reklama

Očima reportéra: Je hejtman Půta čestný člověk, nebo chladnokrevný padouch?

Martin Půta (STAN) byl zproštěn obžaloby z korupce, i když zatím nepravomocně. Hlavní zpráva celého týdne na Liberecku. Nad hejtmanem Libereckého kraje se pět let vznášel stín trestního stíhání, teď má, zdá se, nakročeno k očištění svého jména. Kauzou, ve které je jedním z dvanácti obžalovaných, se ale bude zabývat ještě vrchní soud. Státní zástupce se nechce vzdát, je přesvědčený, že Půta převzal úplatek za ovlivnění dotačního projektu.

reklama

Z pozice reportéra Martina Půtu znám a potkávám se s ním prakticky celou svou kariéru. Poprvé jsme spolu natáčeli už v roce 2002, kdy se stal jako mladý nadějný komunální politik starostou Hrádku nad Nisou, pohraničního města na trojmezí Česka, Polska a Německa. S novináři si od počátku rozuměl. Není divu. Vždycky dokázal mluvit krátce, úderně a smysluplně, nikdy neutíkal před kamerou. Jako politik si vždycky budoval image „správňáka“, kterému jde především o blaho občanů a ne o prospěch party kamarádů z politiky nebo byznysu. Vždy se prezentoval jako bojovník proti nerozumnému utrácení, za průhledné veřejné finance. Vcelku logicky se pak v roce 2012 stal hejtmanem Libereckého kraje. A jeho hvězda stoupala stále vzhůru, o dva roky později už byl předsedou nově rodícího se celostátního hnutí Starostové a nezávislí.

Ve stejném roce ale přišel šok. Jméno oblíbeného hejtmana se ocitlo na seznamu obžalovaných z korupce. Podle policie měl prosazovat rizikový projekt přestavby bývalého kostela Máří Magdaleny v Liberci na Centrum geotermální energie. Za protlačení dotace skrz radu složenou ze zástupců tří krajů, kteří rozhodovali o přidělení evropských dotací, měl inkasovat 800 tisíc korun. Něco takového nikdo nečekal. Sám Půta se okamžitě dušoval, že úplatek v životě nevzal.

Postupně se objevovaly informace, na čem policie svoje obvinění staví. Půta se scházel s manažery zainteresovaných firem na benzínových pumpách. O úplatcích údajně byla řeč v odposleších telefonních hovorů. Mimochodem, ukázalo se, že mezi odposlouchávanými byl tehdy i později v jiné kauze stíhaný fotbalový boss Miroslav Pelta z Jablonce nad Nisou. A nakonec důkaz nejdiskutovanější. List papíru, na kterém měl být rozpis úplatků pro osoby, které měly dotaci zařídit. Jména na něm nebyla, jen označení jako „Nejvyšší“ nebo „Nejčistší“. Nejvyšší byl podle policie právě hejtman Půta, Nejčistší měla být přezdívka pro libereckého politika Jana Korytáře, tehdy už Půtova politického rivala a rovněž vyhlášeného bojovníka s korupcí. V seznamu obžalovaných se ale paradoxně objevil jen Nejvyšší...

Vyšetřování se táhlo téměř tři roky. Na pověsti hejtmana se to ale příliš neprojevilo, v roce 2016 i jako obviněný znovu obhájil svou pozici v čele kraje. Jen z funkce celostátního předsedy STAN raději odstoupil.

Obžaloba padla v roce 2017 a o rok později poprvé zazněly u soudu detaily. Už tehdy nad konstrukcí státního zástupce viselo hodně otazníků. Půta měl podle obžaloby převzít úplatek, ale nebylo jasné kdy, kde, ani od koho. Přestože indicie měly zaznívat v odposleších, nestačilo to k tomu, aby ho někdo chytil za ruku ve chvíli, kdy peníze přebíral, tak jako se to stalo středočeskému hejtmanovi Rathovi.

Ani více než dva roky soudního sporu nevnesly do věci jasno. Odposlechy při čtení rozsudku soudce označil za nepoužitelné, protože soud v Jablonci prý jejich povolení nedostatečně zdůvodnil. Hlavní důkaz byl mimo hru. Zdálo se mi, že Martin Půta neví, jestli má plakat, nebo se radovat. Soud na jednu stranu řekl, že je nevinný. Na druhou stranu zůstala pochybnost, zda by nebyl odsouzen, kdyby byly odposlechy jako důkaz uznány.

Pořád zůstávají dvě možnosti. Buď je Martin Půta čestný člověk, který se možná choval trochu politicky neobratně (viz přiznané schůzky na pumpách) a jeho stíhání je jen splněným přáním mnoha lidí, kterým šlápl na kuří oko. Nebo je to chladnokrevný padouch, který dokáže dokonale zametat stopy a statisíce korun má zakopané třeba na zahradě svého rodinného domu v Hrádku, kde se s oblibou fotí na Instagram. Troufám si říct, že nezpochybnitelnou odpověď se z výsledků aktuálního soudního procesu nedozvíme. Zbývá jen tipovat nebo hodnotit podle sympatií. Já bych po tom, co jsem dosud viděl a slyšel, vsadil spíš na možnost číslo jedna.

Tagy:

Hlavní zprávy

Česko čeká mrazivý víkend, hrozí vítr o síle orkánu. Meteorologové varují zejména řidiče

Aktualizováno

Česko čeká o víkendu silný vítr dosahující 80 km/h, který se v neděli místy vyrovná síle orkánu. Obloha bude převážně zatažená a na horách může ojediněle sněžit. Podle meteorologů bude víkendové počasí způsobovat komplikace zejména v dopravě a energetice, největší riziko silného větru pak platí podle aktualizované výstrahy pro celou severovýchodní polovinu Čech, včetně části Středočeského kraje a Prahy.

Sledujte ŽIVĚ Partii: Vypukla válka ve Sněmovně? Střetnou se Pekarová a Vondráček

Vládní strany si jdou s opozicí tvrdě po krku prakticky od první schůze nové Sněmovny. Hnutí ANO a SPD se nelíbí plánovaná novela pandemického zákona, obě uskupení by také chtěla větší zastoupení ve vedení dolní komory Parlamentu. Pětikoalice zase viní opozici z toho, že jí zbytečně hází klacky pod nohy. I o tomto tématu budou diskutovat v nedělní Partii šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a poslanec Radek Vondráček (ANO). V druhé části se pak uskuteční velká debata čtyř politiků na téma krize na Ukrajině. Pořad můžete sledovat od 11 hodin živě na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Výuka ve školách se kvůli covidu přerušovat nemusí. Šéf ředitelů představil možné postupy

Politici, rodiče, a dokonce ani děti nechtějí, aby se zavíraly školy. Jejich fungování ale ještě více zkomplikovala nová a nakažlivější varianta koronaviru omikron. Hrozí tak například, že nebude mít kdo učit žáky, protože pedagogové budou pozitivní. Jak ale uvedl ve Zprávách PLUS prezident Asociace ředitelů základních škol Luboš Zajíc, školy mohou využít několika scénářů, aby žáci o výuku nepřišli.

Nečekaný úder sluneční bouře děsí vědce. Lidstvo není na vážné důsledky připraveno

Mimořádně silná sluneční bouře, která před tisíci lety zasáhla Zemi a jejíž stopy byly objeveny v ledu, znepokojila vědce. Došlo k ní totiž v době slunečního minima, kdy by aktivita Slunce měla být malá. Další podobná událost by podle odborníků mohla mít vážné důsledky, protože lidstvo na takovou možnost není připravené, napsal server Live Science.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

Hrad mohl skartovat zprávu o Vrběticích. Drželi jsme se předpisů, hájí se kancelář

Aktualizováno

Policie prověřuje, zda prezidentská kancelář skartovala tajnou zprávu o zapojení ruských tajných služeb do výbuchu v muničním areálu ve Vrběticích na Zlínsku. S odkazem na tři nejmenované zdroje o tom v sobotu informovaly Český rozhlas Radiožurnál a web Respekt.cz. Prezidentská kancelář v sobotu reagovala s tím, že se při skartaci dokumentů držela předpisů a zničila jen spisy určené k vyřazení..

Bratři ubili muže, který jim zneužil malou sestru. Statisíce lidí pro ně žádají milost

Obrovská vlna solidarity. Více než 300 tisíc lidí už podepsalo petici požadující propuštění dvou bratrů z Texasu. Sourozenci byli minulou sobotu obviněni z vraždy svého nevlastního otce. Ten měl údajně sexuálně zneužívat jejich devítiletou sestru. Mladíci jsou ve vazbě a hrozí jim doživotní trest odnětí svobody bez možnosti podmíněného propuštění. Počty jejich příznivců u petice každým okamžikem přibývají.

reklama

Domácí zpravodajství

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

Piráti vypoví koaliční smlouvu v Plzeňském kraji. Stěžují si na chování ODS a TOP 09

Piráti v Plzeňském kraji vypoví koaliční smlouvu. Koalici tvoří uskupení STAN + Piráti a ODS + TOP 09. Rozhodli o tom v sobotu členové Pirátské strany. Vadí jim mimo jiné Roman Jurečko v představenstvu Klatovské nemocnice. Řekl to náměstek hejtmanky pro sociální věci Rudolf Špoták (Piráti). O rozhodnutí členské základny budou Piráti informovat koaliční partnery ještě v sobotu, dodal. Náměstek hejtmanky pro ekonomiku, investice a majetek Pavel Karpíšek (ODS) v reakci na prohlášení Pirátů řekl, o nastalé situaci budou strany jednat. ODS a TOP 09 ale podle něj koaliční smlouvu neporušily.

Masivní požár restaurace a chaty Na Tesáku. Zasahovaly desítky hasičů, konstrukce se zbortily

Aktualizováno

V Hostýnských vrších zasáhl dnes časně ráno požár restauraci a chatu Na Tesáku na Kroměřížsku. S ohněm bojovalo na osm desítek hasičů, dřevěná chata vyhořela do základů, řekl mluvčí hasičů Roman Žemlička. Vyhlášen byl třetí ze čtyř stupňů požárního poplachu, na místě zasahovalo 16 jednotek. V objektu z roku 1938 byli v době požáru dva lidé, hořící budovu stihli opustit. Škoda nebyla dosud vyčíslena, bude však vyšší než pět milionů korun. Příčinu požáru zjišťují vyšetřovatelé policie i hasičů.

Marketingový expert: Schillerová si vypěstovala image lidové ženy, ale z daní občanů

Je správně, že se politici snaží komunikovat přes sociální sítě. Bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se snažila působit jako žena z lidu, používala k tomu ale peníze daňových poplatníků, řekl marketingový expert Jakub Horák ve vysílání CNN Prima NEWS. Fotografické výstupy, které nesouvisely s její prací v čele resortu, si měla podle něj platit buď sama, nebo z účtu hnutí ANO.

reklama