Nouzový stav kvůli epidemii nového koronaviru bude moci v Česku platit do středy 23. prosince. Sněmovna ve středu souhlasila s jeho dalším prodloužením podle návrhu KSČM o 11 dnů. Kabinet ANO a ČSSD, který komunisté v dolní komoře tolerují, žádal o možnost stavu nouze dalších 30 dnů, do pondělí 11. ledna. Tento návrh dolní komora po téměř šestihodinové diskusi zamítla.
Bez souhlasu Sněmovny by nouzový stav skončil se sobotou 12. prosince. Jsou na něj vázány restrikce k omezení šíření nákazy, jak je stanoví protiepidemický systém ministerstva zdravotnictví. O dalším prodloužení nouzového stavu kabinet rozhodne ve čtvrtek ráno.
Jednání Sněmovny začalo ve dvě odpoledne. „Nikdo z občanů ani nikdo z nás po nouzovém stavu netouží,“ prohlásil v úvodním projevu Babiš. Podle něj je třeba zabránit tomu, aby se počet nakažených nezřízeně zvyšoval. Zamezit tomu mohou pouze celoplošná opatření včetně omezování shromažďování, než bude k dispozici vakcína proti koronaviru.
„Čísla budou pravděpodobně stoupat. Je předpoklad, že se to do Vánoc nezmění, a uvidíme, zda se to promítne do obsazenosti kapacit zdravotnictví,“ uvedl premiér.
Postěžoval si, že opozice z koronaviru dělá politikum. To naštvalo šéfa Pirátů Ivana Bartoše. „Pan premiér Babiš říká, že se za pandemie nemá dělat politikum. Mne na této vládě nejvíce mrzí, že ve svém Čau, lidi a řadě televizních vystoupení hází vinu na lidi, kteří se šli o adventu podívat na stromeček,“ řekl Bartoš.
Babiš si podle něj vyřizuje účty s primátorem Prahy Zdeňkem Hřibem (Piráti). „Pan premiér poštvává zbytek republiky proti Praze. Praha je v systému PES oproti zbytku republiky dobrá. Právě díky ní se zvedl republikový průměr. Pan premiér akorát rozeštvává lidi,“ obořil se Bartoš na Babiše.
Pekarová: Nezasloužíte si ani den navíc
Vládu kritizovali i další opoziční politici. „Vláda si nezaslouží ani den nouzového stavu navíc. Hází vinu na lidi, vyhrožuje, zavírá a decimuje řadu odvětví. Nemáme absolutně důvěru, že umíte situaci zvládnout,“ řekla šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.
Podle lídra ODS Petra Fialy vládní opatření nejsou přiměřená. Kabinet podle něj může fungovat i bez nouzového stavu. Navíc je podle Fialy neobhajitelné, že vláda diskriminuje malé obchodníky.
Babiš: Nechtěli jsme zakázat prodej piva
Šéf ústředního krizového štábu a ministr vnitra Jan Hamáček kritizoval opozici, že jí nezajímají důležité věci. „Všechny zajímá, jestli si můžeme koupit pivo. Ale ne, že stoupnou počty úmrtí a zdravotnický systém to neunese, protože lidé v nemocnicích jsou unavení. Půlka Sněmovny bude deklarovat, že nezvedne ruku (pro prodloužení nouzového stavu, pozn. red.),“ zlobil se Hamáček. „Ilustruje to kvalitu debaty, která tady probíhá,“ dodal.
Narážel tak na rozhodnutí vlády, že lidé si nebudou smět v rámci zákazu pití alkoholu na veřejnosti odnést z restaurace ani lahev s pivem. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) uvedl, že to nebylo cílem a „politováníhodná“ záležitost bude napravena během 24 hodin.
„Úmyslem vlády rozhodně nebylo zakázat prodej piva s sebou, když si ho lidé chtějí vypít doma,“ napsal na Twitter Babiš.
KSČM podrží vládu, ale jen do Vánoc
Menšinová vláda ANO a ČSSD žádá Sněmovnu o souhlas s prodloužením nouzového stavu o 30 dnů do 11. ledna. Nouzovým stavem jsou podmíněna některá opatření k omezení šíření nákazy. Většina opozičních stran ale s dalším prodlužováním nouzového stavu nesouhlasí. Komunisté žádost podpoří.
Poslanci KSČM jedenáctidenní prodloužení vysvětlují tím, že chtějí počkat na to, jak ovlivní šíření epidemie poslední rozvolnění. „Chceme znát vývoj a z porovnání udělat nový závěr, uvedl k termínu 23. prosince předseda KSČM Vojtěch Filip.
Prodloužení nouzového stavu do 11. ledna je podle premiéra Andreje Babiše (ANO) nutné kvůli celoplošným opatřením proti epidemii koronaviru. Cílem nejsou represe obyvatelstva, ale jeho ochrana, řekl ministerský předseda poslancům. Podle něj se současný stav, kdy mírně roste počet pacientů s nemocí covid-19 i počet zemřelých s koronavirem, se asi do Vánoc nezmění.
Sněmovna při podzimní vlně epidemie dostala od vlády už třetí žádost. Koncem října souhlasila dolní komora s prodloužením nouzového stavu o 17 dnů a ve druhé polovině listopadu o 22 dnů. Kabinet chtěl vždy měsíc. Na jaře trval v Česku nouzový stav 66 dnů, nynější je zatím na 68 dnů. Vláda může rozhodnout vždy jen o prvních až 30 dnech, pak už je nutný souhlas poslanců.
Za porušování protikoronavirových restrikcí by jednotlivci mohli podle novely dostat pokutu až 50 tisíc korun místo nynějších 20 tisíc korun. Předloha zároveň stanoví podnikatelům a firmám povinnost dodržovat pod hrozbou až třímilionové sankce vládní omezení, která se týkají podnikatelské činnosti. Nyní zákonný podklad pro ukládání pokut za porušování těchto restrikcí neexistuje.