Zákon o podpoře bydlení prošel Sněmovnou. Hrozí administrativní masakr, zlobí se odpůrci

Poslanci schválili zákon na řešení bytové krize v Česku

Poslaneckou sněmovnou prošel ve středu nový zákon o podpoře bydlení, který míří zejména na lidi ohrožené bytovou nouzí. Předloha předpokládá vznik kontaktních míst, která mají pomáhat lidem v bytové tísni hlavně v lokalitách, kde je vyšší počet osob ohrožených ztrátou bydlení. Ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek (za STAN) uvedl, že změny mají snížit problémy spojené s bytovou nouzí v průběhu 10 let o 30 procent. Odpůrci vládního znění ovšem namítají, že novela pomůže jen zlomku lidí a dojde k „administrativnímu masakru“.

„V Česku chybí bytový zákon, který by řešil situaci lidí, kteří jsou ohroženi bytovou nouzí. Jde o více než 160 tisíc lidí, desetinásobek tohoto počtu řeší problémy, které by mohly vést až ke ztrátě bydlení,“ představil novelu již na konci března ve Sněmovně ministr pro místní rozvoj Kulhánek.

ČTĚTE TAKÉ: Pražskou kandidátku ANO povede Havlíček, dvojkou je Nacher. Kleslová chybí

Podle poslankyně Evy Fialové (ANO) však úprava zákona nijak neřeší problémy v této oblasti. „Tvrdit, že tento zákon má řešit nové bydlení či jeho dostupnost, by byl velký omyl. Představuje pouze mylnou domněnku, že někdo vloží svůj byt do systému, z něhož bude potom přidělen někomu jinému,“ uvedla zákonodárkyně 2. dubna na schůzi Sněmovny.

Fialové se rovněž nelíbí, že není jasné, na koho se změny novely vztahují. „Peníze, které by se k tomu vázaly, mohou sloužit jinde. S úpravou zákona by také přišel administrativní masakr,“ opřela se do předkladatelů zákona.

Kulhánek však během schůze 2. dubna reagoval, že novela „nevznikla ze vzduchu a je založena na tvrdých datech a praxi“. „Podpůrná opatření míří po úpravě znění na zúženou skupinu obyvatel, stále se jedná o vyšší desítky tisíc lidí. Není to všespásný zákon, ale ambicí je bytovou nouzi snížit v horizontu 10 let o 30 procent,“ vysvětlil ministr.

Pro zákon ve středu 16. dubna hlasovalo 102 poslanců z řad vládní koalice včetně opozičních Pirátů. Koalici podpořil i nezařazený poslanec Ivo Vondrák původně zvolený za ANO. Opoziční ANO a SPD hlasovaly proti. Návrh zákona předložila vláda poslancům loni v červnu. Jeho projednávání provázely rozsáhlé debaty a spory. Předlohu nyní dostane k projednání Senát.

Přinese zákon na trh nové byty?

Zákon přichází s tím, že vlastník bytu, který bude svůj byt poskytovat do systému bydlení, bude muset prokazovat svoji bezdlužnost vůči společenství vlastníků. Zákon obsahuje i takzvanou překlenovací asistenci. Ta má fungovat po uplynutí dvouleté podpory, a pokud by se klient případně poté stěhoval do jiného bytu, bude mít ještě dva měsíce asistenci v novém bydlení.

Zákon má na základě přijatého pozměňovacího návrhu Jiřího Havránka (ODS) pomáhat domácnostem s příjmy do 1,43násobku životního minima. Někteří opoziční řečníci kritizovali toto zúžení jako nepřiměřené. Zákon podle nich tak pomůže jen malému okruhu lidí. Také podle iniciativy Za bydlení je tato hranice příliš přísná.

Ministr Kulhánek to již ve druhém čtení odmítl. Uvedl, že jde o hodnotu stanovenou na odborném základě a je možné ji navíc upravovat pomocí nařízení vlády. Podle něj představuje například zhruba 30 tisíc korun u samoživitelky nebo 40 tisíc korun se dvěma dospělými.

Kulhánek opakovaně odmítl i výtky opozičních hnutí SPD i ANO, že zákon nové byty na trh nepřinese. Poukazoval na to, že zákon vychází z tvrdých dat a 70 typových projektů, které už v tuzemsku fungují.

Novela se projednala se zpožděním

Poslanec Ivan Bartoš (Piráti) před druhou schůzí na začátku dubna apeloval na dolní komoru Parlamentu, aby hlasovala pro původní verzi zákona. „Po zásahu vládní koalice bude zákon bezzubý a pomůže jen zlomku, 750 tisíc lidí si nebude mít kde říct o pomoc, navíc agenda bude převedena na úřady práce, které jsou přetížené,“ uvedl Bartoš.

Novelu probírali poslanci již dvakrát na mimořádné schůzi, schválili ji až na potřetí. Na konci března se nestihla projednat i kvůli předcházejícímu návrhu o změnách v sociální podpoře, který byl rovněž schválen.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Hádka o zbrojení a evropskou federaci. Kolegy tlačí něco v hlavě, rýpl si Kolář do Turka

Tagy: