reklama

Hanzlík: Normální dítě se po porodu podívá na maminku, budoucí meteorolog z okna

Meteorologové jsou často terčem vtípků a posměšků. Jak práce na předpovědi počasí skutečně vypadá? V pořadu Silný hlas Markéty Fialové na toto téma debatovali ředitel Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Mark Rieder a meteorolog CNN Prima NEWS Josef Hanzlík.

reklama

„Pokud by stejnou předpověď dělalo více pracovníků, tak základ bude stejný, ale u každého poté nastanou malé odlišnosti. Proto na jedné denní předpovědi pracuje tým tak dvaceti lidí,“ uvedl Hanzlík. V centrále ČHMÚ vytváří prognózu tak pět osob, ostatní jsou pak rozmístěni po regionech.

Právě znalost lokálních podmínek hraje velkou roli i podle Marka Riedera. „Nejenom znalost podmínek, ale také příslušných modelů. To, co vyjde z modelů, ještě není základní předpověď, ta se na jejich základě teprve vytváří,“ řekl ředitel ČHMÚ. Českým modelem je Aladin, na kterém se podílí celkem čtrnáct evropských zemí.

Meteorologem nemůže být každý

„Největší přidanou hodnotou je, když počasí uvádí a interpretuje profesionál. Byť možná není před kamerou tak dobrý, je autentický, a tím je pro posluchače více uvěřitelný,“ řekl Rieder. Podle něj si televizní moderátoři, kteří nemají s meteorologií zkušenosti, nedovedou představit, co všechno musí meteorolog umět.

Meteorologem se navíc nemůže stát úplně každý. Josef Hanzlík uvedl s nadsázkou příklad, že normální dítě se po porodu podívá nejdříve na maminku, budoucí meteorolog z okna. „Já sám jsem si už v pěti letech vedl záznamy, jak se u nás v Aši mění během zimy výška sněhu,“ rozvinul Hanzlík. Podle Riedera musí mít správný meteorolog také znalosti ve všech vědních oblastech, které se této práce dotýkají. Jedná se například o matematiku, fyziku či geografii.

Rieder dále uvedl, že před dvaceti lety byli lidé na předpovědích více závislí, protože počasí rozhodovalo o tom, jestli budou mít úrodu a tím pádem budou mít co jíst. Dnes jsou prý občané s předpovědí více nespokojení, protože už je běžnou součástí životů. S tím souhlasil i Hanzlík, který ale podotkl, že pokud přichází do Česka nějaká situace, která může kromě lidských životů ohrozit i dopravu či energetiku, tak na předpovědích pracuje více lidí a tím jsou také modely přesnější.

Tagy:

Hlavní zprávy

Sledujte ŽIVĚ Jak volí vaše peněženka s Prouzou a Dufkem: Co s rostoucími cenami energií?
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ Jak volí vaše peněženka s Prouzou a Dufkem: Co s rostoucími cenami energií?

Zdražování na všech frontách žene některé rodiny do svízelných situací. Drahé pohonné hmoty, potraviny a v poslední době i energie. Krach firmy Bohemia Energy byl pro mnohé ranou, kterou citelně pocítí ve svých rozpočtech. I na toto téma budou v pořadu Jak volí vaše peněženka diskutovat prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza, odborový předák Bohumír Dufek a ekonomka Helena Horská. Pořad můžete sledovat od 18 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Idioti, kuřecí mozky a zbabělci. Slováci jsou zděšeni z bitky chuligánů přímo na hřišti

Měl to být sportovní svátek mezi prvním a druhým týmem tabulky. Nakonec to skončilo jednou z největších ostud v dějinách slovenského fotbalu. Derby mezi Spartakem Trnava a Slovanem Bratislava se totálně zvrtlo v 15. minutě, kdy se fanoušci obou znepřátelených táborů brutálně porvali přímo na hřišti. Ze záběrů je patrné, že někteří z nich skončili v bezvědomí. Nevídaný incident se strhl poté, co trnavští příznivci vyšplhali na střechu tribuny, kde se nacházeli fanoušci soupeře a zasypali je dýmovnicemi.

Mynář zaútočil na Vystrčila: Předvádí pokrytectví a chce Zemana zbavit pravomocí

Miloš Vystrčil (ODS) předvádí pokrytectví, jaké jsem v životě nezažil, zaútočil na šéfa Senátu veřejně hradní kancléř Vratislav Mynář. Prohlásil to v pondělí odpoledne na dlouho očekávané tiskové konferenci. Vystrčil se podle Mynáře chce jen zviditelnit, což povede ke zbavení prezidenta pravomocí. K tomu, v jakém je prezident zdravotním stavu, se Mynář ale detailněji nevyjádřil.

Když někdo miluje svoji práci. Učitelka už den po operaci mozku četla z JIP pohádky dětem

Nejen americkou Pensylvánii dojal příběh nemocné učitelky ze základní školy. Pouhý den poté, co prodělala operaci, při které jí byl odstraněn nádor na mozku, už přes živé vysílání na Facebooku četla dětem pohádku na dobrou noc. Nešlo ale jen o čtení z knížky. Jak sama říká K. D. Meucciová, chtěla svým milovaným žákům dát hlavně vědět, že je po lékařském zákroku v pořádku. O případu informovala stanice WTAE.

Chlapec v sukni znásilnil na genderově neutrálních toaletách dívku. Její otec to neunesl

Školy po celé Americe se zabývají otázkou, zda by měly být toalety genderově neutrální. Někteří rodiče se ale obávají o bezpečí svých nezletilých dětí. Debatu v amerických médiích rozpoutala výpověď jednoho údržbáře, který popsal znásilnění své dcery na dívčích toaletách chlapcem v sukni. Otec to pak ale na zasedání školské rady pěkně schytal.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama