reklama

Nové otázky u zkoušek na řidičák jsou jen začátek. Změn bude více, shodli se odborníci

Do testovacích sad u zkoušek na řidičské průkazy přibude 120 nových otázek, tato změna je ale pouze začátek. V pořadu 360° se na tom shodli vedoucí oddělení BESIP ministerstva dopravy Tomáš Neřold a předseda Asociace autoškol ČR Aleš Horčička. Investovat by se podle nich mělo i do samotných autoškol, uvedli ve vysílání CNN Prima NEWS.

reklama

„Za dvacet let se samotná silniční pravidla nezměnila, ale realita ano. Může za to výrazný nárůst provozu a zvýšený pohyb cyklistů na vozovce. Řidiči jsou navíc často nepozorní, a to kvůli technologiím. Více píšou zprávy než volají. A to odvádí pozornost. Je lidem potřeba vysvětlit, že mozek má určitou kapacitu a neudrží pak pozornost,“ vysvětlil v pořadu 360° Tomáš Neřold z ministerstva dopravy.

Právě díky těmto aspektům se k dosavadním otázkám přidalo 120 nových. Změna přichází po dlouhých dvaceti letech. „Je pravda, že systém před revolucí byl nastaven dobře. V posledních letech se ale mění. Naší snahou bylo doplnit předchozích 850 otázek. Norma v zahraničí jsou asi dva až tři tisíce otázek,“ reagoval Aleš Horčička z asociace autoškol, který vnímá změny jako evoluční. Prvních 35 nových otázek by se mělo v testech objevit od 24. října, další přibydou postupně.

Nejrizikovějšími účastníky provozu stále zůstávají mladí řidiči. Podle policejních údajů je každá šestá bouračka zaviněna řidičem s maximálně pět let starými doklady. Celkově loni způsobili mladí řidiči 8 700 nehod, v minulosti bylo toto číslo ještě vyšší. Důvodem je podle expertů hlavně nezkušenost, riskantní chování a agresivita. K té se ale občas nechá vyprovokovat přes 80 procent všech řidičů.

Investovat by se proto podle Neřolda mělo právě do autoškol. „Chtěli bychom, aby byly dražší a kvalitnější. Nemůžeme nás ale srovnávat třeba s Německem,“ uvedl vedoucí oddělení BESIP. České autoškoly jsou totiž nejlevnější v Evropě. „Mzda učitelů je podhodnocená. Náklady na provoz nemohou dosavadní částky pokrýt. Průměrná cena kurzovného v zahraničí činí pět tisíc eur,“ dodal Horčička.

V budoucnosti bychom se mohli inspirovat rakouským modelem, který absolventům autoškoly ukládá povinnost dalších jízd i po absolvování zkoušky. Dotyčný pak musí určitou dobu jezdit jen v doprovodu s dalším zkušenějším řidičem. „Byl bych také rád, kdyby si celá společnost vyzkoušela aktualizované testy a zkusila si, zda by prospěla. Je třeba se edukovat navzájem,“ dodal Horčička.

Tagy:
nehoda autoškola autonehoda auto bezpečnost zkoušky nebezpečí mladí řidiči BESIP Tomáš Neřold Asociace autoškol České republiky vozovka teorie

Hlavní zprávy

Šéfka TOP 09: Maláčová má panickou obsesi z ODS, strašení si nechte do pohádek

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová osočila ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou (ČSSD) z toho, že svými výroky o ODS pouze straší lidi. Jednička na kandidátce ČSSD v Praze má podle jedné z tváří koalice Spolu „panickou obsesi“ z občanských demokratů. Maláčová v pořadu Partie Terezie Tománkové tvrdila, že pokud se ODS dostane do nové vlády, dojde na rozsáhlé privatizace a budou se rušit nemocnice v malých městech.

Táhnete nás z EU pod vliv Ruska, máte rusofilní řeči, vmetl Wagenknecht Ševčíkovi

Ke střetu došlo i ve druhé části nedělní Partie Terezie Tománkové. V ekonomické debatě mezi senátorem Lukášem Wagenknechtem (Piráti) a Miroslavem Ševčíkem (Trikolora) vmetl pirátský zákonodárce svému oponentovi, že má rusofilní řeči. Podle Wagenknechta by Ševčík nejradši vyňal Česko z Evropské unie, čímž by zemi dostal pod vliv Ruska. Ekonom a kandidát Trikolory reagoval slovy, že takové výroky jsou směšné a pod ruský vliv Česko prý táhne Německo.

Dojemný snímek Schumacherů. Vzdal bych se všeho, abych si s tátou popovídal, řekl Mick

Očekávaný dokument o Michaelu Schumacherovi už je několik dní k dispozici na streamovací platformě Netflix. Jednou z hlavních postav, která ve filmu vypráví o legendě formule 1, je její syn Mick – nyní sám pilot v královně motorsportu. Mluví o tom, jak je pro něj těžké nemoct si s otcem popovídat o svém zaměstnání. Zároveň v souvislosti s filmem publikoval na Instagramu dojemnou fotografii z dětství.

Papež upozornil na sexuální násilí Rudé armády, oběť z Česka bude blahořečena

Papež František při návštěvě Slovenska otevřel i temnou kapitolu z konce války, kdy postupující Rudá armáda hromadně znásilňovala ženy i nezletilé dívky. Svatý otec se v Košicích poklonil památce 16leté Anny Kolesárové, která se ruskému vojákovi odmítla poddat, a ten ji zastřelil. Vatikán aktuálně chystá i blahořečení oběti sexuálního násilí Rudé armády ze Sobotína na Šumpersku, čeští historikové se přitom tématu spíše vyhýbají.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Reportér, kterého na kole srazil autobus, chybu neudělal, míní dopravní expert

Ta reportáž vzbudila obrovské emoce. Reportér CNN Prima NEWS v ní na kole demonstroval vládou schválený 1,5metrový rozestup, který budou muset řidiči při předjíždění cyklistů dodržovat – zákon má vejít v platnost v lednu. Přímo během experimentu reportéra srazil autobus. Na sociálních sítích pak čelil kritice. Lidé často napadali jeho odstup od okraje vozovky. Dopravní expert ale uvedl, že byl v pořádku.

reklama