Počet nemocných akutními respiračními infekcemi v Česku klesá, a to skoro ve všech věkových skupinách, jak vyplývá ze statistik Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Ten ale zároveň uvádí, že opačný trend vykazují děti mezi 6 a 14 lety, které stále plní ordinace pediatrů.
„U akutních respiračních infekcí klesla celková nemocnost o 4,5 procenta a je nyní na úrovni 1 286 nemocných na 100 tisíc obyvatel. I v krajích s dosud nejvyšší nemocností, tedy Jihomoravském a Pardubickém, počty nemocných klesají. V žádném z regionů už nemocnost nepřevyšuje 1 700 infikovaných na 100 tisíc obyvatel,“ uvádí SZÚ ve zprávě týkající se 12. kalendářního týdne. Zároveň ale ze zprávy vyplývá, že ve věkové skupině 6 až 14 let statistici zaznamenali mírný nárůst infekcí o 2,8 procenta.
ČTĚTE TAKÉ: „Umři do měsíce, jinak nezaplatíme“. Článek o pobytu v hospicu pobouřil, resort se hájí
Richterová: Pracovat déle se musí vyplatit. Tvrdé prolomení hranice odchodu do důchodu odmítáme
Tvrdé prolomení hranice odchodu do důchodu za Piráty odmítáme. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS to řekla místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Olga Richterová s tím, že pracovat déle se lidem musí vyplatit. Za jednu z možností v tomto ohledu považuje například dlouhodobější zkrácené úvazky. Ve vysílání dále uvedla, že Piráti prosazují také zvýšení rodičovského příspěvku o 50 tisíc korun. Státní kasu by to dle Richterové ročně vyšlo na pět miliard korun, s čímž již nyní souhlasí čtyři z pěti vládních stran.
Nárůst potvrzují i sami pediatři, u kterých se dveře netrhnou. Lékař pro děti a dorost Štefan Hrunka z Chlumce nad Cidlinou popisuje letošní virovou sezónu jako svou nejhorší za posledních 15 let. Děti podle něj kvůli reinfekcím marodí i osmkrát za sezónu. Problém jsou nejen virózy ale i angíny: „Od září roku 2022 tu máme třetí etapu streptokokových angín. Denně pět až deset lidí přijde s angínou, jenže je nedostatek penicilinu, a tak není čím léčit.“
„Nevinná“ bolest břicha
A do ordinace mu už prý několik týdnů chodí hojně i pacienti se spálou. U ní jsou příznaky například i bolesti břicha a zduřelé krční uzliny jako u školáka Matěje: „Když jsem šel ráno do školy, začalo mě ukrutně bolet v břiše.“ Proto paní učitelka hned zavolala jeho mamince, která raději navštívila lékaře. Spála se naštěstí nepotvrdila. Ale podobná situace je i v dalších krajích, například na Vysočině.
„Spála má takový netypický průběh. Buď se projeví jen kožní příznaky, nebo jsou příznaky naprosto nečekané a způsobují komplikace, jako je například zápal plic,“ popisuje primářka dětského oddělení Nemocnice Havlíčkův Brod Magdalena Chvílová Weberová. Také v kraji Vysočina přibylo i akutních respiračních onemocnění, se kterými přicházejí pacienti ale až v případě závažnějších komplikací. Ty se projevily i u malé Lucky, jak uvedla její maminka Lucie Petláková: „Nejdříve měla jen jenom teploty a potom začala hrozně kašlat. Potom teploty ještě stouply a zvracela. Dnes už jdeme domů, už je na tom mnohem líp.“
„Polovina dětského oddělení je zaplněna malými dětmi s respiračním onemocněním,“ říká mluvčí nemocnice Petra Černo. Poslední dobou havlíčkobrodská nemocnice léčila několik dětí se závažnějším zápalem plic, ale podařilo se jej zvládnout běžnou symptomatickou a antibiotickou léčbou. „Narůstá počet dětí s respiračními infekty, ale vedle toho chodí i další sezónní infekce, jako jsou průjmy. Hodně je také úrazů a plánovaných operací,“ dodala primářka.
Podle SZÚ se ale dá předpokládat, že ani aktuální teplotní výkyv a krátký návrat zimy už situaci výrazně neovlivní a nemocných bude s velkou pravděpodobností ubývat.