reklama

Očkovat 100 tisíc lidí denně ČR zvládne, chce to ale vakcíny, říká koordinátor Ježek

Úkolem krajského koordinátora očkování proti koronaviru je rozdělovat vakcíny zejména mezi menší očkovací místa. Dodávky do velkých nemocnic prý neovlivní.
Zdroj: ČTK

Jakmile se zvýší dodávky očkovací látky, rapidně se mohou zvýšit denní počty podaných vakcín proti koronaviru. Kapacita na to je. „Vezměte si, že zatím naplno neočkují praktičtí lékaři a nejsou otevřená velkokapacitní očkovací centra,“ říká v rozhovoru pro CNN Prima NEWS Martin Ježek, pražský koordinátor očkování proti koronaviru. Jaká je vůbec role krajských koordinátorů? A co říká na kauzu údajného přednostního očkování dobrovolných hasičů v Suchdole a Lysolajích?

reklama

Pražský primátor Zdeněk Hřib a předseda vlády Andrej Babiš se do sebe pustili kvůli vakcínám, které se údajně nachází ve skladech pražských státních nemocnic. Premiér Babiš mimo jiné zmínil vás a řekl, že s nemocnicemi nekomunikujete. Co na to říkáte?
Mě samozřejmě mrzí, že jsem byl vtažen do této diskuse. Už jen z titulu mé pozice krajského koordinátora a ředitele odboru zdravotnictví pražského magistrátu s řediteli nemocnic komunikuji pravidelně. Mimo jiné stále řešíme přesuny jednotlivých plat vakcín, a to jak mezi fakultními nemocnicemi, tak i pro potřeby sociálních služeb a fungování našich mobilních očkovacích týmů. Čili že bych s nimi nekomunikoval, se nezakládá na pravdě. Navíc u státních nemocnic je situace specifická, rozdělování vakcín má v gesci ministerstvo zdravotnictví a krajský koordinátor k tomu vůbec přizván není.

Jaká je tedy role krajských koordinátorů pro očkování, včetně role vaší?
Pokud jde o mou roli v rozdělování vakcín, rozděluji očkovací látky od firem Moderna a AstraZeneca. Modernu pro očkovací centra, AstraZeneku pro praktické lékaře. Dále koordinuji očkovací centra, vyjadřuji se k jejich vzniku v rámci území hlavního města Prahy.

Existují v podstatě dva přístupy. První říká očkujte, očkujte, očkujte, druhý říká chovejte se racionálně a vytvářejte nějakou rezervu. Nevím, zda jsme v situaci, kdy si můžeme vytvářet nějakou gigantickou rezervu. Chápu, že nějaká být musí, ale v momentě, kdy už mám avizovanou další dodávku, tak bych očkoval.

Takže na to, kolik vakcín dostane který kraj, respektive Praha, krajský koordinátor pro očkování vliv nemá?
To se řídí počtem obyvatel ve věkové skupině 65 a více let. My pak jen koordinujeme distribuci vakcín od Moderny a AstraZeneky, vakcíny Pfizeru si řídí ministerstvo zdravotnictví, to já neovlivním.

Martin Ježek (zcela vpravo), ředitel odboru zdravotnictví pražského magistrátu a pražský koordinátor očkování proti koronaviru.
Martin Ježek (zcela vpravo), ředitel odboru zdravotnictví pražského magistrátu a pražský koordinátor očkování proti koronaviru.
Zdroj: ČTK

Máte možnost se například zeptat jiného krajského koordinátora, jestli nepotřebuje vakcíny, které třeba u vás přebývají, abyste je mohli poskytnout jinému kraji?
Ano, takhle to přesně funguje. Míváme pravidelná setkání všech krajských koordinátorů, kteří se tam potkávají s národní koordinátorkou očkování Kateřinou Baťhovou a zástupci ministerstva zdravotnictví. Neovlivním ale to, kolik vakcín je rozdělováno na jednotlivá distribuční a očkovací místa v rámci těch velkých fakultních nemocnic.

K tématu

Ptám se na to kvůli kauze údajně přednostního očkování dobrovolných hasičů v pražských čtvrtích Suchdol a Lysolaje, kdy v Lysolajích je zároveň starostou náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN). Ten ale tvrdí, že nikdo „přeskočen“ nebyl. Došlo tedy k porušení pravidel, nebo ne?
Ano, s tímto případem jsem obeznámen, komunikoval jsem ho s paní doktorkou Jarešovou ze společnosti DermaMedEst, která je řádným očkovacím místem. Oni mě požádali o výdej vakcín pro rizikové pacienty, v čemž jsme jim vyhověli. Když tato kauza vypukla, požádal jsem paní doktorku o vysvětlení, což učinila. Sdělila mi, že pro očkování dobrovolných hasičů byla použita takzvaná zbytková vakcína. Oni měli rozočkováno a toto byla zbývající vakcína, kterou použili pro ty hasiče. Její vysvětlení mi přišlo dostatečné a tím jsem to za sebe uzavřel.

