Vědci určili nejrozmanitější ostrov světa. Přírodu ale ohrožuje výstavba silnic

Nejrozmanitější ostrov světa

Skupině vědců z celého světa se v rámci nové studie poprvé podařilo spočítat všechny druhy rostlin, které rostou na Nové Guineji. Výsledek je podle nich celosvětovým unikátem.

Na ostrově našli vědci z 56 různých institucí v rámci poslední studie zaměřené na tamní biodiverzitu 13 634 druhů rostlin. Je to vůbec poprvé, co se výzkumníkům podařilo všechny druhy na Nové Guineji spočítat.

Jde o světový unikát. Druhý největší ostrov tak má nejrozmanitější rostlinnou skladbu na světě. Je součástí australského kontinentu, který se vyznačuje vysokým počtem endemitů jak mezi zvířaty, tak právě mezi rostlinami.

Velké zastoupení na ostrově mají orchideje nebo azalky. „Hodně orchidejí je endemických, stejně tak rododendrony neboli azalky. Některé z nich rostou jen na vrcholcích hor. Více než dvě třetiny zdejších rostlin jsou endemické a zcela unikátní,“ uvedl vedoucí agentury pro výzkum a vývoj na Nové Guinei Charlie Heatubun.

Podle Heatubuna je ostrov rájem na zemi. Do výzkumu se kromě něj zapojilo dalších 98 vědců z celého světa. Byli mezi nimi například lidé z Přírodopisného muzea v Londýně, z Královské botanické zahrady v Edinburghu nebo z Technologické univerzity v Nové Guineji.

Rozšiřování pozemní infrastruktury a další lidská činnost jsou ale pro ostrov dlouhotrvajícím problémem. „Dělá mi starosti hlavně výstavba nových měst, vesnic a silnic. I ty nejmenší osady totiž musí být navzájem propojeny cestami. A když se navíc staví nové město, musí se kolem něj postavit i dostatečná technická infrastruktura, aby mohlo být zásobováno vodou a energiemi. To ohrožuje místní přírodu,“ prohlásil Heatubun.

V posledních letech probíhá na guinejských cestách rozsáhlá modernizace. V roce 2017 Čína uzavřela s ostrovem dohodu v hodnotě čtyř miliard dolarů, která má vytvořit moderní infrastrukturu o více než 1 600 kilometrech. Vědci doufají, že výsledné práce neohrozí místní biodiverzitu.

Tagy: