Nikdo v Evropě nemá informace, kde se Romové z Ukrajiny pohybují, přiznal Rakušan

Ministr vnitra Vít Rakušan na zahájení kampaně hnutí STAN před komunálními volbami 2022 (19.4.2022)

Kam s romskými uprchlíky?

Posledních několik týdnů se po Česku začínají objevovat hloučky romských uprchlíků, kteří nemají ubytování a bivakují před nádražími – nejčastěji v Praze a Brně. Podle ministra vnitra Víta Rakušana je problém především v tom, že nikdo v Evropě přesně neví, kde se uprchlíci nachází a pohybují. Ministr to řekl na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

K tématu ukrajinských uprchlíků se v úterý bude vyjadřovat i Poslanecká sněmovna a očekává se, že ministr předestře, jaký plán Česko v této oblasti má.

„Budeme se bavit o tom, jak zařídit a zjistit, kdo kde se v ČR skutečně nachází. Je to ale nedostatek evropský. Nikdo v Evropě neví, kde ti lidé jsou. Nemáme o nich přesné informace. Neexistuje jasný nástroj, který by mohl monitorovat, kde se pohybují. Jde nám hlavně o to, abychom informace získali do doby, kdy děti půjdou do škol,“ řekl na tiskové konferenci Vít Rakušan.

Uvedl, že kraje pro uprchlíky mají hledat ubytování, protože regiony nepřistoupily na nabídku objektů vlastněných státem. Provizorním řešením je pak podle Rakušana stavba stanových městeček.

„Budeme postupovat kombinovaným způsobem. Ať se hejtmané pokusí vytipovat jiné lokality. Máme problém na Hlavním nádraží v Praze, jinak ostatní Romy jsme ubytovali. Pokud nebude vhodná lokalita nalezena, tak přijdou na řadu provizorní řešení, jako jsou třeba stanová městečka,“ doplnil Rakušan.

Problém s ukrajinskými uprchlíky v Česku trvá několik posledních týdnů. Týká se nejčastěji Romů s dvojím občanstvím – ukrajinským i maďarským, kteří zatím nemají ubytování.

Hloučky romských uprchlíků ale rozkryly mnohem větší problém. Uprchlíci často přijedou do jedné evropské země, požádají o finanční pomoc a poté odjedou do další. Jak ale Rakušan přiznal, nikdo nemá přesný přehled o jejich pohybu.

Ministerstvo vnitra v této věci chystá i zpřísnění kontrol pasů uprchlíků přicházejících z Ukrajiny. Jedná se také o změně peněžní pomoci pro běžence na naturální – tedy, aby místo peněz dostávali například potraviny.

Tagy: