Do voleb v Německu zbývají tři dny. Po nich a po vytvoření nového kabinetu skončí šestnáctiletá vláda kancléřky Angely Merkelové, kterou by chtěla nahradit kandidátka německých Zelených Annalena Baerbocková. Na jaře se to zdálo reálné, podle posledních průzkumů již méně. „Ale i s 16 či 18 procenty by Zelení dosáhli svého nejlepšího výsledku v historii a byl by to úspěch,“ říká v exkluzivním rozhovoru pro CNN Prima NEWS poslanec německého Spolkového sněmu a lídr hamburské kandidátky Manuel Sarrazin.
V Bundestagu se dnes 39letý Sarrazin pohybuje od svých 26 let, kdy byl poprvé zvolen za Zelené a svůj mandát vždy obhájil. V posledních hodinách před koncem volební kampaně se snaží upoutat voliče stejně jako celá strana především důležitostí boje proti klimatickým změnám.
Co je a ještě bude tématem kampaně v posledních hodinách před nedělními volbami do Spolkového sněmu? Koronavirus? Afghánistán?
Myslím, že i když se o těchto důležitých otázkách bude nadále diskutovat, hlavním tématem by měla být změna klimatu a způsob, jak s ní bojovat. My Zelení uděláme vše pro to, aby se toto důležité téma stalo dominantním tématem kampaně, protože žádný úkol ležící před námi není větší. Jsme přesvědčeni, že ekologická otázka by neměla být stavěna proti otázce sociální. Chceme myslet na obojí společně a věřím, že ekologická transformace může být úspěšná pouze společně s tou sociální. Naši političtí soupeři vždy tvrdí, že ochrana klimatu je příliš drahá. My však říkáme, že žádná ochrana klimatu není drahá. Nejlepší strategií, jak se vyhnout ještě vyšším nákladům v budoucnu, je bojovat proti klimatické krizi již nyní.
Zajímají Němce ještě koronavirus a Afghánistán?
Mám dojem, že lidé se o tyto otázky zajímají z nesprávných důvodů. Obavy z vlny uprchlíků vyvolávají i další strany, a to v souvislosti s Afghánistánem. Domnívám se, že strach ze situace podobné roku 2015 jsou zcela neopodstatněné. Pro nás je zásadní, aby bylo jasné, že musíme konečně podniknout důsledné kroky proti globálnímu oteplování. A musíme tak učinit co nejrychleji. Proto věříme ve velmi dobrý volební výsledek.
Naši političtí soupeři vždy tvrdí, že ochrana klimatu je příliš drahá. My však říkáme, že žádná ochrana klimatu není drahá.
Jaká jiná témata jsou ještě důležitější? Co nejvíce ovlivňuje životy lidí v Německu?
Kromě opatření proti změně klimatu se musíme konečně vrátit k aktivní, hodnotově orientované zahraniční politice. Musíme upřednostnit lidstvo jako takové a zařadit význam západního Balkánu pro budoucnost Evropy do politického programu. Lidé v Bělorusku potřebují naši pomoc ve svém spravedlivém boji za svobodu a demokracii. To zahrnuje podporu politických vězňů a občanské společnosti. A také sankce proti Lukašenkovu režimu, které budou přesně mířené na jeho nejbližší okolí. Současně však musí německá zahraniční politika opět zintenzivnit pomoc svým východním sousedům: Polsku, České republice, ale i pobaltským státům a Ukrajině. V zájmu zajištění bezpečnosti musíme zabránit zprovoznění plynovodu Nord Stream 2. V této souvislosti je důležitá také nezávislost na ruské ropě a plynu, které lze dosáhnout pouze masivním rozšířením obnovitelných zdrojů energie v Německu a EU.
Manuel Sarrazin (39 let)
Německý politik, od roku 2008 je poslancem Spolkového sněmu za Zelené.
Narodil se v Dortmundu, ale vyrůstal v Hamburku, na tamní univerzitě vystudoval dějiny, polonistiku, východoevropská studia a právní vědy.
V letech 2004-2008 byl poslancem hamburského parlamentu. Od roku 2004 až do voleb v roce 2011 byl nejmladším poslancem, který byl kdy zvolen.
Je řádným členem poslanecké skupiny Spolkového sněmu ve výboru pro zahraniční věci i ve výboru pro EU. Angažuje se v představenstvu humanitární organizace Help - Hilfe zur Selbsthilfe.
Chápou lidé v západní části Německa, co trápí ty na Východě, v bývalé Německé demokratické republice?
Existují rozdíly, které přecházejí ve strach ze změny a ztráty. Jsou to rozdíly mezi bohatými a chudými, mezi vzdělanými a nevzdělanými. Existenční obavy na Východě vzrostly právě kvůli chybné politice trhu práce a sociální politice. Musíme dát jasně najevo, že rozšíření obnovitelných zdrojů energie bude něco stát, ale že by to nemělo zatížit lidi s nižšími a středními příjmy. Transformace energetického sektoru musí být a bude sociálně koncipována za účasti Zelených ve vládě.
Německá vláda se tvoří na základě výsledku voleb do Spolkového sněmu. Chcete jako Zelení do vlády?
Jednoznačně ano. Zelení musejí vládnout a potřebujeme co nejlepší volební výsledek, abychom mohli prosadit co nejvíce našich témat. Domnívám se, že pouze se Zelenými lze dělat perspektivní politiku. Výzvy před námi jsou velké. Pojďme se jimi zabývat.
Co by bylo prioritou, kdyby se Zelení do vlády dostali?
