změnilo nesmírně rychle. Najednou byli členové rodiny připraveni doma pečovat o své blízké,“ vysvětlila Carole Fisherová, prezidentka Národního partnerství pro inovace v oblasti zdravotnictví a hospiců.

Zároveň dodala, že stále častěji od lidí slýchá, že se mohou starat například o stárnoucí maminku lépe, než tomu bylo dříve. „Důvodem je právě to, že pracují z domova. Díky covidu jsou si nyní rodiny daleko bližší a drží spolu,“ prohlásila Fisherová.

Více výjezdů pro zemřelé do jejich domovů zaznamenal i majitel márnice v Missouri Brian Simmons. Tomu, proč lidé raději umírají doma obklopeni svou rodinou, velmi dobře rozumí. Před Vánocemi mu v nemocnici na komplikace spojené s covidem zemřela 49letá dcera. Informace o jejím zdravotním stavu dostával jen díky telefonátům z nemocnice.

„To rozdělení je opravdu drsné. Má dcera šla do nemocnice, jednou jsme ji viděli přes sklo, když ji připojili na ventilátor. Až do její smrti jsme ji pak už neviděli,“ dodal Simmons.

Tagy:

Hlavní zprávy

Maláčová by rozdávala každému, říká Ševčík. Inflace podle něj vystoupá na 5 procent
Partie

Maláčová by rozdávala každému, říká Ševčík. Inflace podle něj vystoupá na 5 procent

Zvyšování minimální mzdy je pouze politické téma, uvedl k plánu ministryně práce Jany Maláčové na další zvyšování minimální mzdy ekonom a kandidát koalice Trikolory, Svobodných a Soukromníků Miroslav Ševčík v Partii Terezie Tománkové. Zároveň uvedl, že se nárůst inflace nezastaví a do konce roku dosáhne pěti procent, což potvrdil také pirátský senátor Lukáš Wagenknecht.

Maláčová: Největší hrozbou je ODS, přijdou poplatky za lékaře, školné či zdražování

ODS se připravuje na vládnutí s hnutím ANO a chystá se privatizovat nemocnice, zavést školné a celkově snižovat životní úroveň obyčejným lidem. V Partii Terezie Tománkové to řekla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Uvedla, že se místopředseda ODS Zbyněk Stanjura v kuloárech již představuje jako budoucí ministr vlády Andreje Babiše (ANO). Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová to však rezolutně odmítá.

Šéfka TOP 09: Maláčová má panickou obsesi z ODS, strašení si nechte do pohádek

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová osočila ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou (ČSSD) z toho, že svými výroky o ODS pouze straší lidi. Jednička na kandidátce ČSSD v Praze má podle jedné z tváří koalice Spolu „panickou obsesi“ z občanských demokratů. Maláčová v pořadu Partie Terezie Tománkové tvrdila, že pokud se ODS dostane do nové vlády, dojde na rozsáhlé privatizace a budou se rušit nemocnice v malých městech.

Reportér, kterého na kole srazil autobus, chybu neudělal, míní dopravní expert

Ta reportáž vzbudila obrovské emoce. Reportér CNN Prima NEWS v ní na kole demonstroval vládou schválený 1,5metrový rozestup, který budou muset řidiči při předjíždění cyklistů dodržovat – zákon má vejít v platnost v lednu. Přímo během experimentu reportéra srazil autobus. Na sociálních sítích pak čelil kritice. Lidé často napadali jeho odstup od okraje vozovky. Dopravní expert ale uvedl, že byl v pořádku.

Burka, nikáb, burkiny, čádor či hidžáb. Jak poznat rozdíly v oděvech muslimek?

Odívání muslimských žen prošlo nejen v evropském prostředí sérií bouřlivých diskuzí. Nyní se téma vrátilo na stůl především v souvislosti s děním v Afghánistánu. Společně s tím se nicméně vrátil také zmatek v pojmech. V muslimském světě totiž existuje hned několik forem zahalování, které se v evropském prostředí navzájem zaměňují. Jak poznat rozdíly mezi burkou, nikábem, čádorem a hidžábem?

Babiš se chlubí, že Čechům zlevnil data. Máme je druhé nejdražší v EU, reaguje opozice

Češi mají druhá nejdražší mobilní data v Evropské unii, ta se proto znovu před volbami stávají zásadním politickým tématem. Premiér Andrej Babiš již mnohokrát řekl, že levnější data jsou pro jeho vládu prioritou, v minulosti kvůli nim například odvolal ministryni průmyslu a obchodu Martu Novákovou. Aktuálně se chlubí, že se skutečně dosáhlo nižších cen. Opozice však upozorňuje, že data nadále zůstávají nejen mezi nejdražšími v Evropě, ale také na celém světě.

reklama

Domácí zpravodajství

V Česku za sobotu přibylo 301 případů covidu. Počet hospitalizovaných klesl

Laboratoře v Česku v sobotu odhalily 301 případů koronaviru, o 50 více než před týdnem. Více pozitivních testů za víkendový den evidovalo ministerstvo zdravotnictví naposledy 22. května. V nemocnicích bylo v sobotu 146 lidí s onemocněním COVID-19, oproti pátku jejich počet klesl o 23. Ve vážném stavu je v posledních dnech kolem 30 lidí. Tzv. incidenční číslo, tedy počet nově potvrzených případů covidu za posledních sedm dní v přepočtu na 100 tisíc obyvatel, stagnuje třetím dnem na 28 případech. Reprodukční číslo kleslo na 1,11.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Chřipka bude letos řádit jako před covidem, varuje lékař. Češi podceňují důsledky

Zatímco v loňském roce chřipka prakticky vymizela, někteří odborníci předvídají, že letos se může objevit stejně jako v předchozích letech. Podobně jako u covidu je nejlepší ochranou před nákazou očkování. Které skupiny obyvatel by se měly nechat proti chřipce naočkovat, kdy je na to nejvhodnější doba a má to vůbec smysl? Na otázky CNN Prima NEWS odpovídá praktický lékař Michal Holásek.

reklama