OBRAZEM: V Praze demonstrovaly desítky tisíc lidí. Rakušana i Babiše do vězení, skandovali

Hlasité skandování, opakované výzvy k rezignaci a desítky tisíc nespokojených lidí. Tak vypadala sobotní demonstrace proti vládě Petra Fialy (ODS) a krokům kabinetu při řešení energetické krize. Někteří účastníci přinesli transparenty vybízející k defenestraci, jiní se spokojili s pár lahvemi piva do horkého dne. Organizátoři vzkázali vládě, aby podala demisi, jinak dle svých slov uspořádají další „nátlakové akce“. Několik řečníků požadovalo, aby politici stanuli před soudem, a to jak současní, tak bývalí včetně expremiéra Andreje Babiše.

Demonstrace s názvem „Česká republika na 1. místě“ byla společnou akcí organizací, politických stran a občanů, kteří nesouhlasí se současnou politikou vlády a chtějí změnu. Z pódia pod sochou svatého Václava řečníci kritizovali především vysoké ceny energií a prozápadní kurz současné vlády. Policie odhadla, že se k protestu sešlo kolem 70 tisíc lidí – Václavské náměstí se organizátorům podařilo zaplnit zhruba po Vodičkovu ulici, směrem k ulici Na Příkopě pak začaly davy řídnout.

„Přijeli jsme s manželkou ze Zlína. Bojíme se, že se na podzim nedoplatíme na energiích, už teď je nemáme skoro z čeho platit. Ten Fialův slepenec se na nás úplně vykašlal. Ať nám zařídí levný plyn, nebo jde pryč. Fiala by měl okamžitě rezignovat,“ řekl redakci jeden z naštvaných účastníků demonstrace, který se představil jako Jaroslav.

Na otázku, zda sleduje dosavadní či chystané programy vládní pomoci, odpověděl, že ne. „Nevím, nemám čas to sledovat, celý den pracuju. Mě zajímá, kolik zaplatím při vyúčtování,“ odvětil muž. Obdobně odpovídali i další oslovení protestující. Některým vadily nejen vládní kroky v otázce energetické krize, ale také podpora Ukrajiny.

„My nejsme ve válce, oni jsou ve válce. Ať se Ukrajinci starají o sebe sami. Nám nepomáhá nikdo. Kdyby se domluvili s (Vladimirem) Putinem, věřím, že bychom tu neřešili drahé energie ani válku. Máme být neutrálním státem,“ sdělil redakci další účastník demonstrace, pan Aleš z Chrudimi.

Po stranách náměstí poblíž pódia se nedalo ani projít, což naštvalo především náhodné kolemjdoucí a zahraniční turisty. Postupně se na pódiu prostřídal různorodý seznam řečníků od současných i bývalých politiků po tváře české dezinformační scény. K přítomným promluvili například komunistický kandidát na prezidenta Josef Skála, šéfka hnutí Trikolóra Zuzana Majerová, europoslanec SPD Hynek Blaško, ale také někdejší poslanec Lubomír Volný, exekucemi zatížený antiočkovací aktivista Jakub Netík či předseda hnutí PES Jakub Olbert.

Právě ten ve svém krátkém projevu uvedl, že by někteří politici měli nejen rezignovat, ale také stanout před soudem. Jmenovitě zmínil například exministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD), současného šéfa resortu Víta Rakušana (STAN) i bývalého premiéra Andreje Babiše. Ten přitom poněkud paradoxně demonstraci nepřímo pochválil, když řekl, že by se „nedivil, kdyby příště přišlo více lidí“. Mezi protestujícími byla řada lidí, kteří odmítali lockdown, proto se občas hlasitě opřeli do šéfa hnutí ANO.

Petiční stánky měli Skála, Janeček i náboženští aktivisté

V davu se objevilo také několik petičních stánků. Podpisy přítomných sbíral zmíněný Josef Skála. Opodál stálo pár stolečků Svobodných i s předsedou Liborem Vondráčkem, kde se shromažďovaly hlavy na podporu české koruny vůči euru. Zhruba v půlce Václavského náměstí měl petiční stánek prezidentský kandidát Karel Janeček.

Události využili rovněž náboženští aktivisté. „Jestli Fiala nepomůže lidem s energiemi, Ježíš ano,“ zavtipkoval jeden z nich. Další skupiny lidí rozdávaly zdarma letáčky a knížky s náboženskou tematikou. K překvapení nejednoho účastníka pochodoval v davu muž s gorilí maskou – ten pro změnu nabízel kolemjdoucím banány.

Účastníky demonstrace netrápily jen vysoké ceny energií a potravin, ale také sluneční paprsky. Několikrát museli organizátoři přerušit proslov svých hostů a upozornit na účastníky, kterým se kvůli horku nejspíše udělalo nevolno. „Dodržujte pitný režim, prosím,“ apelovali na přítomné. Někteří se schovali do okolních obchodů, kde si mohli užívat jak klimatizaci, tak internet – kvůli velkému počtu lidí na jednom místě totiž zpočátku padaly mobilní sítě. Pár protestujících se vybavilo několika lahvemi piva.

Na schodech Národního muzea si skupinka podporovatelů současné vlády vytvořila improvizované stanoviště a sledovala demonstraci se vztyčenými vlajkami Evropské unie a Severoatlantické aliance. Drobné šarvátky musel řešit antikonfliktní tým.

Malé skupinky lidí odcházely z náměstí ještě před koncem demonstrace. Šlo především o demonstrující, kteří přijeli ze vzdálenějších koutů České republiky. „Manželka ani neví, že tu jsem. By mě zabila,“ svěřil se redakci CNN Prima NEWS muž z Havířova. Akci zakončili organizátoři českou i slovenskou hymnou a upozornili přítomné, že pokud vláda nepodá demisi do 25. září, ohlásí vlnu „nátlakových akcí“. Již nyní plánují protest na 28. září.

Ševčík: Fiala je hňup

Premiér Fiala v reakci na demonstraci novinářům řekl, že je jasné, že se v Česku objevují dezinformační proruské kampaně a někdo jim podléhá. Dodal, že každý má právo vyjádřit své postoje a demonstrovat. „Interpretace událostí, které jsem já měl zatím možnost vidět, ukazují na silně proruské postoje, a podle mě to neodpovídá tomu, jaké jsou zájmy České republiky a našich občanů,“ doplnil Fiala.

Jeho slova přetlumočili organizátoři protestu přímo na Václavském náměstí, na což někteří demonstranti reagovali smíchem. Následně začali hlasitě požadovat jeho konec v čele současného kabinetu. „Měl by skončit za mřížemi,“ zvolal jeden z účastníků. Ekonom Miroslav Ševčík premiéra označil za „hňupa“.

Jiní vládní politici reagovali mnohem mírněji. Šéf hnutí STAN Vít Rakušan na Twitteru uvedl, že dění v centru Prahy nebere na lehkou váhu. „Obavy lidí, kteří přišli na Václavák, beru vážně. Rozkol společnosti je jeden z cílů hybridní války, které čelíme. Nesmíme ho dopustit. Proto pracujeme na řešeních, která strach lidí z budoucnosti zmírní. Ta řešení ale neleží v příklonu k Putinovu Rusku, v tom se s řečníky neshodnu,“ uvedl ministr vnitra.

Nepřímo na protest reagoval i ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL), podle kterého vláda podniká veškeré kroky, aby se s energetickou krizí vypořádala. „Situace je dnes pro všechny náročná. Pro rodiče, samoživitelky, seniory, firmy, živnostníky a další, kteří čelí současné složité situaci. Rozumím jejich obavám. Naše vláda dělá konkrétní kroky, jak jim nejen pomoci, ale i jak najít řešení a současné vysoké ceny snížit,“ napsal Jurečka.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
21:46

Šéf ukrajinské rozvědky potvrzuje dlouhodobé spekulace: Putin má tři dvojníky

20:38

Británie pořídí dvě specializované lodi na ochranu plynovodů a kabelů

19:40

Pokud by se Ukrajině nepodařilo anektované území získat zpět, mělo by to obrovský ekonomický dopad, říká Zrno

19:03

Česko nebude tolerovat ruské hanebné jednání, prohlásil Lipavský

Proti zdražování protestovaly statisíce Britů. Neplať to, skandovaly davy

Britská vláda slibuje pomoc pro domácnosti, které se potýkají s prudkým růstem cen a obřími účty za energie. Nová opatření ale ještě víc oslabila libru a lidem zatím žádnou úlevu nepřinesla. Do ulic tak vyšly o víkendu statisíce Britů na protest proti zdražování a chudobě. A chaos v zemi ještě zvýšila pokračující stávka železničářů, která ochromila dopravu hlavně mezi Londýnem a velkými městy.