Diskutabilních případů očkování bylo už několik. Není to známkou, že očkovací strategie státu není optimální?
Podle mého názoru toto vůbec není o strategii, nýbrž o lidech. Tedy, zda podle té strategie postupují, nebo nepostupují. Tady došlo k využití zbytkové vakcíny, což vím, že funguje, a doporučujeme to. Zbytková vakcína vznikne třeba když se někdo z objednaných nedostaví k očkování nebo ho z nějakých důvodů není možné naočkovat, a lékař má tu lahvičku rozočkovanou. V takovém případě nastupují takzvaní náhradníci. To jsou lidé ze skupin, které je možné očkovat, tedy ze skupin 1a nebo 1b. Hasiči jsou ve skupině 1b a pro ni je zbytkovou vakcínu možné použít. Čili zbytkovou vakcínou ano, pokud by je ale někdo plánovaně takto očkoval, tak to samozřejmě nelze. Takže tady to proběhlo v pořádku.

K tématu

Stále slýcháme o tom, že někde jsou uskladněny desítky tisíc vakcín, které by se mohly vyočkovat, ale neděje se to. Čím to je?
Nemohu hovořit o velkých nemocnicích. Pokud jde o naše očkovací místa a praktické lékaře, tak tam se ty vakcíny vyočkují během několika dní. To ostatní jsou zřejmě pohotovostní rezervy, které si řídí ministerstvo zdravotnictví. Existují v podstatě dva přístupy. První říká očkujte, očkujte, očkujte, druhý říká chovejte se racionálně a vytvářejte nějakou rezervu. Nevím, zda jsme v situaci, kdy si můžeme vytvářet nějakou gigantickou rezervu. Chápu, že nějaká být musí, ale v momentě, kdy už mám avizovanou další dodávku, tak bych očkoval. Už jen z toho důvodu, že podle všech dosavadních poznatků i první dávka má význam pro průběh onemocnění COVID-19.

Z vašeho pohledu je tedy hlavní příčinou pomalého očkování fakt, že máme málo vakcín, nikoli že se někde válejí bez využití?
Ano, přesně tak. Je jich málo. Srovnávám to se situací, ve které jsme byli před rokem s ochrannými pomůckami, respirátory a rouškami. Tam to bylo stejné. Nervozita panovala první měsíc a půl, kdy ty prostředky nebyly k dispozici. Když potom začaly proudit dodávky v odpovídajícím množství, situace se zklidnila. V dubnu a květnu jsou avizovány větší dodávky, přidá se zřejmě ještě Johnson & Johnson a situace bude jiná.

Je tedy reálné, že bychom se časem dostali až na 100 tisíc očkovaných denně? Nebudeme pak řešit zase nedostatek kapacit?
Toto číslo je i v plánu. Vezměte si, že zatím naplno neočkují praktičtí lékaři a nejsou otevřena velkokapacitní centra. Takže až bude dostatek vakcín, mělo by se to zvládnout.

K tématu

Tagy: rozhovor očkování Praha koronavirus vakcíny Martin Ježek koordinátor očkování
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Jan Hamáček

Vyhoštění diplomatů: Žádal jsem EU o solidaritu, říká Hamáček. Borrell to popírá

Vyhoštění diplomatů: Žádal jsem EU o solidaritu, říká Hamáček. Borrell to popírá

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) tvrdí, že na pondělním jednání ministrů zahraničí Evropské unie žádal o projevení solidarity skrze evropské či národní prohlášení nebo možné vyhoštění důstojníků ruských zpravodajských služeb. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell ovšem po jednání řekl, že Česko nepožádalo, aby země EU koordinovaně podpořily jeho postup.

Fotbal

Šéf UEFA: Hráči, kteří se zapojí do Superligy, nebudou moct hrát na MS ani ME

Šéf UEFA: Hráči, kteří se zapojí do Superligy, nebudou moct hrát na MS ani ME

Prezident UEFA Aleksander Čeferin v pondělí potvrdil, že hráči, kteří se zúčastní diskutované Superligy, budou mít značné komplikace na mezinárodní úrovni. Šéf fotbalového orgánu potvrdil, že pro ně bude platit zákaz startovat na mistrovství světa i mistrovství Evropy. V současné chvíli tvoří jádro nové soutěže 12 týmů z Anglie, Španělska a Itálie.

První let na cizím vesmírném tělese. NASA na Marsu vzlétla s helikoptérou Ingenuity
Hamáček: Budeme diskutovat o dalších krocích vůči Rusku. Stát měl vše pod kontrolou
Absolutní skandál, kluby by se měly stydět. Představení Superligy pobouřilo i politiky
Vláda rozhoduje, co se od 26. dubna otevře. Na řadě jsou školy a kadeřnictví
reklama
reklama
Záhada na Philipově pohřbu. Královna nechala na rakvi vzkaz, v Anglii řeší zvláštní podpis

Velká Británie

Domácí zpravodajství

Kdo způsobil druhý výbuch ve Vrběticích? Hledaní agenti už byli pryč, upozorňuje Šándor
Birke: Zeman může krizi prohloubit, ale i uklidnit. Česko teď sleduje celý svět
Praktická výuka na školách by se mohla obnovit koncem dubna. Vládu o to požádá Plaga
Vezu vašemu synovi mobil. Lstí okradl několik seniorů, nejstarší oběť zemřela
Další články
reklama
reklama