V těchto celoněmeckých volbách do Spolkového sněmu bojujeme za naše témata. Pro nás je jasné, že skutečná opatření na ochranu klimatu je třeba přijmout nyní, nikoli za čtyři roky.
Žádná ze stran nezíská tolik hlasů, aby složila jednobarevnou vládu. S kým byste si dovedli představit koalici?
Ochrana klimatu je úkolem lidstva. Nezáleží na tom, kdo s kým vládne. Důležité je ihned důsledně bojovat proti změně klimatu.
Nebo byste se spíš viděli jako opoziční strana, která nenese žádnou zodpovědnost?
V této volební kampani děláme vše proto, abychom do případných vyjednávacích a koaličních rozhovorů šli s velmi dobrým výsledkem. Věříme, že je potřeba účast Zelených ve vládě.
Existenční obavy na Východě vzrostly právě kvůli chybné politice trhu práce a sociální politice. Musíme dát jasně najevo, že rozšíření obnovitelných zdrojů energie bude něco stát, ale že by nemělo být zátěží pro lidi s nižšími a středními příjmy.
Jaké jsou vaše konkrétní návrhy na zlepšení života v Německu, případně v Evropské unii?
Proti změně klimatu musíme bojovat důsledně a rychle. Na tom záleží, jak dobře či špatně se bude lidem v Německu a Evropě v budoucnu dařit. Německo to samo nezvládne. Může však jít pozitivním příkladem a dokázat, že klimaticky neutrální ekonomika není konkurenční nevýhodou, ale výhodou.
Čím se vyznačuje zahraniční politika Zelených?
Tím, že do centra pozornosti staví lidi. Je důležité podporovat občanskou společnost, demokratická hnutí a aktivisty, kteří se v terénu zasazují o zlepšení životních podmínek. Tyto lidi musíme aktivně podporovat. Chceme stavět mosty.
Co je pro německé Zelené důležitější? Sociální politika, nebo životní prostředí?
O těchto dvou oblastech je třeba uvažovat společně, nikoliv je stavět proti sobě. Nejsou totiž v rozporu. Důsledná ochrana životního prostředí a klimatu stojí peníze. Ale nechránit životní prostředí a klima nás však bude stát ještě více peněz. V tomto ohledu je dobrá politika ochrany klimatu tím nejlepším opatřením nejen pro zachování našich zdrojů obživy, ale také pro ochranu lidstva jako takového. Dobrá sociální politika proto potřebuje ochranu životního prostředí a klimatu.
Potřebuje Německo novou daňovou politiku? Či snad daňovou reformu?
Ano, musí dojít ke změnám. Pro malé a střední podniky chceme odbourat byrokratickou zátěž a v daňové politice jít cestou inovací založených na výzkumu. Požadujeme také rychlejší plánování a schvalování či efektivní digitální správu. Do voleb jdeme i s cílem ulehčit a podpořit osoby samostatně výdělečně činné a mikropodniky a zvýšit hranici zisku pro povinné vedení účetnictví.
Týden před volbami do Spolkového sněmu se volilo v Rusku. Mohou mít tamní výsledky nějaký dopad na Německo?
Ne, ne, nic takového. Nemyslím si, že by volby v Rusku měly jakýkoliv vliv na německé volby. Je jasné, že volby v Rusku si toto označení ani nezaslouží. V konečném důsledku se jednalo o objednávku toho „správného“ výsledku. Obrovským tlakem a dokonce skutečnými volebními podvody bylo „zajištěno“, že skončily, jak Putin chtěl. Kreml se těmito volbami snaží rozšířit své mocenské postavení v zemi a uměle si vytvořit legitimitu, která je stále slabší, protože režim a prezident jsou nejméně oblíbení v historii. Podle mého názoru by po volbách mohla následovat nová vlna represí. Je přinejmenším nepravděpodobné, že by se podařilo zvrátit nedávná represivní opatření proti nezávislým médiím, jako je Medusa.org, ale také proti občanské společnosti v zemi.
Nemyslím si, že by volby v Rusku měly jakýkoliv vliv na německé volby. Je jasné, že volby v Rusku si toto označení ani nezaslouží. V konečném důsledku se jednalo o objednávku toho „správného“ volebního výsledku.
Dva týdny po Německu se volí v Česku. Budete tyto volby sledovat? Nebo jde o tak nedůležitou událost, která se Německa nedotýká?
Každé volby ve východní Evropě bedlivě sleduji. Doufám v jasnou proevropskou orientaci vašich voliček a voličů. Zcela nezávisle na výsledku voleb v Česku se však Německo musí znovu intenzivněji obracet na své východní partnery, protože jejich role v Evropské unii je důležitá. Takže je třeba více dialogu a aktivní výměny názorů, ne shora, ale z očí do očí.
Němečtí Zelení se v jarních předvolebních průzkumech dostali na první místo s 28 procenty hlasů. Vaše kandidátka Annalena Baerbocková byla považována tehdy za nejžhavější adeptku na novou kancléřku. Tři dny před volbami patří Zeleným třetí místo se ziskem 16 procent. O čem to vypovídá?
Osobně jsem si vždycky myslel, že volební výsledek kolem 28 procent je nepravděpodobný. Šlo o momentální průzkum. Samozřejmě bychom rádi obsadili první nebo druhé místo, abychom mohli realizovat naše plány. Bohužel, průzkumy veřejného mínění to v tuto chvíli nenaznačují. Ale i s 16 či 18 procenty by Zelení dosáhli svého nejlepšího výsledku v historii a byl by to úspěch.
Myslíte, že se vám podaří zastavit propad a Zelení získají přes 10 procent hlasů?
Zcela jasně ano.