Vědci z Cambridgeské univerzity zveřejnili třaskavou studii, ze které vyplývá, že globální oteplování může přivést naši civilizaci na pokraj kolapsu. Podle expertů je totiž zapotřebí vnímat klimatickou krizi nejen v kontextu růstu průměrné teploty, ale také v kontextu situací, které kvůli tomu nastanou. Vědci konkrétně zmiňují jaderné války, finanční krize a smrtící pandemie.
Globální oteplování bude ovlivňovat svět ne za století, ale naopak velmi brzy. K takovým závěrům došli vědci z univerzity v Cambridge a publikací studie na to chtějí upozornit i obyvatelstvo. Badatelé se zamýšleli nad tím, co by se stalo, kdyby se planeta Země v průměru ohřála o tři stupně Celsia. Experti míní, že by to mohlo způsobit řetězec katastrofických událostí, a to už kolem roku 2070.
Vědci ve studii uvedli, že za padesát let by mohly dvě miliardy lidí pobývat v oblasti, kde budou roční průměrné teploty přesahovat 29 stupňů Celsia. Růst teplot má postihnout zejména hustě obydlené oblasti, a to v zemích s ne zcela stabilním politickým prostředím. Typicky Afriku nebo Indii. „V současnosti to ovlivňuje asi 30 milionů lidí v oblasti Sahary a Mexického zálivu,“ zmiňuje vědec Čch' Sü, spoluautor studie, na kterou upozornil list Daily Mail.
Rakouské ledovce zmizí do konce století. Londýn čeká stěhování, varuje šéf meteorologů
Ledovce v Rakousku, kam ročně jezdí desítky tisíc českých lyžařů, zmizí do konce století. Ve Švýcarsku z nich zůstane pouhých pět procent současného stavu. Tvrdí to generální tajemník Světové meteorologické organizace Petteri Taalas.
Růst teplot ale neznamená jen prostý fakt, že někde bude tepleji. Podle vědců je zapotřebí dívat se na celou problematiku klimatických změn v širší perspektivě. Experti se domnívají, že i pár stupňů na teploměru navíc může způsobit naprostou katastrofu.
Války i pandemie
„Nebude se to týkat jen přímých následků vysokých teplot jako například živelných katastrof. Budou zde také vedlejší efekty jako finanční krize, války, nové pandemie, které mohou způsobit další kalamity. To všechno by mohlo bránit potenciální obnově po případných katastrofách, mezi které se řadí i jaderná válka,“ uvedl vedoucí studie Luke Kemp.
„Do roku 2070 růst teplot a následné společenské a politické následky přímo ovlivní dvě jaderné mocnosti a sedm laboratoří s maximální ochranou, které ukrývají ty nejnebezpečnější patogeny,“ upozornil Sü. Mezi další projevy klimatické změny bude podle vědců patřit hladomor.
Experti si jsou přitom vědomi, že operují s nejhorším možným scénářem. Jen tak je podle nich možné takové budoucnosti předejít. „Čelit budoucnosti, ve které se zrychluje klimatická změna, a zůstat přitom slepý vůči katastrofickým scénářům, to je v lepším případě naivní a přinejhorším fatálně hloupé,“ uzavřel Kemp.