reklama

Zdražování energií je zruinuje. Nevíme, kolik lidí je v této situaci, připouští stát

Důchodci ve velkých bytech, lidé v nezateplených domech a samoživitelky. To jsou skupiny nejvíce ohrožené energetickou chudobou. Tedy ti, co možná brzy nebudou mít na zaplacení účtů za energie. Teď se k nim mohou přidat i další, kteří po krachu Bohemia Energy musí platit několikanásobně vyšší zálohy u dodavatelů poslední instance. Stát přiznává, že neví, kolik přesně takových lidí je.

reklama

Ministerstvo průmyslu tvrdí, že energetickou chudobou je v Česku ohroženo čtyři sta tisíc domácností. „Jsou to samozřejmě odhady, jsou různé metodiky, jak se k tomu dopracovat, v tuto chvíli to neznamená, že to tak přesně je. Jsou to jediné studie, které v České republice máme,“ informoval ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček (ANO).

Studie se přitom prováděly před pandemií. Přesnější data o tom, kolika lidí se kritická situace týká, ale nemá ani ministerstvo práce, které má postiženým vyplácet podporu. „Běžně se v analýzách mluví o deseti procentech domácností, ale pokud nevíme, jak se budou vyvíjet ceny, tak to nemůžeme potvrdit,“ popsala ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD).

Kdo konkrétně tedy může být ve skutečnosti ohrožen energetickou chudobou? „Takovou nejtvrdší, že nemáte na vytápění nebo vás to pošle do zadlužení, tak to se bude týkat jednotek procent, tedy několika desítek tisíc domácností,“ odhaduje sociolog Daniel Prokop.

Ohroženi ale nemusí být jen nejchudší. „Může být někdo, kdo ještě před pár měsíci neměl problémy s platbami energií a nyní čelí mnohonásobnému nákladu,“ varoval ekonom Luděk Niedermayer (TOP 09).

Aktuální data o tom, kolik lidé za energie platí, přitom nemá nikdo. „V řadě věcí tápeme, protože nemáme přesná čísla. A ve chvíli, kdy nemáte přesný obrázek o situaci, tak vláda, třeba i nevědomky, dělá chybná rozhodnutí. Jako ekonom považuji za velký problém, že nemáme přehled o rozložení úspor domácností, to je klíčový ukazatel ekonomické odolnosti a my to nevíme, máme jen odhady,“ kritizovala ekonomka Ilona Švihlíková.

Stát chce nejprve lidem pomáhat nulovou DPH na energie a odpuštěním poplatku na obnovitelné zdroje. To ale není pomoc adresná, stát tím pomůže všem, nejen těm, kteří to skutečně potřebují. Státní kasu to vyjde asi na tři miliardy korun měsíčně. „Ty tři miliardy by mohly zachránit i nějakých čtyři sta tisíc domácností potřebných. Tím že to nedokážeme zacílit, tak můžeme utratit hodně peněz neefektivně,“ vypočítal Prokop.

Tagy:

Hlavní zprávy

Už žádné gify na Facebooku? Meta musí prodat službu Giphy, rozhodl britský úřad

Britský antimonopolní úřad (CMA) nařídil americké firmě Meta Platforms, která je provozovatelem Facebooku, aby prodala platformu pro animované obrázky Giphy. Zdůvodnila to obavami z dopadů na konkurenční prostředí, a to jak na uživatele sociálních médií, tak na zadavatele reklamy. Úřad o tom informoval ve svém úterním sdělení. Facebook s nařízením nesouhlasí.

Velké rozvolnění opatření a čísla, která „nenadchýnala“. Jak žilo Česko před rokem?

Zatímco během aktuální vlny koronaviru panují obavy, že to nejhorší máme ještě před sebou, zavládla přesně před rokem ve společnosti optimistická nálada. Čísla během celého listopadu klesala a lidé se těšili na avizované rozsáhlé rozvolnění, které mělo přijít začátkem prosince. Po téměř dvou měsících se mohli Češi znovu chystat do restaurací či na koupaliště. Ne všichni však byli z otevření života v Česku nadšeni. Jelikož počty nakažených neklesaly takovým tempem, jak se očekávalo, hovořil premiér Andrej Babiš (ANO) o tom, že jej čísla „nenadchýnají“.

Zdrogovaný pacient řádil v nemocnici v Hradci Králové. Agresor poničil urgentní oddělení

Agresivní pacient v pondělí večer ve Fakultní nemocnici (FN) Hradec Králové poničil vybavení. Zřejmě byl pod vlivem drog. V úterý to řekla mluvčí policie Lucie Konečná. Incident potvrdil také mluvčí nemocnice Jakub Sochor. Podle něj k události došlo na oddělení urgentní medicíny. Muž způsobil statisícové škody a zůstává v péči lékařů.

Bartoš: Zákaz trhů je styl končící vlády. Zpřísnění ano, lidé si ale nesmí ťukat na hlavu

Opatření, která vydává vláda v demisi, jsou zmatečná a nepředvídatelná, zdůraznil v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS lídr Pirátů Ivan Bartoš. Konkrétně označil za absurdní uzavření adventních trhů. Jenže budoucí kabinet s tím nemůže nic dělat. I proto Bartoš vnímá „pohovory“ prezidenta Miloše Zemana se všemi kandidáty na ministerský post jako průtahy.

Covid ohrožuje i novorozence. Oddělení omezují návštěvy, matky se cítí jako v domácím vězení

Režim v nemocnicích v současnosti limituje mimo jiné snaha minimalizovat riziko nákazy koronavirem. Výjimkou nejsou ani neonatologická oddělení, kam se dostávají miminka, která přijdou na svět předčasně. Matky tam s nimi kvůli riziku nákazy musí trávit nepřetržitě klidně i dva týdny. Návštěvy rodinných příslušníků jsou velmi omezeny, takže novopečeným maminkám může připadat, že jsou v domácím vězení.

Vojtěch: Očkováním dětí stabilizujeme školy. Píšou mi rodiče, kteří na vakcíny už čekají

Očkování dětí je bezpečné a může díky němu dojít ke stabilizaci ve školství, řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS končící ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Naočkovaný člověk je podle něj o 60 procent méně infekční. V rozhovoru mluvil dále i o tom, zda na třetí dávku musí i lidé, kteří nákazu prodělali a mají zároveň i ukončené očkování.

reklama

Domácí zpravodajství

KOMENTÁŘ: Ministra, nechceš dělat ministra? Jak Fialova vláda trpí personální nouzí

Vláda Petra Fialy (ODS) ještě ani nenastoupila do funkce a už má za sebou ztráty několika květinek. Skutečnou raritou je pak „demise“ designovaného ministra průmyslu a obchodu Věslava Michalika, kterého do funkce nominovalo hnutí STAN. A jeho nástupce se hledal několik dní. Jak je to možné? To je už česká politika natolik vyprázdněná, že ani funkce člena vlády není dostatečným lákadlem?

Trable vznikající Fialovy vlády: Židle se kýve hned pod několika kandidáty na ministry

Nová vláda Petra Fialy nezačala ještě ani vládnout a už se začala kývat židle pod kandidáty na ministry, které pečlivě vybírala. Kvůli možnému střetu zájmů se kandidatury již zřekl místopředseda STAN Věslav Michalik. Někteří Piráti nyní tlačí na to, aby se ministrem spravedlnosti nestal Pavel Blažek z ODS. A otázkou je i to, zda ministrem zdravotnictví skutečně bude Vlastimil Válek z TOP 09.

reklama