reklama

Hanzlík: Normální dítě se po porodu podívá na maminku, budoucí meteorolog z okna

Meteorologové jsou často terčem vtípků a posměšků. Jak práce na předpovědi počasí skutečně vypadá? V pořadu Silný hlas Markéty Fialové na toto téma debatovali ředitel Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Mark Rieder a meteorolog CNN Prima NEWS Josef Hanzlík.

reklama

„Pokud by stejnou předpověď dělalo více pracovníků, tak základ bude stejný, ale u každého poté nastanou malé odlišnosti. Proto na jedné denní předpovědi pracuje tým tak dvaceti lidí,“ uvedl Hanzlík. V centrále ČHMÚ vytváří prognózu tak pět osob, ostatní jsou pak rozmístěni po regionech.

K tématu

Právě znalost lokálních podmínek hraje velkou roli i podle Marka Riedera. „Nejenom znalost podmínek, ale také příslušných modelů. To, co vyjde z modelů, ještě není základní předpověď, ta se na jejich základě teprve vytváří,“ řekl ředitel ČHMÚ. Českým modelem je Aladin, na kterém se podílí celkem čtrnáct evropských zemí.

Meteorologem nemůže být každý

„Největší přidanou hodnotou je, když počasí uvádí a interpretuje profesionál. Byť možná není před kamerou tak dobrý, je autentický, a tím je pro posluchače více uvěřitelný,“ řekl Rieder. Podle něj si televizní moderátoři, kteří nemají s meteorologií zkušenosti, nedovedou představit, co všechno musí meteorolog umět.

Meteorologem se navíc nemůže stát úplně každý. Josef Hanzlík uvedl s nadsázkou příklad, že normální dítě se po porodu podívá nejdříve na maminku, budoucí meteorolog z okna. „Já sám jsem si už v pěti letech vedl záznamy, jak se u nás v Aši mění během zimy výška sněhu,“ rozvinul Hanzlík. Podle Riedera musí mít správný meteorolog také znalosti ve všech vědních oblastech, které se této práce dotýkají. Jedná se například o matematiku, fyziku či geografii.

Rieder dále uvedl, že před dvaceti lety byli lidé na předpovědích více závislí, protože počasí rozhodovalo o tom, jestli budou mít úrodu a tím pádem budou mít co jíst. Dnes jsou prý občané s předpovědí více nespokojení, protože už je běžnou součástí životů. S tím souhlasil i Hanzlík, který ale podotkl, že pokud přichází do Česka nějaká situace, která může kromě lidských životů ohrozit i dopravu či energetiku, tak na předpovědích pracuje více lidí a tím jsou také modely přesnější.

K tématu

Další hlavní zprávy

360°

Meghan je hloupá husa, která poučovala Brity o feminismu, tvrdí publicista Tomský

Meghan je hloupá husa, která poučovala Brity o feminismu, tvrdí publicista Tomský

Vévodkyni ze Sussexu nazval publicista Alexander Tomský ve vysílání pořadu 360° Pavlíny Wolfové hloupou husou. „Nic neuměla a nic nevěděla. Mohla mluvit jen o multikulturní společnosti a komplexech rasismu, které jsou ale typicky americké. Navíc bych ji neustále nesrovnával s Dianou,“ upozorňuje Tomský. Zástupkyně šéfredaktora Expres.cz Barbora Koukalová by ale Meghan husou nenazývala: „Hloupá není. Jejím největším úspěchem však je, že si vzala bohatého muže.“

Přibližně deset procent zaměstnanců povinné testování odmítá. I přes hrozbu pokuty
Výrok o poplácaní ženy po zadku je hrubé nedorozumění, hájí se sexuolog Uzel
Blatný chce výměnu hlavní hygieničky Rážové. Babiš s ní není spokojený
reklama
reklama
Velký přehled nemocnic: Vyčerpání, nakažený personál, rušení operací. Kde je nejhůř?

Zdravotnictví

Domácí zpravodajství

KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Letos žádná maturitní zkouška, navrhuje Babiš. Místo ní by stačil průměr známek
Další články
reklama
reklama