SILNÝ HLAS MARKÉTY FIALOVÉ, Josef Hanzlík, Mark Riedr - 25.6. v 20:16
Meteorologové jsou často terčem vtípků a posměšků. Jak práce na předpovědi počasí skutečně vypadá? V pořadu Silný hlas Markéty Fialové na toto téma debatovali ředitel Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Mark Rieder a meteorolog CNN Prima NEWS Josef Hanzlík.
„Pokud by stejnou předpověď dělalo více pracovníků, tak základ bude stejný, ale u každého poté nastanou malé odlišnosti. Proto na jedné denní předpovědi pracuje tým tak dvaceti lidí,“ uvedl Hanzlík. V centrále ČHMÚ vytváří prognózu tak pět osob, ostatní jsou pak rozmístěni po regionech.
Silné bouřky, kroupy a teploty kolem 27 stupňů. Víkendové počasí bude jak na houpačce
Během víkendu na nás čekají nejen teploty atakující 30 °C, ale i bouřky nebo kroupy. Meteorologové varují, že místy by mohlo spadnou až 35 mm srážek. Navíc na extrémním stupni je i aktivita klíšťat.
Právě znalost lokálních podmínek hraje velkou roli i podle Marka Riedera. „Nejenom znalost podmínek, ale také příslušných modelů. To, co vyjde z modelů, ještě není základní předpověď, ta se na jejich základě teprve vytváří,“ řekl ředitel ČHMÚ. Českým modelem je Aladin, na kterém se podílí celkem čtrnáct evropských zemí.
Meteorologem nemůže být každý
„Největší přidanou hodnotou je, když počasí uvádí a interpretuje profesionál. Byť možná není před kamerou tak dobrý, je autentický, a tím je pro posluchače více uvěřitelný,“ řekl Rieder. Podle něj si televizní moderátoři, kteří nemají s meteorologií zkušenosti, nedovedou představit, co všechno musí meteorolog umět.
Meteorologem se navíc nemůže stát úplně každý. Josef Hanzlík uvedl s nadsázkou příklad, že normální dítě se po porodu podívá nejdříve na maminku, budoucí meteorolog z okna. „Já sám jsem si už v pěti letech vedl záznamy, jak se u nás v Aši mění během zimy výška sněhu,“ rozvinul Hanzlík. Podle Riedera musí mít správný meteorolog také znalosti ve všech vědních oblastech, které se této práce dotýkají. Jedná se například o matematiku, fyziku či geografii.
Rieder dále uvedl, že před dvaceti lety byli lidé na předpovědích více závislí, protože počasí rozhodovalo o tom, jestli budou mít úrodu a tím pádem budou mít co jíst. Dnes jsou prý občané s předpovědí více nespokojení, protože už je běžnou součástí životů. S tím souhlasil i Hanzlík, který ale podotkl, že pokud přichází do Česka nějaká situace, která může kromě lidských životů ohrozit i dopravu či energetiku, tak na předpovědích pracuje více lidí a tím jsou také modely přesnější.