Nový ředitel Motolské nemocnice řídí i Homolku. Opozici vadí sezení na dvou židlích

Fakultní nemocnice Motol má nového ředitele

Šéf Fakultní nemocnice Na Homolce Petr Polouček nově povede od prvního dubna i blízkou Motol. Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válk (TOP09) se obě nemocnice medicínsky doplňují. Že bude minimálně do září sedět na dvou židlích, se ale nelíbí opozici. Změny čekají i nemocnice v Brně nebo Ostravě.

Fakultní nemocnici Motol po únorové policejní razii vedla na místo dosavadního ředitele Miloslava Ludvíka jeho náměstkyně Lucie Valentová Bartáková. Tu má v úterý vystřídat ředitel Fakultní nemocnice Na Homolce Petr Polouček.

ČTĚTE TAKÉ: V pražském outletu se strhla bitka o slunečníky, vyjela i policie. Nech ho být, řval kupující

„Polouček je zkušený manažer, který prostředí fakultní nemocnice dobře zná a má navíc velké zkušenosti s řízením nemocnice po korupční kauze a nastavením očistných procesů,“ řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

Ředitel Polouček tak bude šéfovat dvěma nemocnicím, jejichž účetnictví se pohybuje v miliardových cifrách. Opozice má jasno, jeden ředitel na jednu nemocnici. „Myslím si, že je to špatně. Každá nemocnice by měla mít svého ředitele,“ řekl poslanec a hejtman Plzeňského kraje Kamal Farhan (ANO).

„Fakultní nemocnice Motol si zaslouží mít svého ředitele. Samozřejmě po nějakou dobu to je možné,“ uvedla poslankyně Karla Maříková (SPD).

Evropské peníze jsou stále v ohrožení

Nové vedení čeká v Motole velký úkol - zachránit co nejvíce z evropských peněz pro dostavbu onkologického centra. „Riziko, že některé dotace budou kráceny z důvodu trestné činnosti, je velké,“ uvedl člen správní rady pobočky Transparency International Petr Leyer.

I když obě fakultní nemocnice spolu sousedí, jejich slučování podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka momentálně není na pořadu dne. Ačkoliv si ho do budoucna dovede představit. „Fakultní nemocnice Motol spolu s Homolkou by vytvořila opravdu nemocnici, která je plně srovnatelná s Charité v Berlíně nebo Allgemeines Krankenhaus ve Vídni, tedy s velkými univerzitními nemocnicemi v Evropě. To je koneckonců jeden z mých cílů,“ nechal se slyšet Válek.

Podle Transparency International ale sloučení nemusí být řešením. „To by bylo opravdu monstrózní zařízení a je otázka, jestli takhle velká organizace je ještě efektivní a jaké výhody by to přineslo,“ sdělil Leyer.

Na druhou stranu velkých nemocnic je podle experta přes zdravotnictví Jakuba Hlávky v Praze dost. „Nějaké slučování by mělo smysl. Zároveň je ale potřeba to pečlivě uvážit z pohledu kapacit lidských i finančních,“ řekl.

Další změny ve zdravotnictví na obzoru

Ministr se pustil do změn i v dalších nemocnicích. IKEM nakonec povede ředitelka Helena Rögnerová, která měla jen dočasně zklidnit situaci po kauze kolem ředitele Stiborka.

Změny se dotknou také FN Ostrava, pod kterou bude nově spadat 30 km vzdálené rehabilitační centrum v Hrabyni, ministerstvo si od toho slibuje větší efektivitu. Ministerstvo také vypíše výběrová řízení na šéfy Léčebny tuberkulózy a respiračních nemocí Janov na Rokycansku, Psychiatrické nemocnice Kroměříž a Státních léčebných lázní Janské Lázně.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Madlenka podstoupila unikátní léčbu, aby získala čas navíc. Vhodný dárce se zatím nenašel

Tagy: