Objíždění, nebo předjíždění? Řidiči se často dopouštějí přestupku, o kterém ani neví

S příchodem jara a léta se na silnicích objevuje více zemědělské techniky spojené s pracemi na polích. Víte ale, že předjíždění těchto strojů má svá jasná pravidla a jejich porušení vás může stát pořádně mastnou pokutu a polovinu z dvanácti bodů?

S teplejším počasím a nadcházejícím létem se pomalu plní silnice prvních a zejména druhých tříd, kterými řidiči cestují za zaslouženým odpočinkem. Ať už se chystáte na chalupu nebo výlet do rozkvétající přírody, měli byste si dát pozor na přestupek, kterého se již dopustila celá řada vlastníků řidičského oprávnění, a mnozí dokonce ani nevědí, že porušují předpisy.

ČTĚTE TAKÉ: Tady raději netankujte. Vyšel nový seznam s nekvalitním palivem, je na něm 25 míst

Zatímco většina obyvatel měst zkraje jara přemýšlí nad destinacemi pro nadcházející dovolenou, zemědělcům vrcholí práce na polích, která orbou a setím plodin připravují na letní sklizeň. S tím se samozřejmě pojí zvýšený výskyt zemědělské techniky na silnicích, a jistě ze zkušenosti víte, že nebývá nejrychlejším účastníkem provozu.

Ať už však za zemědělským strojem jedete rychlostí 20, 10 nebo 1 km/h, nejedná se podle zákona o překážku v provozu a nelze jej tedy objíždět. V takovém případě totiž nejde o odjíždění, ale předjíždění. To lze legálně provést pouze tehdy, je-li na vozovce vykreslena přerušovaná čára. Jakmile je na místě plná, dvojitá plná čára nebo značka zákazu předjíždění, předjet nesmíte, jinak vám hrozí pokuta.

I kdyby jel krokem

V zákoně č. 361/2000 Sb. stojí: „Překážka provozu na pozemních komunikacích je vše, co by mohlo ohrozit bezpečnost nebo plynulost provozu na pozemních komunikacích, například náklad, materiál nebo jiné předměty, vozidlo ponechané na pozemní komunikaci nebo závady ve sjízdnosti pozemní komunikace.“

Použité slovo „například“ však pevně neohraničuje definici překážky na pozemních komunikacích a pokud bychom měli zvážit, zda vozidlo jedoucí například zmíněný jeden kilometr za hodinu lze považovat za objekt, který může ohrozit bezpečnost nebo plynulost provozu, odpověď většiny z nás by zřejmě byla „ano“.

Oficiální vyjádření ministerstva dopravy však veškeré pochybnosti vyvrací. „Jak vyplývá ze silničního zákona, překážku silničního provozu tvoří vozidlo ve chvíli, kdy je na silnici ponecháno, to znamená, že se nepohybuje žádnou rychlostí,“ zdůrazňuje Alena Mühl z odboru komunikace.

Pokud vás při porušení zákazu předjíždění zastihne policie, hrozí vám pokuta až 5 500 korun na místě a až 25 tisíc korun ve správním řízení. Ačkoliv v rámci aktualizace bodového systému zmizela hrozba zákazu řízení, stále si na své konto připíšete šest bodů. A pozor – při činu vás nemusí chytit pouze pozemní policejní hlídka. Na vybraných úsecích jsou ke sledování provozu využívány drony.

Když řidiči naopak mohou, neobjíždí

Ve městech se často setkáváme s opačným problémem – někteří řidiči zbytečně čekají za autobusem, protože je na silnici plná čára. Ve skutečnosti jej však mohou bez obav objet, pokud stojí mimo jízdní pruh u chodníku nebo u nástupního ostrůvku. V takových případech se považuje za překážku v provozu, kterou lze objíždět i tam, kde je podélná nebo dvojitá plná čára. Je však nutné dbát zvýšené opatrnosti, zejména vůči přecházejícím chodcům a protijedoucím vozidlům.

Autobus však můžete objet i v případě, že zastaví přímo ve vozovce u nástupního ostrůvku či chodníku. V tu chvíli se totiž jedná o onu zmíněnou překážku, kterou je možné objet i v místech, kde je nakreslena podélná či dvojitá podélná čára souvislá, neboli dvojitá a jednoduchá plná čára. Nesmíte přitom zapomenout na blinkr a důkladnou kontrolu situace v protisměru. Pokud byste při objíždění ohrozili ostatní účastníky provozu, hrozí vám pokuta až dva tisíce korun.

Existují ale situace, v nichž je objíždění autobusu přísně zakázáno. Například když zastaví v zastávce umístěné přímo ve vozovce bez nástupního ostrůvku nebo chodníku. Pak musíte vyčkat do chvíle, než všichni cestující ukončí výstup a nástup a vozidlo zavře dveře – nejlépe až ve chvíli, kdy se rozjede.

Podobně je tomu i v případě, že autobus zastaví na kolejovém pásu a pasažéři vystupují rovnou do vozovky. „Autobus nesmí řidiči objet ani tehdy, pokud je osazen značkou poukazující na převoz dětí," upozorňuje instruktor pražské autoškoly. V některých místech jsou pak dokonce umístěny zákazové značky s nápisem „Objíždění vozidel MHD zakázáno“.

Odlišná pravidla platí při objíždění tramvají. Ty je totiž možné objet jen ve chvíli, kdy to dovoluje dopravní značka IP 23b (Objíždění tramvaje – jízda podél tramvaje vlevo). To samozřejmě neplatí ve chvíli, kdy je tramvaj odstavena například z důvodu poruchy.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Udělejme show a vystavme Trumpa tlaku, vždyť jejich auta stojí za starou bačkoru, říká Vondra

Tagy:
Německo doprava silnice zemědělství Donald Trump chodník ostrůvek Silniční zákon produkty a služby ekonomika, obchod a finance