Živě
ON-LINE: Ruský ústavní soud dal zelenou anexi ukrajinských území. Na tahu jsou poslanci

Ruský ústavní soud schválil připojení čtyř ukrajinských regionů k Rusku. V pondělí mají anexi Doněcké, Luhanské, Chersonské a Záporožské oblasti schvalovat poslanci. V Lymanu na východě Ukrajiny, kde v sobotu zavlála ukrajinská vlajka, se sice ještě bojuje, ale už tam není ani stopy po pseudoreferendu zorganizovaném Moskvou, řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Rusko by se podle čečenského vůdce Razmana Kadyrova nemělo v reakci na utrpěné porážky bát použít jaderné zbraně. Na letišti Belbek na poloostrově Krym se v sobotu večer ozval výbuch, uvedla agentura Unian. Podle tamní proruské správy tam vzplálo letadlo. Z plynovodu Nord Stream 1 už patrně neuniká plyn, tlak v plynovodním potrubí se stabilizoval, uvedly v neděli podle agentury AP dánské úřady.

Příští rok bude extrémní, horší než letošní. Rozhodně si neoddechneme, varuje Havlíček

Čeká nás extrémní rok 2023, bude horší než ten letošní, hrozil v nedělní Partii Terezie Tománkové televize CNN Prima NEWS místopředseda Sněmovny i hnutí ANO Karel Havlíček. Upozornil, že kroky vlády nebudou moci „všechno vyřešit“. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v pořadu řekl, že „na jaře se lidem uleví, protože se vládě podařilo vyřešit vysoké ceny“.

Zvolení Zwyrtek Hamplové? STAN předvedl naprostý amatérismus a nedospělost, říká expert

Jana Zwyrtek Hamplová (BEZPP za NEZ) je bezesporu jedním z největších překvapení letošních senátních voleb. V konkurenci obhajující senátorky Šárky Jelínkové (KDU-ČSL) a Lucie Pluhařové (ANO) se jí podařilo postoupit do druhého kola, kde těsně zvítězila. Podle komentátora Petrose Michopulose to ale není pouze její zásluha. Na volebním výsledku se podepsala špatná taktika vládních stran, zejména hnutí STAN.

Snížení teplot v učebnách? Děti by onemocněly, budeme vytápět i nadále, zní od ředitelů škol

Učebny budeme vytápět i nadále, jinak děti onemocní a odrazí se to na absenci ve třídách i kvalitě vzdělání. Redakci CNN Prima NEWS to uvedli oslovení ředitelé škol, kterým se nelíbí vládou doporučované snižování teplot v prostorech nejen vzdělávacích institucí. Navzdory rostoucím cenám energií si ředitelé podle svých slov nemohou dovolit riskovat zdraví svých žáků, u některých škol přitom prudce vzrostly zálohy na energie.

Záběry z boje: Ruský vrtulník je v plamenech. Posádka míří do pekel, vzkazují Ukrajinci

Bojový vrtulník Ka-52 okupantů sestřelen, radují se ukrajinští vojáci. K přesnému zásahu došlo v oblasti střežené Záporožskou samostatnou brigádou teritoriální obrany (TrO). Zářez na pažbu si tentokrát připsala 110. samostatná brigáda TrO, a to ve spolupráci s dalšími připojenými jednotkami. „Posádka byla poslána do pekla,“ informovali Ukrajinci.

Domácí zpravodajství

Babiš prodává obytňák? Bude to chtít exorcismus, smějí se lidé ironickému inzerátu

Od vyhlášení výsledků druhého kola senátních voleb neuplynul ani den, ale internet již zaplavily vtípky poukazující na drtivou prohru kandidátů hnutí ANO. Mezi ty nejsdílenější se soudě z reakcí na sociálních sítích řadí falešný inzerát, dle kterého předseda ANO Andrej Babiš prodává svůj ikonický karavan. „Měl jsem ho pár měsíce, použiť len necelé sezóne,“ uvádí mimo jiné satirická anonce.