360°, Zdeněk Hostomský, Václav Hořejší, Martin Buchtík - 1.4. v 20:14
Očkovací zájezdy do Srbska využije podle imunologa Václava Hořejšího nanejvýš pár tisíc lidí. Ve finále prý půjde o zanedbatelnou věc, která problém s očkováním nevyřeší. Prohlásil to v pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS.
Hořejší poznamenal, že celá záležitost s možnými očkovacími zájezdy do Srbska, o kterých mluvil ředitel společnosti Rohlík.cz Tomáš Čupr ve vysílání CNN Prima NEWS, je spíše kuriozita. „Pokud by tam lidé jezdili, tak to budou nanejvýš stovky, možná pár tisíc. Ve srovnání s miliony lidí zde je to zanedbatelná věc,“ řekl imunolog s tím, že množství lidí, kteří se možná nechají naočkovat v Srbsku, ve finále neudělá s očkovací situací v Česku de facto nic.
Nápad vycestovat za vakcínou do Srbska se pro změnu líbí biochemikovi Zdeňku Hostomskému. „Když jsou lidé ochotni někam cestovat, aby dostali vakcínu, je to pro mě fantastická zpráva,“ řekl Hostomský, ale jedním dechem dodal, že podporuje českou vládní strategii. Ta razí cestu proočkování nejrizikovějších kategorií, což by mělo vést k výraznému poklesu nejen případů nákazy, ale především úmrtí.
Podle Hostomského však nelze označit lidi, kteří by do Srbska za očkováním vycestovali, za předbíhající. „Na mladé se nedostává a není etické předbíhat frontu. Ale pokud to Srbsko nabízí, tak s tím nemám etické problémy,“ dodal biochemik.
Hostomský: Rusko a Čína využívají vakcíny pro geopolitický boj
Ředitel agentury STEM a sociolog Martin Buchtík v pořadu 360° Pavlíny Wolfové poukázal na to, že i když Srbsko nabízí občanům jiných zemí očkování zdarma, tak samo má naočkovánou velmi malou část populace, aktuálně kolem jedné pětiny. „Vypovídá to o tom, že to není tím, že by Srbsko mělo přebytek, ale je to jen gesto,“ řekl Buchtík s tím, že jde o geopolitickou hru balkánského státu.
Podobně to vidí i Hostomský. „Čínské vakcíny i ruský Sputnik V jsou z vědeckého hlediska dobré. Ruská vakcína je dokonce designovaná lépe než AstraZeneca. Ale snaha je do toho dát je součástí globálního boje o hegemonii,“ uvedl biochemik. Podle něj se Rusko možná ani nesnaží, aby byl Sputnik schválen Evropskou lékovou agenturou (EMA), právě kvůli možnosti využít Sputnik V k zajištění vlivu. V podstatě tak Rusko nutí národy si vybrat buď ruskou, nebo západní vakcínu.
Imunolog Hořejší řekl, že je především ostudné, jak se Evropská unie s pandemií vypořádává. Podle něj totiž zaspala ve vyjednávání dodávek vakcín. I vzhledem k tomu by podle Hořejšího nemělo být na místě odmítání ruských či čínských vakcín. „Když nám něco nabízí, tak se toho nezříkejme. To bychom se sami střelili do nohy,“ dodal imunolog.
Václav Hořejší Zdroj: CNN Prima NEWS