Ceny nemovitostí výrazně klesnou, míní expert. Finančník radí, jak zhodnotit úspory

Dobrá zpráva, ceny nemovitostí by mohly klesnout o 10 až 20 procent. Tak vnímá rozhodnutí centrální banky nezvyšovat základní úrokovou sazbu realitní makléř Jiří Hanousek. Finanční poradce Oldřich Beránek ale varuje před 20% inflací. Lidé podle něj nejlépe ochrání své úspory konzervativními investicemi, poradil ve vysílání CNN Prima NEWS.

Někteří experti krok Rady České národní banky ponechat základní úrokovou sazbu na dosavadních sedmi procentech vnímají pozitivně. „S ohledem na to, jaké tropické počasí v posledních dnech panuje, je to rozhodně svěží vánek a pro naprostou většinu lidí je to dobrá zpráva,“ míní realitní makléř Jiří Hanousek.

Podle odborníka na nemovitosti mohou ceny realit díky tomu klesnout o 10 až 20 procent. „U bytů v Praze bych se nebavil o 20 procentech, ale o nějaké korekci určitě ano. Samozřejmě ten průměr na úrovni zbytku republiky a lokalit, které nejsou tak oblíbené nebo tam není dobrá dostupnost v rámci například práce, budou poklesy výrazně vyšší,“ upřesňuje.

Vrchol úrokových sazeb ale podle Hanouska ještě nepřišel. Do konce roku odhaduje ještě mírné zvýšení. „Dnes je mezi námi spousta klientů, kteří už hypotéky za realitně slušné sazby mají schválené. Jsou na trhu a budou hledat nemovitosti. Pak je tu druhá skupina lidí, která bojuje s inflací, protože mají spoustu peněz a na účtech jim to požírá inflace. Budou chtít koupit nějakou nemovitost, protože do ní je dobré vždy peníze vložit,“ dodává svůj pohled na věc.

„K navýšení (úrokových sazeb) dojde, ale ne k nijak zásadnímu. Inflaci můžeme očekávat kolem 20 procent a myslím, že ten boj vyhrajeme někdy na přelomu roku 2023 a 2024,“ předpokládá finanční poradce Oldřich Beránek.

Na účtech jen peníze na nezbytné výdaje

Doporučuje nechat na účtech jen nezbytnou krátkodobou finanční rezervu. „Pak bych vyhledal konzervativní investice, které využívají těchto vysokých úrokových sazeb a klienti se tam mohou dostat nad 6 procent. Chtěl bych klienty nasměrovat, aby jediným řešením nebyl běžný nebo spořicí účet, protože banky se zvyšováním úroků tolik nespěchají. Tam bych nechal jen krátkodobou rezervu,“ radí s přeskupením úspor Beránek.

„Investice málo rizikové pak na velkou částku a zbytek bych přeposílal do investic, například do akciových a využíval potencionálu, který ten kapitálový trh v současné době přináší, a to formou pravidelných investic,“ doplňuje odborník na finance.

Tagy:

Hlavní zprávy

PŘEHLEDNĚ: Úsporný tarif v nedohlednu. Kolik můžete získat na boj s drahými energiemi?
Finance

PŘEHLEDNĚ: Úsporný tarif v nedohlednu. Kolik můžete získat na boj s drahými energiemi?

Domácnosti se připravují na těžký podzim způsobený dalším zdražováním. Řada z nich musí řešit problémy s placením účtů už nyní. Připravovaný úsporný tarif bude k dispozici až na podzim, přesto se mohou lidé v nouzi obrátit na úřady s žádostí o různé formy pomoci. Patří mezi ně příspěvek na bydlení, doplatek na bydlení a případně i dávka v hmotné nouzi.

Putin ze mě vysál veškerou energii. Co odhaluje údajný blog prezidentovy exmanželky?
Vladimir Putin

Putin ze mě vysál veškerou energii. Co odhaluje údajný blog prezidentovy exmanželky?

