reklama

Odborníci: Rozhodnout může i volba oblečení. Ve velkých debatách záleží na drobnostech

Do sněmovních voleb zbývá zhruba pět týdnů a politické kampaně se dostávají do finále. Jak se nakonec voliči rozhodnou, ovlivní i výkon jednotlivých lídrů ve velkých debatách. Jednou z nich bude středeční střet premiéra Andreje Babiše (ANO) s ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD), předsedou lidovců Marianem Jurečkou a šéfem Pirátů Ivanem Bartošem. Debatu můžete sledovat od 20:15 ve Speciálu 360°: Hlas lidu na CNN Prima NEWS.

reklama

Velká dvouhodinová superdebata se odehraje přímo ve studiu CNN Prima NEWS za přítomnosti diváků. Právě časově delší politické debaty s lídry parlamentních stran a živým publikem podle odborníků v minulosti o úspěchu či neúspěchu politiků několikrát rozhodly.

Zdaleka přitom nejde jen o to, co který kandidát pronese – často totiž rozhodují drobnosti. Specifickým faktorem je již zmíněné publikum v sále. Jde o silný vliv, který ne každý politik zvládá s přehledem.

„Některé řečníky dokáží diváci namotivovat a vést je k tomu, že jsou pak ostřejší a používají peprnější výrazy. Pak jsou kandidáti, kteří mívají s publikem problém a mají tendenci zamrznout či znervóznit,“ uvedl politolog Jan Kubáček.

Důležitost nonverbální komunikace

V debatě je podle odborníků výhodné využívat gesta, a to třeba ve chvíli, kdy má politik ke slovům protikandidáta výhrady nebo s ním zásadně nesouhlasí. Kubáček jako příklad dobré nonverbální komunikace zmínil výkon prezidenta Miloše Zemana během předvolební debaty s Jiřím Drahošem v roce 2018.

„Zeman měl dobře promyšlená gesta, která se odehrávala s jasným cílem – přitáhnout na sebe pozornost, přetáhnout zájem diváka pořadu a fakticky odehrát, že on byl dominantním kandidátem,“ dodal Kubáček.

Kromě slovního projevu, gest a řeči těla může rozhodovat také volba zvoleného oblečení. I to může být pro váhajícího voliče jedním z rozhodujících faktorů.

Sněmovní volby proběhnou ve dnech 8. a 9. října. Podle průzkumů je největším favoritem hnutí ANO, které by mohlo dosáhnout až 30 procent. Druhé a třetí místo patří koalici Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátům se Starosty. Oběma koalicím průzkumy přisuzují shodně kolem 20 procent.

SPD Tomia Okamury si stabilně drží podporu kolem deseti procent. Na hranici pro vstup do Sněmovny balancuje Přísaha Roberta Šlachty, komunisté a sociální demokraté. Z těchto tří uskupení má alespoň podle průzkumů největší šanci Přísaha. Hnutí Roberta Šlachty by tak mohlo být důležitým hráčem při sestavování nového kabinetu.

Tagy:

Hlavní zprávy

Napětí na Ukrajině sílí. Španělsko vyslalo válečné lodě, Američané zvažují evakuaci
Zahraničí

Napětí na Ukrajině sílí. Španělsko vyslalo válečné lodě, Američané zvažují evakuaci

Západ se stále více obává, že dojde k ruské invazi na Ukrajinu. Americká ambasáda v Kyjevě chce ze země dostat všechny postradatelné diplomatické pracovníky i s jejich rodinami. Španělsko už vyslalo své válečné lodě, které se mají připojit k loďstvu NATO ve Středozemním a Černém moři. Mnoho dalších evropských zemí se snaží na území Ukrajiny dostat vojenskou techniku. V tom jim ale často brání Německo, jehož přístup k Ukrajině by se dal považovat za velmi chladný.

Zápasníka Procházku čeká životní zápas. V UFC se utká o titul s Teixeirou

Elitní český MMA bojovník Jiří Procházka zná termín svého životního zápasu. 7. května ho čeká titulový souboj proti úřadujícímu UFC šampionovi v polotěžké váze. Tím je v současnosti Brazilec Glover Teixeira. Dějiště akce UFC 274 ještě promotér oficiálně neoznámil, galavečer by se ale měl uskutečnit v Riu de Janeiru. Teixeira by tak měl obhajovat titul v domácím prostředí.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Blažkem a Benešovou: Jak by řešili kauzu Vlasty Parkanové?

Změní českou justici případ bývalé ministryně Vlasty Parkanové? Na otázku budou hledat odpovědi hosté Partie Terezie Tománkové ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a jeho předchůdkyně ve vládě Marie Benešová (za ANO). Následovat bude velká diskuse o testování, očkování a nových protipandemických opatřeních, které se zúčastní hned několik zástupců různých politických stran. Pořad můžete sledovat v neděli od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Ohňon, Investice nebo Jazz. Neobvyklá jména jsou v Česku čím dál populárnější

Volba jména dítěte je ve světě i v Česku stále liberálnější. Jana, Jiřího nebo Annu nahrazuje Ohňon, Trinity nebo Jazz. Rodiče by však měli myslet na to, že jméno, které dají svému dítěti, si jejich potomek ponese celý život. Podle odborníků může výběr jména dokonce negativně ovlivnit život dítěte. Experimentování s neobvyklými nebo úplně novými jmény se navíc nemusí setkat s pochopením úřadů.

Lámali vězňům nohy a bili je do obličeje. Dozorcům z Valdic hrozí až 10 let za mřížemi

Vyšetřovatelé Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) stíhají osm dozorců z věznice Valdice na Jičínsku. Viní je z toho, že fyzicky napadali odsouzené nebo násilí přihlíželi. Dvěma dozorcům hrozí až desetileté tresty. GIBS zahájila trestní stíhání po vyhodnocení důkazů i znaleckých posudků loni v říjnu, informovala v sobotu mluvčí inspekce Ivana Nguyenová.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama