Nic jsme nevyřešili, sáhněte si do svědomí. Pekarová ve Sněmovně kárala poslance

Kam jsme se mohli posunout? Sáhněte si do svědomí, kárala v pátek opoziční poslance šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). Vyčítala jim, že tento jednací týden zákonodárci v dolní komoře nic moc nevyřešili. Jeden den ve Sněmovně přitom platí občané ze svých daní a vyjde zhruba na 200 až 700 tisíc korun.

„Je potřeba si dát lehkou exkurzi do tohoto týdne. Pokud potřebujeme definici slova chucpe, je to přesně to, co tady někteří kolegyně a kolegové předvádějí. Tento týden v úterý jsme neprojednali nic, protože jsme dvě a půl hodiny debatovali jen o pořadu schůze. Další část byla přestávka na jednání klubu hnutí ANO. A kam jsme se ten den posunuli? Nikam. Ve čtvrtek jsme začínali dvěma přestávkami, celkově trvaly dvě hodiny. Kam jsme se mohli posunout? Také nikam,“ začala svou řeč Pekarová Adamová.

„Pokud tady někdo má pocit, že ve výborech není co projednávat, sáhněte si do svědomí, jestli to náhodou není tím, že místo toho, abychom se věnovali předloženým normám, trávíme spoustu času řečněním o programu schůze. A nemyslíte si, že právě to je příčina, proč ve výborech není agendy tolik?“ rozčilovala se na opoziční poslance.

V úterý se poslanci měli zabývat zrušením EET, čemuž se snažilo zabránit hnutí ANO. „EET je naše vlajková loď,“ řekla například ve čtvrtek na tiskové konferenci šéfka poslanců hnutí Alena Schillerová. Poslanci proto zdržovali schvalování programu, následně si vzali hodinovou pauzu.

Od 18. hodiny se zákonodárci měli zabývat strategií řešení uprchlické krize způsobené válkou na Ukrajině. Slovo si ale vzal šéf opozičního hnutí SPD Tomio Okamura, který hodinu řečnil. Podle ministrů šlo o hodinu „nenávisti a lží“, proto se zvedli a odešli ze sálu. Schůze kvůli tomu skončila. „Nešlo mlčet,“ vysvětlovali svůj odchod vládní zástupci na následné tiskové konferenci.

Pauzy a zdržování

Ve středu poslanci schválili například novelu, podle níž budou mít úřady členských států EU snazší dohled nad pohybem zboží podléhajícího spotřební dani mezi jednotlivými členskými státy. V úvodním kole také podpořili novelu o zpřesnění povinností vyplývajících z mezinárodních závazků České republiky vůči Antarktidě.

Následně se po zbytek dne přeli o novelu stavebního zákona ve třetím čtení, jejíž schválení opozice také zdržovala. „Budu dělat vše pro to, abych vás přesvědčila, že odklad stavebního zákona je špatná cesta,“ hlásala na plénu poslankyně Klára Dostálová (ANO). Novelu nakonec schválit nestihli.

Ve čtvrtek poslanci začali jednat místo v 9 až v 11 hodin, protože si vzali pauzu opoziční kluby ANO a SPD. Pak se bez výsledku hádali o zákoně o významné tržní síle. Od 13 hodin měli zákonodárci obědovou pauzu do 14:30, následovaly pravidelné tři a půl hodinové interpelace. Na těch zástupci vlády odpovídají opozičním poslancům na dotazy.

„Mám pocit, že tu někdo mluví trošku jen pro kamery, sáhněte si prosím do svědomí, proč se nedostáváme k tomu, abychom věci posouvali dál. Prosím, buďte k sobě aspoň v této věci upřímní, i když vidím, že vám to moc příjemné není,“ apelovala na opozici šéfka Sněmovny.

Proč vláda nejedná v pondělí?

Opozice vládní koalici zase často vyčítá, že si zkrátila jednací den ve středu. Nyní končí ve 14 hodin, pak zasedá kabinet Petra Fialy (ODS). Za vlády hnutí ANO se ale jednalo až do 19 hodin. Ministři totiž zasedali v pondělí, kdy Sněmovna nejedná.

„Nechápu vaši nervozitu, hysterii. Bod o programu probíhal 23 minut a dostali jsme vynadáno, že zdržujeme, pozměňovací návrhy jsme dali tři. Kdybychom obstruovali jako vy, jsme jinde. Chovejme se pokorně,“ reagoval v pátek na slova Pekarové Adamové poslanec ANO Patrik Nacher.

Zdá se, že poslanci v pátek udělali dohodu a práci chtějí „dohnat“. V prvním čtení projednali a schválili zákon o tržní síle. Na 10:30 si koaliční poslanci po dohodě s opozičními pevně zařadili bod, který se vrací k řešení uprchlické krize. Od 12:30 se pak mají znovu jednat o novele stavebního zákona.

Tagy:

Hlavní zprávy

Hřib přirovnáním Svobody k prasečí chřipce překročil mez. Může ho to stát místo, říká expert
360°

Hřib přirovnáním Svobody k prasečí chřipce překročil mez. Může ho to stát místo, říká expert

Mezi představiteli koalice Spolu, která vyhrála volby v Praze, panuje většinová shoda na tom, že by chtěli koalici v hlavním městě složit na základě vzoru vládní pětikoalice. V médiích se však diskutuje, zda takové spolupráci nebudou škodit spory mezi lídrem Spolu Bohuslavem Svobodou (ODS) a dosavadním pražským primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti), kteří si šli během kampaně tvrdě po krku. Profesionální vyjednavač Radim Pařík v pořadu 360° mimo jiné radil, co by oba politici měli udělat, aby mohla koalice bez problému vzniknout.

Infobox
sledujeme živě
23:46

Volební on-line přenos pro dnešek končí. Děkujeme za pozornost.

23:20

Vítězové a poražení voleb: Slaví Novotný či Vandas. Neuspěl Špidla, v cílové rovince padl Váňa

23:01

Prachatická ODS jedná o pětikoalici, starostou chce být poslanec Jan Bauer

22:50

Devět perliček senátních voleb: Největší smolař i neuvěřitelné stranické přestupy

Meloniová míří na vrchol. Parlamentní volby v Itálii jasně ovládl pravicový blok

Aktualizováno

Pravicový blok jasně zvítězil v neděli v italských parlamentních volbách i podle předběžných propočtů, které zveřejňují italská média. Favorizovaná aliance si podle televize přišla na zhruba 43 procenta hlasů. Jasné vítězství aliance pravicových stran předvídaly i první odhady založené na průzkumech mezi voliči. Středolevá Demokratická strana už podle agentury Reuters uznala porážku a oznámila, že bude hlavní opoziční silou.

Sáhl jsem si na úplné dno. Partner Soukalové popsal chvíle zoufalství při pátrání po Gábině

O tom, že si bývalá biatlonistka a nynější moderátorka pořadu Showtime Gábina Soukalová prožila v italských Alpách zlý sen, když se při výletě na kole ztratila, již CNN Prima NEWS informovala. Další detaily ale nyní exkluzivně pro ShowTime popsal i její partner Miloš Kadeřábek, který ve středu v podvečer zalarmoval záchranáře poté, co se Gábině ještě stačil dovolat, než se jí vybil mobil. Tušil díky tomu, že se kus značené cesty utrhl a jeho milá hledá cestu zpět.

Okamura ke svému přešlapu: Měl jsem volební lístek pro Růžičku ještě roztrhat a sníst?

Šéf SPD Tomio Okamura už druhý den obhajuje svůj protestní hlas pro znovuzvoleného senátora Jiřího Růžičku. Ten obhájil svůj post v horní komoře parlamentu již v prvním kole. Ačkoliv Okamura volební lístek přeškrtal a natrhnul, stále pravděpodobně platil. „Měl jsem ten lístek ještě zmuchlat? Sníst? Roztrhat na kusy? Ještě něčím polít? Hlavně jsem rád, že jsem vyjádřil nesouhlas s politikou vlády Petra Fialy (ODS),“ doplnil pobaveně Okamura v povolební Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.

Živě
ON-LINE: V Praze se sešli Praha sobě, Piráti a STAN, konkrétní dohoda nevznikla

Komunální volby v hlavním městě vyhrála koalice Spolu pro Prahu, získala 19 mandátů v zastupitelstvu, které má 65 členů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Mandát v Senátu získal v prvním kole ve volebním obvodu Praha 6 Jiří Růžička (TOP 09), na Bruntálsku Ladislav Václavec (za ANO) a na Orlickoústecku jmenovec premiéra Petr Fiala (za KDU-ČSL).

Živě
ON-LINE: Rusové se děsí mobilizace. Ze země uprchlo přes čtvrt milionu mužů, píší média

Rusové v neděli brzy ráno opět zaútočili pomocí sebevražedných bezpilotních letounů na přístavní město Oděsa. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v sobotním projevu před Valným shromážděním OSN obvinil Západ, že se snaží zničit a rozdělit Rusko. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zopakoval, že Ukrajinci osvobodí celou svoji zemi. A ruský vůdce Vladimir Putin učinil další personální změnu ve vedení armády.

Domácí zpravodajství

S touto cestovkou už nikam. Zdravotní trable a návrat domů byly noční můra, líčí klientka

Vidina exotické dovolené pro rodinu s dětmi se změnila v noční můru. Zdravotní problémy, které ji během pobytu v Tunisku postihly, ji nakonec donutily vrátit se domů o několik dní dříve. Přestože v dřívějším letadle byla volná místa, museli znovu zaplatit plnou cenu letenek. Navíc za poměrně dramatických okolností, které člověk ve 21. století u prestižní cestovní kanceláře nečeká. „Chtěla bych důrazně lidem doporučit, aby při výběru dovolené také pečlivě zvažovali, se kterou cestovní kanceláří do světa vyrazí,“ začala redakci CNN Prima NEWS popisovat svůj příběh paní Karolína.

Lepší SPD než kmotři z ODS a TOP 09. Zakládající člen Pirátů vyzval k vendetě v Plzni

Aktualizováno

Plzeňští Piráti v krajském městě zamýšleli koalici s hnutím ANO a STAN i s kontroverzní podporou od dvou zastupitelů za SPD. Proti tomu se však ohradil předseda Pirátů Ivan Bartoš. Strana po nedělním jednání nakonec došla k závěru, že se o podporu SPD neopře. Jeden ze zakládajících členů Pirátů Dalibor Záhora, který je ostrým kritikem plzeňské ODS i TOP 09, si spolupráci s SPD na komunální úrovni představit uměl.

S kandidaturou na prezidenta nepočítám, prohlásil Vystrčil. ANO čeká na Babiše a Spolu tápe

S kandidaturou na prezidenta nepočítám, prohlásil v nedělní Partii Terezie Tománkové televize CNN Prima NEWS šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Ten se dostal s 45 procenty do druhého kola senátních voleb, které bude příští týden. ANO podle šéfky poslanců hnutí Aleny Schillerové „čeká na Andreje Babiše“. Koalice Spolu tápe. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) naznačil, že nejspíš někoho podpoří.