reklama

Hanzlík: Normální dítě se po porodu podívá na maminku, budoucí meteorolog z okna

Meteorologové jsou často terčem vtípků a posměšků. Jak práce na předpovědi počasí skutečně vypadá? V pořadu Silný hlas Markéty Fialové na toto téma debatovali ředitel Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Mark Rieder a meteorolog CNN Prima NEWS Josef Hanzlík.

reklama

„Pokud by stejnou předpověď dělalo více pracovníků, tak základ bude stejný, ale u každého poté nastanou malé odlišnosti. Proto na jedné denní předpovědi pracuje tým tak dvaceti lidí,“ uvedl Hanzlík. V centrále ČHMÚ vytváří prognózu tak pět osob, ostatní jsou pak rozmístěni po regionech.

Právě znalost lokálních podmínek hraje velkou roli i podle Marka Riedera. „Nejenom znalost podmínek, ale také příslušných modelů. To, co vyjde z modelů, ještě není základní předpověď, ta se na jejich základě teprve vytváří,“ řekl ředitel ČHMÚ. Českým modelem je Aladin, na kterém se podílí celkem čtrnáct evropských zemí.

Meteorologem nemůže být každý

„Největší přidanou hodnotou je, když počasí uvádí a interpretuje profesionál. Byť možná není před kamerou tak dobrý, je autentický, a tím je pro posluchače více uvěřitelný,“ řekl Rieder. Podle něj si televizní moderátoři, kteří nemají s meteorologií zkušenosti, nedovedou představit, co všechno musí meteorolog umět.

Meteorologem se navíc nemůže stát úplně každý. Josef Hanzlík uvedl s nadsázkou příklad, že normální dítě se po porodu podívá nejdříve na maminku, budoucí meteorolog z okna. „Já sám jsem si už v pěti letech vedl záznamy, jak se u nás v Aši mění během zimy výška sněhu,“ rozvinul Hanzlík. Podle Riedera musí mít správný meteorolog také znalosti ve všech vědních oblastech, které se této práce dotýkají. Jedná se například o matematiku, fyziku či geografii.

Rieder dále uvedl, že před dvaceti lety byli lidé na předpovědích více závislí, protože počasí rozhodovalo o tom, jestli budou mít úrodu a tím pádem budou mít co jíst. Dnes jsou prý občané s předpovědí více nespokojení, protože už je běžnou součástí životů. S tím souhlasil i Hanzlík, který ale podotkl, že pokud přichází do Česka nějaká situace, která může kromě lidských životů ohrozit i dopravu či energetiku, tak na předpovědích pracuje více lidí a tím jsou také modely přesnější.

Tagy:

Hlavní zprávy

Omikronová vlna v Česku nabírá na síle. Co odborníci čekají od příštích týdnů?
Koronavirus

Omikronová vlna v Česku nabírá na síle. Co odborníci čekají od příštích týdnů?

V neděli v Česku převládne varianta omikron, varoval již koncem uplynulého týdne ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09), zda je tomu tak, ukážou data z následujících dnů. Jedno je však jisté, omikronová vlna už v České republice nabírá na síle, což dokazují počty nově nakažených z posledních dní. Co tedy od nadcházející vlny očekávají čeští odborníci?

Hlasování mezi polévkou a rizotem či čtení pejska a kočičky. Co padlo v nedělní Partii
Partie

Hlasování mezi polévkou a rizotem či čtení pejska a kočičky. Co padlo v nedělní Partii

Hlasování o důvěře vlády mezi polévkou a rizotem či ministři, kteří si nemohli ani odskočit na toaletu. Jaké nejlepší hlášky zazněly v nedělní Partii Terezie Tománkové? V první části debaty se střetl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) s předsedou ČSSD Michalem Šmardou. Ve druhé části zase diskutovali místopředsedkyně Sněmovny Věra Kovářová (STAN), bývalý předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO), předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala a předseda poslaneckého klubu TOP 09 Jan Jakob. A kritikou či ostrými slovy nešetřili.

Tenista Djokovič nesmí do Austrálie tři roky. Vrátit by se ale mohl dříve díky výjimce

Tenisová hvězda Novak Djokovič by se po vyhoštění mohla vrátit do Austrálie dříve než za tři roky. Podle premiéra země Scotta Morrisona by k tomu stačila výjimka, sportovec by však musel dodržet „správné okolnosti“. Čtyřiatřicetiletý hráč dostal zákaz vstupu do země poté, co usiloval o možnost obhajovat titul na Australian Open bez povinného očkování.

Že dá Farský plat neziskovkám, nic neřeší. Je to lakování na růžovo, míní politolog

Kauzu kolem poslance Jana Farského (STAN) podle politologa a sociologa Jana Herzmanna nevyřeší fakt, že se vzdal poslaneckého platu ve prospěch neziskových organizací. „Někomu to vadit bude, někomu ne. Nic to ale neřeší, je to lakování na růžovo,“ uvedl v pořadu Partie Plus. Hostem pořadu byl i politolog Vladislav Cabada který doplnil, že si Farský odletem do USA uzavřel některé politické perspektivy.

Občas dobrý sluha, většinou ale zlý pán. Kdo je a odkud se bere démon zvaný inflace

Inflace v Česku je nejvyšší od roku 2008. Inflace znehodnocuje úspory a snižuje kupní sílu mezd. Rozumně vysoká inflace je pro ekonomiku zdravá. Inflace je přijatelnější než deflace, ale zase se nesmí vymknout kontrole. O inflaci koluje celá řada omylů, polopravd a mýtů, a tak je třeba uvést různá tvrzení na pravou míru. Co je její příčinou, kdy vadí a kdy naopak může prospívat?

Vondráček: Farský nám zavařil. Jeho odlet odneseme všichni, dopadne na Sněmovnu

Poslanec Jan Farský (STAN) nám svým odletem do USA zavařil, dopadne to na nás všechny a odnese to i Sněmovna, varoval v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS bývalý šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Farský do USA odletěl na půlroční stáž, přesto zůstal poslancem. Podle šéfa klubu SPD Radima Fialy je to faul na voliče. Farský ale slíbil, že z USA bude svou práci vykonávat a do Česka bude létat na důležitá hlasování.

reklama

Domácí zpravodajství

Ohlasy z fotobanky, provozovatel v Záhřebu. Hřib se pochlubil oceněním od pochybného webu

Zdeněk Hřib (Piráti) to schytal od kritiků i vtipálků poté, co se na sociálních sítích pochlubil oceněním v žebříčku nejlepších evropských primátorů. Cenu mu udělila stránka Mayors of Europe (Starostové Evropy), jejíž pozadí ale vzbuzuje nemalé pochybnosti. Není například zřejmé, kdo za ní stojí, podle databází by ji měl spravovat chorvatský neziskový think tank. Samotná stránka navíc není příliš zabezpečená a v sekci s ohlasy používá fotky lidí z fotobank. Hřib se po kritice už k ocenění nevyjádřil, reagoval pouze jeho poradce.

reklama