reklama

Nové otázky u zkoušek na řidičák jsou jen začátek. Změn bude více, shodli se odborníci

Do testovacích sad u zkoušek na řidičské průkazy přibude 120 nových otázek, tato změna je ale pouze začátek. V pořadu 360° se na tom shodli vedoucí oddělení BESIP ministerstva dopravy Tomáš Neřold a předseda Asociace autoškol ČR Aleš Horčička. Investovat by se podle nich mělo i do samotných autoškol, uvedli ve vysílání CNN Prima NEWS.

reklama

„Za dvacet let se samotná silniční pravidla nezměnila, ale realita ano. Může za to výrazný nárůst provozu a zvýšený pohyb cyklistů na vozovce. Řidiči jsou navíc často nepozorní, a to kvůli technologiím. Více píšou zprávy než volají. A to odvádí pozornost. Je lidem potřeba vysvětlit, že mozek má určitou kapacitu a neudrží pak pozornost,“ vysvětlil v pořadu 360° Tomáš Neřold z ministerstva dopravy.

Právě díky těmto aspektům se k dosavadním otázkám přidalo 120 nových. Změna přichází po dlouhých dvaceti letech. „Je pravda, že systém před revolucí byl nastaven dobře. V posledních letech se ale mění. Naší snahou bylo doplnit předchozích 850 otázek. Norma v zahraničí jsou asi dva až tři tisíce otázek,“ reagoval Aleš Horčička z asociace autoškol, který vnímá změny jako evoluční. Prvních 35 nových otázek by se mělo v testech objevit od 24. října, další přibydou postupně.

Nejrizikovějšími účastníky provozu stále zůstávají mladí řidiči. Podle policejních údajů je každá šestá bouračka zaviněna řidičem s maximálně pět let starými doklady. Celkově loni způsobili mladí řidiči 8 700 nehod, v minulosti bylo toto číslo ještě vyšší. Důvodem je podle expertů hlavně nezkušenost, riskantní chování a agresivita. K té se ale občas nechá vyprovokovat přes 80 procent všech řidičů.

Investovat by se proto podle Neřolda mělo právě do autoškol. „Chtěli bychom, aby byly dražší a kvalitnější. Nemůžeme nás ale srovnávat třeba s Německem,“ uvedl vedoucí oddělení BESIP. České autoškoly jsou totiž nejlevnější v Evropě. „Mzda učitelů je podhodnocená. Náklady na provoz nemohou dosavadní částky pokrýt. Průměrná cena kurzovného v zahraničí činí pět tisíc eur,“ dodal Horčička.

V budoucnosti bychom se mohli inspirovat rakouským modelem, který absolventům autoškoly ukládá povinnost dalších jízd i po absolvování zkoušky. Dotyčný pak musí určitou dobu jezdit jen v doprovodu s dalším zkušenějším řidičem. „Byl bych také rád, kdyby si celá společnost vyzkoušela aktualizované testy a zkusila si, zda by prospěla. Je třeba se edukovat navzájem,“ dodal Horčička.

Tagy:
nehoda autoškola autonehoda auto bezpečnost zkoušky nebezpečí mladí řidiči BESIP Tomáš Neřold Asociace autoškol České republiky vozovka teorie

Hlavní zprávy

Příběhy rodičů a jejich dětí, které drtí karantény: Bezvýsledné testování a žádné lyžáky
Domácí

Příběhy rodičů a jejich dětí, které drtí karantény: Bezvýsledné testování a žádné lyžáky

Rodiny stíhá jedna karanténa za druhou, děti nechodí do škol, rodiče hledají cesty, jak nepřijít o peníze ze zaměstnání a většině z nich už dochází trpělivost. Nic nefunguje a systém totálně selhává, shodují se naštvaní rodiče a ptají se, k čemu je vlastně očkování, když na něj nikdo nebere zřetel. Přinášíme vám mini příběhy několika z vás, které ilustrují realitu těchto dnů.

Lidl, Albert i Kaufland navyšují mzdy, měsíčně si prodavači mohou vydělat i 43 tisíc

Potravinářské řetězce zaměstnancům zvyšují mzdy. Albert je zvedl od ledna v průměru o čtyři procenta, od února porostou v Lidlu v závislosti na pozici a odpracovaných letech. Pracovníci Kauflandu si přilepší průměrně o čtyři procenta od března. Ostatní obchodní sítě plánují případné zvýšení mezd oznámit v dalších měsících. Kromě zvýšení mezd společnosti rozšiřují také zaměstnanecké benefity. Vyplývá to z tiskových informací firem a ankety mezi zástupci řetězců.

Opatření v Česku už dávno neměla být, vláda občany utlačuje, myslí si právník

Podle právníka Ondřeje Svobody pozbývají koronavirová opatření v aktuální pandemické situaci v Česku smyslu. „Dávno tu neměla být. Vláda zneužívá svou moc k tomu, aby utlačovala obyvatelstvo,“ myslí si. Matematik Vít Tuček je však zásadně proti tomuto názoru. „Epidemii, která je mnohem horší než chřipka, zde stále máme. Nejsme v pozici, kdy můžeme rozvolňovat,“ oponoval v pořadu 360°.

Tečka za první větví Rathovy kauzy: Ústavní soud smetl všechny jeho stížnosti

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha, udělal tak poslední tečku za první větví jeho korupční kauzy. Rath si odpykal polovinu ze sedmiletého trestu vězení, 11. ledna se dostal podmínečně na svobodu. ÚS rozhodoval koncem roku bez veřejného jednání, nyní usnesení zpřístupnil ve své databázi. Zároveň také odmítl stížnost dalšího z odsouzených, manažera Tomáše Mladého, jenž dostal pětiletý trest.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

Djokovičův nadcházející boj s nařízeními: Kde má zelenou a na jakých místech utrum?

Od celosvětově sledovaného vízového fiaska před Australian Open Novak Djokovič mlčí. Ticho zavdává vzniku spekulací, jestli po obrovském zklamání neoznámí konec kariéry. Ale to je velmi málo pravděpodobná varianta i vzhledem k tomu, že už je přihlášený na únorový turnaj v Dubaji. Právě tam neočkovaná tenisová světová jednička může bez problémů. A jak to bude v dalších týdnech a měsících?

reklama

Domácí zpravodajství

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

Benda: Předvádíte destrukci za každou cenu. Jste akorát nervózní, oponoval Fiala z SPD

Čtvrteční jednání v Poslanecké sněmovně bylo podle poslance Marka Bendy (ODS) mimořádně absurdní. „Je to destrukce za každou cenu,“ prohlásil na účet opozice. Poslanec Radim Fiala (SPD) mu však v pořadu 360° oponoval. Je toho názoru, že opozice má nárok říci, co si o současném stavu myslí. „Křičíte na nás něco o nenávisti a jste zkrátka nervózní, za což my nemůžeme,“ reagoval ve vysílání CNN Prima NEWS.

reklama