O příběhu Niny, šestileté dívky, které byla diagnostikována nejagresivnější forma difuzního gliomu mozkového kmene, se čtenáři CNN Prima NEWS dozvěděli na začátku února. Malá bojovnice se tehdy účastnila zahraniční klinické studie ve Francii. Jak však informoval nadační fond nesoucí její jméno, svůj boj na začátku dubna prohrála. Navzdory tragické zprávě bude finanční podpora, kterou fond od začátku roku získal, pomáhat druhým. Budoucí kroky a cíle společně s poděkováním nadace představí symbolicky na Světový den boje proti nádorům mozku 8. června v prostorech historického kolotoče v pražských Letenských sadech.
„Se souhlasem rodiny sdílíme smutnou zprávu. Nina s námi již není. Opustila nás obklopena svými blízkými dnes v noci. Všem děkujeme za neskutečné množství pozitivní energie a podporu, kterou jste poslali. Chceme vás ujistit, že ji využijeme v budoucnu ve prospěch dalších dětí a jejich rodin, které ji budou potřebovat,“ informovala nadace na svých sociálních sítích 5. dubna.
ČTĚTE TAKÉ: Za polovinu úmrtí si Češi mohou sami, život jim zkracuje pět faktorů. Co lze hned změnit?
„Rodiče věřili, že Nina jednou změní svět. Uděláme všechno proto, aby se jí to i díky vám nakonec podařilo. Upřímnou soustrast všem pozůstalým,“ dodala. Ačkoliv se dívka léčila v rámci klinické studie ve Francii, medián přežití u těch, kterým je diagnostikována nejagresivnější forma difuzního gliomu mozkového kmene – tedy nejsmrtelnějších forem rakoviny v dětském věku, je méně než rok.
Šťastný konec je vzácný
Navzdory kruté prognóze rodiče Niny, manželé Chovancovi, naztráceli naději. „Není to o tom, že se stane zázrak, někdo nám nabídne úžasnou léčbu za velkou sumu peněz, která není v Česku dostupná, a díky ní se Nina vyléčí. Je to o velkém boji, který jen vzácně může mít šťastný konec. To nám však musí přát příroda i Bůh,“ sdělil otec dívky redakci CNN Prima NEWS v únoru.
Nadaci, která nese Niny jméno, Chovancovi založili v boji za vhodnou léčbou pro svou dceru. Od samotného vzniku však věděli, že má důležitější význam než rodinu finančně podpořit. Cílem od začátku bylo pomáhat i druhým. A tak tomu bude i nyní.
„Symbolicky 8. června, na Světový den boje proti nádorům mozku, se v prostorech historického kolotoče v pražských Letenských sadech uskuteční veřejná akce Nadačního fondu Nina: Letenský kolotoč pro Ninu. Jejím cílem je šířit osvětu o jednom z nejagresivnějších nádorových onemocnění dětí a za účasti významných lékařských odborníků představit plány fondu pro následující měsíce,“ uvádí se v tiskové zprávě, již má redakce k dispozici.
Zároveň se jedná o způsob, jímž chce nadační fond vyjádřit vděk všem podporovatelům, kteří přispěli od začátku roku fondu téměř 14 miliony korun.
Program akce začne již v 11:00. Během události, která se koná s podporou Národního technického muzea, bude v provozu po celý den zdarma pro děti historický kolotoč. Stejně tak budou do 17:00 k dispozici výtvarné dílny.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Poprvé rakovinu porazila, teď se zákeřná nemoc vrátila. Pro samoživitelku Helenu vznikla sbírka
„Přesně ve 13:30 představí rodiče Niny a zakladatelé fondu Kristýna a Martin Chovancovi záměry pro jeho činnost na další období, včetně plánovaných projektů a spolupráce s předními zdravotnickými institucemi,“ uvádí se ve zprávě.
„Založení fondu je pro nás velmi osobní záležitostí,“ říká Chovanec. „Chceme poděkovat všem dosavadním dárcům za jejich podporu a představit konkrétní způsoby, jakými chceme jejich finanční příspěvek použít na další podporu dětí a jejich rodin v boji s touto zákeřnou nemocí,“ dodává. Ti, kteří do Letenských sadů zavítají, se mohou těšit také na vystoupení odborníků a diskuse o nejnovějších trendech v léčbě a výzkumu.