Pekarová ve Sněmovně kárala poslance
Kam jsme se mohli posunout? Sáhněte si do svědomí, kárala v pátek opoziční poslance šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). Vyčítala jim, že tento jednací týden zákonodárci v dolní komoře nic moc nevyřešili. Jeden den ve Sněmovně přitom platí občané ze svých daní a vyjde zhruba na 200 až 700 tisíc korun.
„Je potřeba si dát lehkou exkurzi do tohoto týdne. Pokud potřebujeme definici slova chucpe, je to přesně to, co tady někteří kolegyně a kolegové předvádějí. Tento týden v úterý jsme neprojednali nic, protože jsme dvě a půl hodiny debatovali jen o pořadu schůze. Další část byla přestávka na jednání klubu hnutí ANO. A kam jsme se ten den posunuli? Nikam. Ve čtvrtek jsme začínali dvěma přestávkami, celkově trvaly dvě hodiny. Kam jsme se mohli posunout? Také nikam,“ začala svou řeč Pekarová Adamová.
„Pokud tady někdo má pocit, že ve výborech není co projednávat, sáhněte si do svědomí, jestli to náhodou není tím, že místo toho, abychom se věnovali předloženým normám, trávíme spoustu času řečněním o programu schůze. A nemyslíte si, že právě to je příčina, proč ve výborech není agendy tolik?“ rozčilovala se na opoziční poslance.
V úterý se poslanci měli zabývat zrušením EET, čemuž se snažilo zabránit hnutí ANO. „EET je naše vlajková loď,“ řekla například ve čtvrtek na tiskové konferenci šéfka poslanců hnutí Alena Schillerová. Poslanci proto zdržovali schvalování programu, následně si vzali hodinovou pauzu.
Od 18. hodiny se zákonodárci měli zabývat strategií řešení uprchlické krize způsobené válkou na Ukrajině. Slovo si ale vzal šéf opozičního hnutí SPD Tomio Okamura, který hodinu řečnil. Podle ministrů šlo o hodinu „nenávisti a lží“, proto se zvedli a odešli ze sálu. Schůze kvůli tomu skončila. „Nešlo mlčet,“ vysvětlovali svůj odchod vládní zástupci na následné tiskové konferenci.
Pauzy a zdržování
Ve středu poslanci schválili například novelu, podle níž budou mít úřady členských států EU snazší dohled nad pohybem zboží podléhajícího spotřební dani mezi jednotlivými členskými státy. V úvodním kole také podpořili novelu o zpřesnění povinností vyplývajících z mezinárodních závazků České republiky vůči Antarktidě.
Následně se po zbytek dne přeli o novelu stavebního zákona ve třetím čtení, jejíž schválení opozice také zdržovala. „Budu dělat vše pro to, abych vás přesvědčila, že odklad stavebního zákona je špatná cesta,“ hlásala na plénu poslankyně Klára Dostálová (ANO). Novelu nakonec schválit nestihli.
Ve čtvrtek poslanci začali jednat místo v 9 až v 11 hodin, protože si vzali pauzu opoziční kluby ANO a SPD. Pak se bez výsledku hádali o zákoně o významné tržní síle. Od 13 hodin měli zákonodárci obědovou pauzu do 14:30, následovaly pravidelné tři a půl hodinové interpelace. Na těch zástupci vlády odpovídají opozičním poslancům na dotazy.
„Mám pocit, že tu někdo mluví trošku jen pro kamery, sáhněte si prosím do svědomí, proč se nedostáváme k tomu, abychom věci posouvali dál. Prosím, buďte k sobě aspoň v této věci upřímní, i když vidím, že vám to moc příjemné není,“ apelovala na opozici šéfka Sněmovny.
Proč vláda nejedná v pondělí?
Opozice vládní koalici zase často vyčítá, že si zkrátila jednací den ve středu. Nyní končí ve 14 hodin, pak zasedá kabinet Petra Fialy (ODS). Za vlády hnutí ANO se ale jednalo až do 19 hodin. Ministři totiž zasedali v pondělí, kdy Sněmovna nejedná.
„Nechápu vaši nervozitu, hysterii. Bod o programu probíhal 23 minut a dostali jsme vynadáno, že zdržujeme, pozměňovací návrhy jsme dali tři. Kdybychom obstruovali jako vy, jsme jinde. Chovejme se pokorně,“ reagoval v pátek na slova Pekarové Adamové poslanec ANO Patrik Nacher.
Zdá se, že poslanci v pátek udělali dohodu a práci chtějí „dohnat“. V prvním čtení projednali a schválili zákon o tržní síle. Na 10:30 si koaliční poslanci po dohodě s opozičními pevně zařadili bod, který se vrací k řešení uprchlické krize. Od 12:30 se pak mají znovu jednat o novele stavebního zákona.