reklama

Vědci určili nejrozmanitější ostrov světa. Přírodu ale ohrožuje výstavba silnic

Skupině vědců z celého světa se v rámci nové studie poprvé podařilo spočítat všechny druhy rostlin, které rostou na Nové Guineji. Výsledek je podle nich celosvětovým unikátem.

reklama

Na ostrově našli vědci z 56 různých institucí v rámci poslední studie zaměřené na tamní biodiverzitu 13 634 druhů rostlin. Je to vůbec poprvé, co se výzkumníkům podařilo všechny druhy na Nové Guineji spočítat.

Jde o světový unikát. Druhý největší ostrov tak má nejrozmanitější rostlinnou skladbu na světě. Je součástí australského kontinentu, který se vyznačuje vysokým počtem endemitů jak mezi zvířaty, tak právě mezi rostlinami.

Velké zastoupení na ostrově mají orchideje nebo azalky. „Hodně orchidejí je endemických, stejně tak rododendrony neboli azalky. Některé z nich rostou jen na vrcholcích hor. Více než dvě třetiny zdejších rostlin jsou endemické a zcela unikátní,“ uvedl vedoucí agentury pro výzkum a vývoj na Nové Guinei Charlie Heatubun.

K tématu

Podle Heatubuna je ostrov rájem na zemi. Do výzkumu se kromě něj zapojilo dalších 98 vědců z celého světa. Byli mezi nimi například lidé z Přírodopisného muzea v Londýně, z Královské botanické zahrady v Edinburghu nebo z Technologické univerzity v Nové Guineji.

Rozšiřování pozemní infrastruktury a další lidská činnost jsou ale pro ostrov dlouhotrvajícím problémem. „Dělá mi starosti hlavně výstavba nových měst, vesnic a silnic. I ty nejmenší osady totiž musí být navzájem propojeny cestami. A když se navíc staví nové město, musí se kolem něj postavit i dostatečná technická infrastruktura, aby mohlo být zásobováno vodou a energiemi. To ohrožuje místní přírodu,“ prohlásil Heatubun.

V posledních letech probíhá na guinejských cestách rozsáhlá modernizace. V roce 2017 Čína uzavřela s ostrovem dohodu v hodnotě čtyř miliard dolarů, která má vytvořit moderní infrastrukturu o více než 1 600 kilometrech. Vědci doufají, že výsledné práce neohrozí místní biodiverzitu.

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Stát firmám i živnostníkům přispěje na testy pro zaměstnance. Čtyřikrát do měsíce

Stát firmám i živnostníkům přispěje na testy pro zaměstnance. Čtyřikrát do měsíce

  • Aktualizováno

Stát bude firmám i živnostníkům kompenzovat plošné testování, za test jim dá až 60 korun. Nárok na příspěvek bude na čtyři testy na zaměstnance nebo osobu samostatně výdělečně činnou (OSVČ) měsíčně. Testování bude hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Po středečním mimořádném jednání vlády to v tiskové zprávě uvedl úřad vlády. O schválení testování na Twitteru informoval i ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

360°

Na rakovinu bude umírat více lidí, kvalita péče se snižuje, varuje primář Škola

Na rakovinu bude umírat více lidí, kvalita péče se snižuje, varuje primář Škola

Kvůli soustředění zdravotní péče na covidové pacienty bude umírat více lidí na rakovinu, sdělil v pořadu 360° Pavlíny Wolfové primář Kliniky anesteziologie, perioperační a intenzivní medicíny Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem Josef Škola. Lékaři na ně zkrátka nemají kapacity, což v pořadu na CNN Prima NEWS potvrdil i ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a rovněž lékař Petr Arenberger. Pacienty, kteří už nepotřebují podporu dýchání, pouštějí domů, aby mohli přijmout další.

Vláda chce prodloužit nouzový stav do konce března. Opozice mluví o právním kutilství
Jak hodnotí rok s koronavirem Miloš Zeman a Andrej Babiš? Sledujte nedělní Partii
Fanoušci se sesypali na Kluse, zpoplatnil svůj web. Nestydím se za to, říká zpěvák
Smartwings nad propastí. Hrozí insolvence, ČSA oznámily, že se chystají propouštět
reklama
reklama
Nekrolog za Důl Darkov: Fáral jsem tu 35 let a syn sedm roků, loučí se havíř

Reportáž

Domácí zpravodajství

Zpřísníme, opatření budou jako na jaře, prohlásil Babiš. Co tenkrát platilo?
Dvě lékařské roušky přes sebe odborníci nedoporučují. Zrušte to, žádají výrobci vládu
Další články
reklama
reklama