Tým politického opozičního aktivisty Alexeje Navalného měl objevit tajný blog exmanželky ruského prezidenta Vladimira Putina. Z něj vyplývá, že Ljudmila Očeretná mohla být ve vztahu nešťastná. V příspěvcích se měla ptát na rady, jak zvládnout partnerské hádky, či dokonce rozchod. Putin z ní údajně „vysál veškerou energii“. V některých příspěvcích se vyjadřovala také k ruské politice.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
09:59

Ukrajinská armáda znovu zasáhla Antonivskyj most v Chersonské oblasti

09:34

Institut pro studium války: Rusko odvolává velitele, boje se jim komplikují

09:07

Biden je válečný zločinec a přilévá na Ukrajině olej do ohně. Hvězda Pink Floyd hají Rusko

08:43

Čínský vývoz do Ruska v červenci poprvé za pět měsíců vzrostl

Nepřetržitě se starají o své blízké se zdravotním postižením. Podporu od státu necítí

V Česku jsou statisíce lidí, kteří se doma starají o své blízké s nějakým zdravotním postižením. Pro spoustu takových neformálních pečovatelů jde de facto o práci na plný úvazek. Někteří z nich pak často zažívají pocity vyčerpání, sociálního odloučení či izolace. Stát jim podle nich i neziskových organizací nezajišťuje dostatečnou podporu. Usnadnit život by jim mohla připravovaná novela zákona o sociálních službách.

Biden je válečný zločinec a přilévá na Ukrajině olej do ohně. Hvězda Pink Floyd hájí Rusko

Spoluzakladatel rockové skupiny Pink Floyd Roger Waters v rozhovoru se stanicí CNN obhajoval své tvrzení, že americký prezident Joe Biden je válečný zločinec. Podle něj Biden „přilévá na Ukrajině olej do ohně“, což je „obrovský zločin“. Waters se v rozhovoru rovněž zastal Ruska, které v únoru zahájilo invazi na Ukrajinu, a Číny. Jeho výroky vyvolaly rozhořčení ze strany Kyjeva a naopak pochvalné reakce Moskvy.

Peníze na účtu vám požere inflace. Expert poradil, jak předejít znehodnocení úspor

Inflace v Česku pravděpodobně ještě nedosáhla svého vrcholu. Ceny v červnu meziročně stouply o 17,2 procenta. Nabízí se tak otázka, co dělat s vlastními úsporami, aby se neznehodnotily? Ekonomové Čechům radí, ať své peníze hlavně nenechají ležet ladem a ať je investují. Lukáš Kovanda ve vysílání CNN Prima NEWS mimo jiné upozornil, že současné prognózy počítají i v příštím roce s inflací kolem 10 procent.

Domácí zpravodajství

O prázdninách roste zájem rodin o odlehčovací služby pro nemocné seniory. Jak fungují?

Trpí ztrátou úsudku a mnohdy ani netuší, kdo je jejich rodina. Přesto se o příbuzné s Alzheimerovou chorobou starají desetitisíce lidí. Péče o milované však bývá mnohdy náročná, a tak i oni čas od času potřebují pauzu. V takových případech mohou využít takzvanou odlehčovací službu. O tu je zvlášť v letních měsících, kdy lidé odjíždí na dovolenou, velký zájem.

V Českém Švýcarsku doutnají ohniska v nepřístupném terénu. Hasicí letadla se vrací domů

Aktualizováno

V Národním parku České Švýcarsko se v neděli nikde po celý den neobjevil otevřený oheň. Stále ale existují doutnající ohniska v nepřístupném terénu, uvedl mluvčí hasičů Martin Kavka. Hasiči by mohli kompletně zlikvidovat požár do konce příštího týdne. Sektory na jihu od řeky Kamenice, případně i soutěsky by mohli předat správě národního parku pravděpodobně v průběhu týdne, zřejmě dříve než v pátek. Hasicí letouny Canadair z Itálie se v pondělí brzy ráno vrací domů.