Velmi náročný byl nedělní stíhací závod na deset kilometrů pro norskou reprezentantku Ingrid Landmark Tandrevoldovou. Z cílových záběrů běhal doslova mráz po zádech. Norská biatlonistka se totiž bezvládně sesunula k zemi hned, jak přejela cílovou čáru. Vyděsila tak pořadatele i fanoušky.
Stíhací závod v biatlonu doprovázelo nepříznivé počasí. Foukal silný vítr, mrzlo a padal hustý sníh. K tomu se přidal stres při nahánění soupeřek a kombinace všech faktorů byla nad síly Tandrevoldové.
„Zkusila všechno, co mohla, aby Elviru Öbergovou dohnala a prostě utekla. Své udělala i ta nadmořská výška. Dala do toho všechno,“ řekl po kolapsu národní týmový lékař Lars Kolsrud pro norskou televizní stanici. Elitní norská biatlonistka se v minulosti potýkala se srdečními problémy. Podle týmového lékaře ale tentokrát o nic takového nešlo. Tandrevoldová byla prý po celou dobu při vědomí.
Zimní olympiáda 2022
Nešlo o první kolaps
Norská reprezentantka se ze všech sil snažila uhájit třetí pozici. To se jí ale nakonec nepodařilo a dojela až čtrnáctá s vypětím všech sil. V místě závodu byl také podle bývalé norské závodnice Liv Skjelbreidové nízký tlak, kvůli čemuž se vzduch stává řidším a závod je tedy daleko náročnější.
Nešlo ale o první kolaps Tandrevoldové. Ten nastal při srpnovém závodě v německém Oberhofu. Tehdy zůstala. Bezvládně ležet. U trati. Biatlonistka později uvedla, že měla problém s fibrilací srdce. Podle lékařského vyšetření ale nešlo o nijak závažný problém.
Divím se, že jsem něco trefila
„Opravdu to byl letos jeden z nejtěžších závodů. Ta trať tu není jednoduchá, když se k tomu přidá nadmořská výška a takové počasí, tak je to za trest,“ pronesla Markéta Davidová, která se posunula oproti sprintu o třináct míst a dojela jako nejlepší z Češek osmadvacátá.
Na začátku olympiády klesaly teploty k minus dvaceti stupňům. Tentokrát bylo „jen“ dvanáct pod nulou, ale především ruce biatlonistek trpěly při manipulaci s malorážkou. „Vůbec jsem necítila prsty. Divím se, že jsem něco trefila. Jako by mi měly prsty upadnout,“ doplnila Davidová. I proto po každé ze zastávek na střelnici jela trestné kolo, ale polepšila si díky výbornému běhu.
Jessica Jislová nejvíce trpěla při nástřelu před startem. „To bylo nepříjemný. Tam se víc postává a dotýká se mnohem víc kovových částí. Opravdu, to bylo hrozně nepříjemný,“ řekla Jislová, která střílela z Češek nejlépe a musela jen na dvě trestná kola. V závodě skončila na 35. místě.
V cíli bylo patrné, jak zima v horách v Čang-ťia-kchou trápila většinu závodnic. Výjimkou nebyly ani slzy. „Rozmrzaly nám všem prsty, je to fakt strašné, vysvětlila Davidová.
Na olympijské sportoviště od sobotní noci sněží a organizátoři mají plné ruce práce. Sníh odklízejí košťaty. „U nás ve vesnici to vypadá jako obrovská kalamita. Vytáhli úplně nejtěžší stroje, co tady mají. Pro nás je tohle celkem normální, ale tady se to opravdu nestává,“ poznamenala Jislová.