reklama

Odborníci: Rozhodnout může i volba oblečení. Ve velkých debatách záleží na drobnostech

Do sněmovních voleb zbývá zhruba pět týdnů a politické kampaně se dostávají do finále. Jak se nakonec voliči rozhodnou, ovlivní i výkon jednotlivých lídrů ve velkých debatách. Jednou z nich bude středeční střet premiéra Andreje Babiše (ANO) s ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD), předsedou lidovců Marianem Jurečkou a šéfem Pirátů Ivanem Bartošem. Debatu můžete sledovat od 20:15 ve Speciálu 360°: Hlas lidu na CNN Prima NEWS.

reklama

Velká dvouhodinová superdebata se odehraje přímo ve studiu CNN Prima NEWS za přítomnosti diváků. Právě časově delší politické debaty s lídry parlamentních stran a živým publikem podle odborníků v minulosti o úspěchu či neúspěchu politiků několikrát rozhodly.

Zdaleka přitom nejde jen o to, co který kandidát pronese – často totiž rozhodují drobnosti. Specifickým faktorem je již zmíněné publikum v sále. Jde o silný vliv, který ne každý politik zvládá s přehledem.

„Některé řečníky dokáží diváci namotivovat a vést je k tomu, že jsou pak ostřejší a používají peprnější výrazy. Pak jsou kandidáti, kteří mívají s publikem problém a mají tendenci zamrznout či znervóznit,“ uvedl politolog Jan Kubáček.

Důležitost nonverbální komunikace

V debatě je podle odborníků výhodné využívat gesta, a to třeba ve chvíli, kdy má politik ke slovům protikandidáta výhrady nebo s ním zásadně nesouhlasí. Kubáček jako příklad dobré nonverbální komunikace zmínil výkon prezidenta Miloše Zemana během předvolební debaty s Jiřím Drahošem v roce 2018.

„Zeman měl dobře promyšlená gesta, která se odehrávala s jasným cílem – přitáhnout na sebe pozornost, přetáhnout zájem diváka pořadu a fakticky odehrát, že on byl dominantním kandidátem,“ dodal Kubáček.

Kromě slovního projevu, gest a řeči těla může rozhodovat také volba zvoleného oblečení. I to může být pro váhajícího voliče jedním z rozhodujících faktorů.

Sněmovní volby proběhnou ve dnech 8. a 9. října. Podle průzkumů je největším favoritem hnutí ANO, které by mohlo dosáhnout až 30 procent. Druhé a třetí místo patří koalici Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátům se Starosty. Oběma koalicím průzkumy přisuzují shodně kolem 20 procent.

SPD Tomia Okamury si stabilně drží podporu kolem deseti procent. Na hranici pro vstup do Sněmovny balancuje Přísaha Roberta Šlachty, komunisté a sociální demokraté. Z těchto tří uskupení má alespoň podle průzkumů největší šanci Přísaha. Hnutí Roberta Šlachty by tak mohlo být důležitým hráčem při sestavování nového kabinetu.

Tagy:

Hlavní zprávy

Táhnete nás z EU pod vliv Ruska, máte rusofilní řeči, vmetl Wagenknecht Ševčíkovi

Ke střetu došlo i ve druhé části nedělní Partie Terezie Tománkové. V ekonomické debatě mezi senátorem Lukášem Wagenknechtem (Piráti) a Miroslavem Ševčíkem (Trikolora) vmetl pirátský zákonodárce svému oponentovi, že má rusofilní řeči. Podle Wagenknechta by Ševčík nejradši vyňal Česko z Evropské unie, čímž by zemi dostal pod vliv Ruska. Ekonom a kandidát Trikolory reagoval slovy, že takové výroky jsou směšné a pod ruský vliv Česko prý táhne Německo.

Dojemný snímek Schumacherů. Vzdal bych se všeho, abych si s tátou popovídal, řekl Mick

Očekávaný dokument o Michaelu Schumacherovi už je několik dní k dispozici na streamovací platformě Netflix. Jednou z hlavních postav, která ve filmu vypráví o legendě formule 1, je její syn Mick – nyní sám pilot v královně motorsportu. Mluví o tom, jak je pro něj těžké nemoct si s otcem popovídat o svém zaměstnání. Zároveň v souvislosti s filmem publikoval na Instagramu dojemnou fotografii z dětství.

Maláčová: Největší hrozbou je ODS, přijdou poplatky za lékaře, školné či zdražování

ODS se připravuje na vládnutí s hnutím ANO a chystá se privatizovat nemocnice, zavést školné a celkově snižovat životní úroveň obyčejným lidem. V Partii Terezie Tománkové to řekla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Uvedla, že se místopředseda ODS Zbyněk Stanjura v kuloárech již představuje jako budoucí ministr vlády Andreje Babiše (ANO). Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová to však rezolutně odmítá.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Reportér, kterého na kole srazil autobus, chybu neudělal, míní dopravní expert

Ta reportáž vzbudila obrovské emoce. Reportér CNN Prima NEWS v ní na kole demonstroval vládou schválený 1,5metrový rozestup, který budou muset řidiči při předjíždění cyklistů dodržovat – zákon má vejít v platnost v lednu. Přímo během experimentu reportéra srazil autobus. Na sociálních sítích pak čelil kritice. Lidé často napadali jeho odstup od okraje vozovky. Dopravní expert ale uvedl, že byl v pořádku.

reklama