Nadějím na levné hypotéky a jiné půjčky zřejmě odzvonilo. ČNB chce sazby snižovat jen opatrně

Konec nízkým sazbám hypoték i jiných půjček, oznámil guvernér Michl na konferenci Money Money Money

Konec nadějím na nízké sazby hypoték i jiných půjček. Základní úrokové sazby České národní banky už pravděpodobně moc klesat nebudou – a to ani teď, ani v budoucnu. Guvernér centrální banky Aleš Michl to potvrdil na konferenci Money Money Money, kterou pořádala CNN Prima NEWS. Pokud se bude sazba někdy snižovat, tak prý opatrně.

Kvůli dražším hypotékám se přitom Češi snaží ušetřit, kde se dá – jednou z možností jsou i energie. S hledáním nejvýhodnější nabídky mohou pomoci třeba srovnávače, jako ten, který CNN Prima NEWS rozjela v rámci projektu Energie srozumitelně.

ČTĚTE TAKÉ: Mladí lidé na hypotéku dosáhnou, říká Neuhäuser z vedení ČSOB. Kam sazby letos klesnou?

Zlevní hypotéky? Na snížení úrokových sazeb čekají někteří Češi jako na smilování. „Úroková sazba České národní banky ovlivňuje všechny další úrokové míry v ekonomice. Dlužníky, respektive ty, kteří se plánují zadlužit, vysoké úrokové sazby trápí,“ uvedl ekonom Pavel Peterka.

Úleva ale nejspíš nepřijde ani brzy, ani později – podle výroků guvernéra centrální banky už totiž sazby moc klesat nebudou. „Můžu se jen zaručit jako guvernér za celou naši radu, že budeme ve snižování úrokových sazeb velmi opatrní. Nebudeme jednat v emocích. A pokud sazby snížíme, tak velmi opatrně, abychom drželi tu logiku, se kterou jsem nastoupil. To je – mít sazby levelově vyšší, než byly dřív,“ uvedl Michl na konferenci Money Money Money CNN Prima NEWS.

Ekonomové se na sazbách neshodnou

Ekonomové se přitom v názoru na plán šéfa centrální banky neshodnou. „Jsme v situaci, kdy máme pořád na scéně hodně inflačních rizik. Přestože růst je relativně slabý, jsem spíše zastáncem toho názoru, že přirozená úroková míra se posunula lehce směrem výše. To je jeden důvod, proč si myslím, že by to bylo záhodno,“ řekl ekonom Jan Bureš.

„Přístup guvernéra je lehce alternativní. Z dlouhodobého hlediska bych nedržel zbytečně restriktivní úroveň měnové politiky, protože by brzdila ekonomický vývoj,“ míní naopak Peterka.

Podle ekonomů bude Michlův plán nejspíše vedle posunu standardní výše sazeb nahoru znamenat i změnu přístupu do budoucna. Běžná úroveň úrokových sazeb by se totiž mohla pohybovat kolem 3,5 procenta.

„To je za mě ten nový neutrál. Centrální banka má asi v plánu držet úrokové sazby v blízkosti tohoto neutrálu a nechodit příliš pod něj,“ dodal Bureš. I přes Michlovy výroky ale ekonomové ještě alespoň jedno snížení očekávají – i když nejspíš jen malé.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Zákon o podpoře bydlení prošel Sněmovnou. Hrozí administrativní masakr, zlobí se odpůrci

Tagy:
ekonomika půjčka Česká národní banka ekonom Aleš Michl úroková sazba finanční služby centrální banka hypoteční úvěr bankovnictví makroekonomie Jan Bureš Pavel Peterka produkty a služby ekonomika, obchod a finance Konference Money Money Money