OBRAZEM: Božský zázrak, žasnou lidé. Pohled na „posvátné vodopády“ bere dech

Pravděpodobně jste o nich nikdy neslyšeli. Vodopády Kalandula jsou podle většiny návštěvníků – kteří se rozhodnou osobně prozkoumávat krásy střední Afriky – zázrakem od boha. Mnozí se na moment, kdy stanou u čtyřsetmetrových vodopádů, dopředu připravují. Přesto se shodují, že toto „posvátné“ místo předčí očekávání a označují ho za „skrytý poklad Angoly“.

Několikahodinová cesta autobusem s jediným cílem – spatřit kaskádu, která patří k největším africkým vodopádům. „Kalandulu jsem viděl v televizi i na internetu, ale když jsem je spatřil naživo, zapůsobilo to na mě úplně jinak,“ líčil pro CNN Sebastião Gaspar Agostinho. „Nikdo nemůže říct, že Bůh neexistuje, když vidíme zázraky, které učinil,“ pokračoval.

ČTĚTE TAKÉ: Temné hlubiny oceánu odkryly svá tajemství. Podívejte se, jaké tvory vědci spatřili poprvé

Úkaz leží zhruba 400 kilometrů východně od hlavního města Angoly, Luandy, v provincii Malanje. O zážitek mají návštěvníci postaráno již na parkovišti nedaleko vodopádů. Ačkoliv „místní atrakci“ ještě nevidí, líčí, že cítí energii, kterou množství vody dopadající na skály vytváří. Kaskády se rozprostírají do šířky 400 metrů s převýšením 100 metrů.

Vodopády jsou tradičně považovány za posvátné. „Starší lidé říkají, že v minulosti byly vodopády posvátným místem. Je to místo, kde se prováděly rituály k uklidnění bohů a prosby o blaho, zdraví a prosperitu pro celou společnost,“ řekl pro redakci CNN Nelson Andre, ředitel cestovního ruchu a kultury v Kalandule.

Voda nikdy nevyschne

Kalandula dosahuje jen zlomku šířky Viktoriiných vodopádů – největšího afrického vodopádu, který měří přes 1 700 metrů, je však téměř stejně vysoký a má silný, neutuchající proud vody. „To, co se děje v těchto vodopádech, není v lidských silách,“ uvedl Andre. „Ať prší nebo svítí slunce, voda nikdy nevysychá, vždycky zde je,“ dodal.

Aby si návštěvníci vodopády vychutnali v celé jejich kráse, musí se vydat po strmé a kamenité stezce, která je zavede až na dno. Výšlap podél části řeky Lucala, která Kalandulu napájí, trvá asi 30 minut. Ti, kteří túru absolvují, jsou obdarováni malebnou podívanou: ocitnou se obklopeni vodopádem ve tvaru podkovy. Výhled obvykle zahrnuje i zářivou duhu.

„Každý, kdo sem přijde, má stejný pocit jako já – to, co nám tato krajina ukazuje, je úžasné. Můžete sem přijít se svými problémy, a když sejdete dolů, všechno se rozplyne. Zapomenete na všechny problémy, které máte,“ líčil místní průvodce Pedro Francisco.

Zmíněné vodopády jsou v Angole skutečně skrytým pokladem. Částečně proto, že nejsou příliš propagovány jako turistická destinace, a také kvůli své poloze. Oblast spojuje s Luandou pouze jedna hlavní silnice a mnoho jejích úseků je poseto výmoly.

V současné době nejsou v blízkosti vodopádů žádné restaurace ani obchody, místní úřady to však chtějí změnit. „Potřebujeme zde mít infrastrukturu, která přiláká turisty a dá jim pocit, že v rámci vodopádů Kalandula mají vše, co potřebují,“ podotkl Andre. „Věříme, že turisty přitahuje nejen božský zázrak, ale také věci, které existují kolem něj. Díky tomu, že nabídneme dobré služby, se bude cestovní ruch na úrovni obce rozvíjet,“ dodal.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Další trable Boeingu. Tři kilometry nad zemí se letounu utrhl kryt motoru, ukazují záběry

V blízkosti vodopádů Kalandula se nachází jeden hotel, či spíše skromný penzion. Lokalita je však na ideálním místě – jmenuje se Pousada Quedas de Kalandula a stojí na zelené plošině přímo u kaskádovitých vod. Hosté, kteří se zde ubytují, si mohou vychutnávat pohled na vodopády přímo ze svých balkónů či teras.

Benvinda Ribeirová, správkyně hotelu, podotkla, že 70 procent hostů tvoří cizinci. Doufá však, že za dechberoucím zážitkem přijede více lidí ze středoafrické země. „Ti, kteří přijedou navštívit tyto divy, budou dobře přijati. Chceme, aby přišli všichni, nejen cizinci, ale i Angolané – ti budou přijati vždy stejně dobře, vždy se stejnou vstřícností,“ dodala.

Tagy: